Հայաստանը և Կիպրոսը վճռական են թուրքական ժխտողականության դեմ պայքարը շարունակելու հարցում
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի և Կիպրոսի ժողովուրդներին միավորում են անքակտելի կապերը, որոնք հիմնված են ընդհանուր փորձությունների և երկու ժողովուրդների անցած պատմական ուղու վրա: Այս մասին Ազգային ժողովում լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց Կիպրոսի Ներայացուցիչների պալատի նախագահ Յանակիս Օմիրուն: «Հաշվի առնելով, որ երկու պետություններն իրենց պատմության ընթացքում անցել են մեծ փորձությունների միջով` մենք վճռական ենք շարունակել մեր պայքարը»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նշեց նա:
Կիպրոսի ներկայացուցիչների պալատի նախագահը ևս մեկ անգամ ընդգծեց, որ Կիպրոսում Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի շրջանակներում տեղի կունենան մի շարք միջոցառումներ, որոնց հրավիրված է մասնակցել նաև ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը:
Այնուհետև Օմիրուն անդրադարձավ Թուրքիայի կողմից Կիպրոսի տարածքների գրավման հարցին: Նա ընդգծեց, որ արդեն շուրջ 40 տարի Կիպրոսի տարածքի մի մասը գտնվում է Թուրքիայի ռազմական օկուպացիայի տակ: «Անօրինական կերպով Կիպրոսի տարածքի 37 տոկոսը գտնվում է Թուրքիայի օկուպացիայի տակ, և, չնայած ՄԱԿ-ի ընդունած համապատասխան բանաձևերին, Թուրքիան չի ցանկանում ճանաչել այդ իրողությունը: Վերջերս նաև ներխուժել է Կիպրոսի բացարձակ տնտեսական գոտի՝ խախտելով 1992թ. ՄԱԿ-ի կողմից ընդունված ծովի մասին կոնվենցիան: Այդ իսկ պատճառով մենք պարտադրված էինք դուրս գալ բամակցություններից՝ Կիպրոսի հիմնախնդրի շուրջ, որովհետև անհնար է շարունակել բանակցություններն սպառնալիքի և վախի մթնոլորտում»,- ընդգծեց նա:
Օմիրուն շնորհակալություն հայտնեց ջերմ ընդունելության համար՝ վստահություն հայտնելով, որ այցն ուրույն դերակատարություն կունենա երկու երկրների կապերի ամրադնպման գործում:

Армения и Кипр непоколебимы в продолжении борьбы против политики Турции по отрицанию
Народы Армении и Кипра объединяют нерушимые связи, основанные на общих испытаниях и пройденном пути двух народов. Как сообщает Арменпресс, об этом на пресс-конференции в Национальном Собрании Армении заявил председатель Палаты представителей Кипра Янакис Омиру.
«Учитывая, что оба государства в течение своей истории прошли через большие испытания, мы намерены продолжать нашу борьбу», - подчеркнул Омиру.
Он еще раз подчеркнул, что в рамках 100-летней годовщины Геноцида армян в Кипре пройдет ряд мероприятий в память невинных жертв, для участия в которых председатель НС Армении Галуст Саакян получил приглашение посетить Кипр.
Далее Омиру коснулся вопроса оккупации территорий Кипра со стороны Турции. Он подчеркнул, что уже около 40 лет часть территории Кипра находится под военной оккупацией Турции.
«Незаконным образом 37% территории Кипра находится под оккупацией Турции, и, несмотря на соответствующие резолюции ООН, Анкара не желает признавать данную действительность. Недавно Турция проникла в экономическую зону Кипра, нарушив принятую в 1992 году конвенцию ООН о морях. По этой причине мы были вынуждены выйти из переговорного процесса по кипрскому вопросу, так как невозможно продолжать переговоры в атмосфере угроз и страха», - подчеркнул Омиру.