Նիկարագուայում միջօվկիանոսյան ջրանցքի կառուցումը կսկսվի դեկտեմբերին
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նիկարագուայում ջրանցքի կառուցումը, որը կկապի Ատլանտյան եւ Խաղաղ օվկիանոսները, դեկտեմբերի 22-ին կսկսվի Ռիվաս հարավային դեպարտամենտի խաղաղօվկիանոսյան ափի տարածքում խորջրյա  նավահանգստի կառուցմամբ: Ինչպես հայտնել են «Մեծ ջրանցք» նախագծի իրացումը ղեկավարող հանձնաժողովի ներկայացուցիչները, այն կկառուցվի Բրիտաս վայրում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Բրիտո նավահանգիստը կդառնա նախագծի իրագործման սկզբնական փուլը, նշվում Է Նիկարագուայի կառավարության քարտուղարության հայտարարության մեջ: Այդ փուլի ավարտվելուց հետո այնտեղ անհրաժեշտ տեխնիկա կուղարկվի ջրանցքի կառուցման համար, որի ընդհանուր արժեքը կկազմի 50 մլրդ դոլար:
Ենթադրվում Է, որ Նիկարագուայում միջօվկիանոսյան ջրանցքի կառուցումը կտեւի հինգ տարի, իսկ դրա իրականացման շրջանակներում կստեղծվի 50 հազար աշխատատեղ: Եվս 200 հազար մարդ աշխատանք կստանա նախագծի ավարտից հետո՝ լրացուցիչ ենթակառուցվածքների՝ ավտոմայրուղիների, նավահանգիստների, ավիատերմինալների եւ տուրիստական համալիրների կառուցման ընթացքում:
Ապագա ջրանցքի երկարությունը կկազմի 278 կիլոմետր: Այն Նիկարագուայի խաղաղօվկիանոսյան ափը կկապի Կարիբյան ծովի սահմանների հետ:
Ենթադրվում Է, որ ջրային զարկերակի լայնությունը կկազմի 230-ից մինչեւ 520 մետր, իսկ նրա խորությունը կհասնի մինչեւ 30 մետրի: Նիկարագուայի ջրանցքով կապահովվի տարեկան 5,1 հազար ամենամեծ ջրատարողությամբ նավերի անցումը: Խաղաղ օվկիանոսից Ատլանտյան օվկիանոս ճանապարհը կարելի կլինի հաղթահարել 30 ժամում:
Երկու նավահանգիստները, որոնք պետք Է կառուցվեն Նիկարագուայի խաղաղօվկիանոսյան եւ ատլանտյան ափերին, կկարողանան միջօվկիանոսյան ճանապարհով տարեկան իրականացնել 2,8 միլիոն տոննա բեռների փոխադրում, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Строительство межокеанского канала в Никарагуа начнется 22 декабря
Возведение в Никарагуа канала, который свяжет Атлантический и Тихий океаны, начнется 22 декабря со строительства глубоководного порта на территории тихоокеанского побережья южного департамента Ривас. Как сообщили представители курирующей проект комиссии "Большой канал", он будет построен в местечке Бритас.
Порт Брито станет начальной стадией реализации проекта, отмечается в заявлении секретариата правительства Никарагуа. После завершения этого этапа туда будет направлена необходимая техника для возведения канала, общая стоимость которого составит 50 млрд долларов, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Предполагается, что строительство межокеанского канала в Никарагуа займет 5 лет, а в рамках его осуществления будет создано 50 тыс. рабочих мест. Еще 200 тыс. человек получат работу после завершения проекта - во время возведения дополнительной инфраструктуры: автострад, портов, авиатерминалов и туристического комплекса.
Протяженность будущего канала составит 278 км. Он свяжет тихоокеанское побережье Никарагуа с границами на Карибском море.
Предполагается, что ширина водной артерии составит от 230 до 520 метров, а ее глубина будет доходить до 30 метров. Через никарагуанский канал обеспечат прохождение 5,1 тыс. судов с самым большим водоизмещением ежегодно. Путь из Тихого океана в Атлантический можно будет преодолеть за 30 часов.
Два порта, которые предстоит построить на тихоокеанском и атлантическом побережьях Никарагуа смогут осуществлять переправку по межокеанскому пути 2,8 млн тонн грузов в год.