ՎԶԵԲ-ը Հայաստանին կտրամադրի 50 մլն դոլարի բյուջետային վարկ
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի և Վերակառուցման ու զարգացման միջազգային բանկի միջև 2014թ. օգոստոսի 6-ին ստորագրված «Առևտրի խթանման և որակի ենթակառուցվածքի ծրագիր» վարկային համաձայնագրով ՎԶԵԲ-ը ՀՀ-ին կտրամադրի 50 մլն դոլարի բյուջետային աջակցության վարկ: Համաձայնագրին հավանության տալու մասին հարցն ընդգրկված է ՀՀ կառավարության նոյեմբերի 27-ի նիստի օրակարգում:
«Առևտրի խթանման և որակի ենթակառուցվածքի ծրագրի» գլխավոր նպատակն ընկերություններին արտահանման խրախուսման, ներդրումների ներգրավման և որակի կառավարման ծառայությունների մատուցման բնագավառում ՀՀ կառավարության կարողությունների հզորացումն է, մասնավոր ներդրումների և արտահանման աճի համար աջակցող միջավայրի ու ընկերությունների կարողությունների ամրապնդումը:
Ներկայում համաձայնագիրը գտնվում է վավերացման համար անհրաժեշտ ներպետական ընթացակարգերի անցման փուլում և համաձայն ՀՀ վարչապետի` 2014թ. հոկտեմբերի 7-ի թիվ 02/12.10/16570-14 հանձնարարականի` միջպետական միջազգային համաձայնագրերը ՀՀ Նախագահի կողմից մինչև ՀՀ Սահմանադրական դատարան ուղարկվելը պետք է ներկայացվեն ՀՀ կառավարության հավանությանը:

EBRD to provide $50 million budgetary loan to Armenia
YEREVAN, 26 NOVEMBER, ARMENPRESS. According to the “Trade Promotion and Quality Infrastructure Program” loan agreement signed between Armenia and the European Bank for Reconstruction and Development on 6 August 2014, the EBRD will be providing a $50 million budgeting loan to the Republic of Armenia. The issue on approving the agreement is included in the agenda for the November 27 session of the Government of the Republic of Armenia.
The major goal of the Trade Promotion and Quality Infrastructure Program is to build the Armenian government’s capacities in promoting companies’ exports, engaging investors and providing services for quality management, as well as to reinforce the environment supporting the growth of private investments and exports and to build companies’ capacities.