Մյուս տարվա հունվարից հիմնական կենսաթոշակի չափը կավելանա
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության կառավարության քաղաքականությունը կենսաթոշակների բարձրացման շարունակականության ապահովումն է: Այս մասին Ազգային ժողովում ՀՀ 2015թ. պետական բյուջեի նախագծի քննարկման ժամանակ հայտարարեց ՀՀ աշխատանքի և սոցիալականհարցերի նախարար Արտեմ Ասատրյանը: «Պետական բյուջեով նախատեսված միջոցների շրջանակներում նախատեսվում է մինչև 14 տոկոսով ավելացնել աշխատանքային կենսաթոշակների չափերը 2015թ. հունվարի 1-ից»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նշեց նախարարը:
Արտեմ Ասատրյանն ընդգծեց, որ քաղաքականությունը նույն կերպ է որդեգրված, ինչպես այս տարվա ընթացքում էր, երբ քննարկումների արդյունքում կենսաթոշակի հաշվարկման կարգի հետ կապված օրենքում փոփոխություններ են մտցվել: «Հիմնական շեշտը դրվում է ցածր կենսաթոշակ ստացող թոշակառուների կենսամակարդակի բարելավմանը: Այս առումով քաղաքականությունը շարունակվելու է, և 2015թ. հունվարից հիմնական կենսաթոշակի չափը ավելանալու է 2000 դրամով՝ սահմանվելով 16 հազար դրամ»,- ընդգծեց նախարարը:
Նախարարը տեղեկացրեց, որ աշխատանքային ստաժի մեկ տարվա արժեքն առաջին տասը տարվա յուրաքանչյուր տարվա համար կսահմանվի 800 դրամ՝ ավելանալով 100 դրամով, և 10 տարուց ավելի յուրաքանչյուր տարվա համար՝ 500 դրամ` 2014թ. գործող 450 դրամի փոխարեն:
Հիմնական կենսաթոշակի 14 տոկոս ավելացումը պետական բյուջեի համար հանգեցնում է կենսաթոշակների գծով 30 միլիարդ դրամի լրացուցիչ հատկացման:

С января будущего года размер базовой пенсии увеличится
Политика правительства Армении направлена на обеспечение продолжения процесса повышения пенсий. Как сообщает Арменпресс, об этом заявил при обсуждении проекта госбюджета в Национальном Собрании министр труда и по социальным вопросам Артем Асатрян. «В рамках предусмотренных госбюджетом средств предусматривается до 14% увеличить размер трудовых пенсий с 1 января 2015 года»,- сказал министр.Он подчеркнул, что «основной акцент ставится на повышения уровня жизни пенсионеров, получающих низкие пенсии. В этом смысле, политика правительства будет продолжена и с 1 января 2015 года размер базовой пенсии увеличится на 2 тысячи драмов, став 16 тысяч драмов».
Артем Асатрян также сообщил, что стоимость 1 года трудового стажа за первые 10 лет будет установлена в 800 драмов, увеличившись на 100 драмов, а при стаже более 10 лет - 500 драмов вместо действующих 450 драмов.
Увеличение базовой пенсии на 14 % приведет к дополнительным субсидиям  госбюджета по линии пенсий в размере 30 млрд драмов.