Թուրքիան սպառնացել է ԱՄՆ-ին Հայոց ցեղասպանությունն ընդունելու հարցում
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիան այլ պետությունների, այդ թվում` ԱՄՆ-ի հետ հարաբերություններում գործի է դրել շանտաժի մեխանիզմը` Հայոց ցեղասպանության հարցում շարունակելով հակաքարոզչությունը: Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Մևլութ Չավուշօղլուն, ընդունելով երկրում ԱՄՆ դեսպան Ջոն Բասսին, հանդիպման ընթացքում քննարկման առանցքային թեմա է դարձրել Հայոց ցեղասպանությունն ու դրա 100-րդ տարելիցի առնչությամբ ԱՄՆ-ում հայկական համայնքի գործունեությունը, ինչպես նաև հարցը ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատ վերադարձնելու ձեռնարկումները` խոսելով սպառնալիքների լեզվով: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին տեղեկացնում է թուրքական Demokrathaber.net-ը:
Չավուշօղլուն սպառնալից տոնով հայտնել է դեսպանին, որ «եթե 2015 թվականին իրավական հիմք ստանան «ցեղասպանության մասին պնդումները», ապա Անկարան ԱՄՆ հետ հարաբերությունները հիմնովին աչքի կանցկացնի»: Դեսպան Բասսի հետ հանդիպմանը Թուրքիայի արտգործնախարարը ներկայացրել է Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ թուրքական պաշտոնական թեզերի հիմնական կետերը` նշելով, որ «դեպքերն իբրև «ցեղասպանություն» ընդունելը բացասաբար կազդի ինչպես երկու պետությունների հարաբերությունների, այնպես էլ ողջ տարածաշրջանի զարգացման վրա»: Նա պնդել է, որ «1915 թվականի վերաբերյալ թուրքական արխիվային փաստաթղթերի տեղեկություններն ամբողջովին տարբերվում են այն իրողությունից, որը մատնանշում են հայերը»:
Խոսելով տարբեր երկրների խորհրդարաններում Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ բանաձևերի ընդունման և քննարկումների մասին` Չավուշօղլուն բողոքել է, որ երրորդ երկրի միջամտությունն այդ հարցին միայն ստվերում է այդ երկրի և Թուրքիայի հարաբերությունները: Նա հայտնել է իր ակնկալիքները, որ այդ երկրներն առաջիկայում կխուսափեն նմանօրինակ որևէ ձեռնարկումից:

YEREVAN, NOVEMBER 26, ARMENPRESS: In the relations with others states, including the USA, Turkey put to work the blackmail mechanism, keeping on the anti-propaganda in the issue of the Armenian Genocide. The Minister of Foreign Affairs of Turkey Mevlut Chavushoghlu, hosting the US Ambassador to Turkey John Bass, during the meeting focused on the Armenian Genocide issue and the activities of the Armenian community of the USA connected with the centennial of the Genocide, as well as touched upon the efforts on returning the issue to the US House of Representatives, speaking the language of threats. Armenpress reports that the Turkish Demokrathaber.net informed about it.
Chavushoghlu told the Ambassador with threatening tone that “if “the genocide claims” get legal basis in 2015, Ankara will thoroughly review the relations with the USA”. During the meeting with John Bass, the Minister of Foreign Affairs of Turkey presented the key points of the Turkish official theses on the Armenian Genocide, stating that “taking the events as “genocide”, will have a negative impact both on the relations between the two countries and the development of the entire region”. He assured that “the information on 1915, presented in the Turkish archive documents, is completely different from that, presented by the Armenians”.