Արոնյանը հաղթեց Ինարկիևին Տիգրան Պետրոսյանի հուշամրցաշարի վերջին տուրում
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Շախմատի Հայաստանի հավաքականի առաջատար Լևոն Արոնյանը Տիգրան Պետրոսյանի հուշամրցաշարի վերջին տուրում հաղթեց Էռնեստ Ինարկիևին:
Արոնյանը խաղում էր սև խաղաքարերով և  մոտ 3 ժամ տևած պարտիայից հետո ստիպեց մրցակցին հանձնվել: Գրոսմայստերները կատարեցին 65 քայլ: Սա Արոնյանի առաջին հաղթանակն էր անցած 6 տուրերից հետո: Արոնյանը 7 հնարավորից վաստակեց 4 միավոր և զբաղեցրեց 4-րդ հորիզոնականը:
Շախմատի աշխարհի 9-րդ չեմպիոն Տիգրան Պետրոսյանի հուշամրցաշարի հաղթողը Ալեքսանդր Գրիշչուկն է: Մոսկվայում ընթացող հուշամրցաշարի վերջին տուրում առաջատար Գրիշչուկը խաղում էր երկրորդ տեղում գտնվող Կրամնիկի հետ: Գրոսմայստերները պարտիայի 14-րդ քայլին համաձանեցին ոչ-ոքի հաշվին, և, 7 հնարավորից վաստակելով 5,5 միավոր, մրցաշարի հաղթող դարձավ Ալեքսանդր Գրիշչուկը: Կրամնիկը 4,5 միավորով երկրորդն էր այս մրցաշարում:

В последнем туре Мемориала Тиграна Петросяна Левон Аронян одержал победу над Эрнесто Инаркиным
В последнем туре Мемориала Тиграна Петросяна армянский гроссмейстер Левон Аронян одержал победу над Эрнесто Инаркиным.
Как сообщает Арменпресс, Аронян сыграл белыми и через три часа игры заставил соперника сдаться на 65 ходу. Это была первая победа Аронян в 7 турах Мемориала. Он заработал 4 очка из 7 возможных.
Победителем Мемориала Тиграна Петросяна стал Александр Грищук с 5,5 очками. В последнем туре он сыграл вничью с Крамником, который занял второе место с 4,5 очками.
Итак, в  Москве проходит турнир-Мемориал Тиграна Петросяна. Председателем оргкомитета Мемориала Тиграна Петросяна является президент Армении, председатель Федерации шахмат Армении Серж Саргсян, председателем апелляционной комиссии – гроссмейстер Рафаэль Ваанян.
В турнире принимали участие Левон Аронян (Армения), Владимир Крамник (Россия), Александр Грищук (Россия), Александр Морозевич (Россия), Эрнесто Инаркин (Россия), Борис Гельфанд (Израиль), Петер Леко (Венгрия) и Дин Лирен (Китай).