Վերջին մեկ տարում ԱՄՆ-ը գրեթե 70 մլրդ դոլար Է ծախսել հետախուզության վրա
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 2014 ֆինանսական տարում Միացյալ Նահանգները հետախուզական միջոցառումների եւ հետախուզական կառույցները պահելու համար ծախսել է 68 մլրդ դոլար: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, հաղորդել են ԱՄՆ-ի ազգային հետախուզության տնօրենի վարչությունը եւ Պենտագոնը:
Դա մոտավորապես այնքան է, որքան 2013 թվականին, սակայն ցածր է 2011 թվականի ամենաբարձր մակարդակից, երբ ամերիկյան 17 հետախուզական կառույցների համար հատկացվել էր 80 մլրդ դոլար:
Հետախուզության համար միջոցների ծախսման վերաբերյալ զեկույցներ են ներկայացվում ամեն տարի:
Կենտրոնական հետախուզական վարչությունը 2014 թվականին ծախսել է 50,5 մլրդ դոլար, Պենտագոնը՝ 17,4 մլրդ դոլար: Դրա հետ մեկտեղ կառավարությունը հրաժարվել է կոնկրետացնել ծախսերը, ինչպես նաեւ այն նպատակները, որոնց համար հատկացվել են փողերը, հաղորդել է «Ինտերֆաքս»-ը:

За последний год США израсходовали на разведку почти $70 млрд
В 2014 финансовом году Соединенные Штаты израсходовали на разведывательные мероприятия и содержание разведывательных структур $68 миллиардов, сообщило Управление директора национальной разведки США и Пентагон.
Это примерно столько же, сколько и в 2013 году, однако ниже самого высокого уровня 2011 года, когда на разведку 17-ти американским разведывательным структурам было выделено $80 миллиардов.
Доклады о расходовании средств на разведку представляются ежегодно.
ЦРУ в 2014 году истратило $50,5 миллиардов, Пентагон - $17,4 миллиардов.
Вместе с тем, правительство отказалось детализировать расходы, а также цели, на которые были выделены деньги, отмечают СМИ из Вашингтона.