Լիտվան ջանում է հնարավորինս ընդլայնել հարաբերությունները բարեկամ Հայաստանի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանյանը հոկտեմբերի 24-ին հանդիպել է պաշտոնական այցով Երևան ժամանած Լիտվայի արտաքին գործերի նախարար Լինաս Լինկյավիչուսի հետ: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտգործնախարարության մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապի վարչությունից, ողջունելով հյուրին՝ Էդվարդ Նալբանդյանը նշել է. «Գոհունակությամբ պետք է արձանագրեմ, որ Հայաստանի և Լիտվայի միջև կապերը դինամիկ զարգացում են ապրում: Մենք դեսպանություններ ենք բացել միմյանց մայրաքաղաքներում: Զգալիորեն ավելացել է տարբեր մակարդակներով երկու երկրների միջև կատարվող փոխադարձ այցերի քանակը: Եվ մենք շահագրգռված ենք պահպանելու հայ-լիտվական հարաբերությունների շարունակական զարգացման այս վերընթաց դինամիկան: Այս ամենը թույլ է տալիս վստահաբար ասել, որ Հայաստանի և Լիտվայի միջև կապերը հետայսու ևս կշարունակեն ընթանալ խորացման ու ընլայնման ուղիով:»
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար` նախարար Լինկյավիչուսը նշել է, որ Լիտվան ջանում է հնարավորինս ընդլայնել հարաբերությունները բարեկամ Հայաստանի հետ և այս հանդիպումը լավ հնարավորություն է առաջ մղելու երկկողմ օրակարգը։
Հանդիպման ընթացքում երկու նախարարները քննարկել են հարցերի լայն շրջանակ, որոնք ներառել են երկկողմ քաղաքական երկխոսությունը, տնտեսական հարաբերությունները, կրթական, մշակութային կապերը, իրավապայմանագրային դաշտի ամրապնդումը, ինչպես նաև խոսել են Հայաստան-ԵՄ հարաբերություններին մասին:
Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը երախտագիտությամբ հիշատակել է, որ Լիտվան պատկանում է այն երկրների թվին, որոնք պաշտոնապես ճանաչել են Հայոց ցեղասպանությունը: Այդ առումով Էդվարդ Նալբանդյանն ասել է, որ Սեյմասի կողմից 2005թ. Ցեղասպանության ճանաչումը մեկ անգամ ևս փաստեց Լիտվայի ժողովրդի հավատարմությունը համամարդկային անվիճարկելի արժեքներին և արդարությանը:
Էդվարդ Նալբանդյանը Լինաս Լինկյավիչուսին ներկայացրել է Հայաստանի և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների կողմից արցախյան հիմնահարցի բացառապես խաղաղ կարգավորմանն ուղղված ջանքերը: Նախարարները քննարկել են հրատապ միջազգային և տարածաշրջանային խնդիրներ, անդրադարձել ուկրաինական ճգնաժամին, Մերձավոր Արևելքում շարունակվող մտահոգիչ զարգացումներին։

Литва желает максимально расширить отношения с дружественной Арменией
Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбадян 24 октября принял находящегося в Ереване с официальным визитом министра иностранных дел Литвы Линаса Линкявичюса.
Как сообщили Арменпресс в Управлении информации и связей с общественностью МИД Армении, приветствуя гостя, Налбандян отметил:
«С удовлетворением должен отметить, что связи между Арменией и Литвой динамично развиваются. Мы открыли посольства в столицах друг друга. Значительно увеличилось количество взаимных визитов на разных уровнях между двумя странами.
Мы заинтересованы в сохранении этой восходящей динамики продолжительного развития. Все это позволяет с уверенностью говорить, что связи между Арменией и Литвой и в дальнейшем будут углубляться и расширяться».
Выразив благодарность за теплый прием, министр иностранных дел Литвы Линас Линкявичюс отметил, что его страна старается максимально расширить отношения с дружественной Арменией, и данная встреча является хорошей возможностью продвигать двустороннюю повестку.
Стороны обсудили широкий круг вопросов, который включал политический диалог, экономические отношения, культурные и образовательные связи, укрепление договорно-правового поля, а также отношения между Арменией и ЕС.
Глава МИД Армении с благодарностью отметил, что Литва входит в число тех стран, которые признали Геноцид армян. В этой связи Налбандян сказал, что признание парламентом Литвы в 2005 году Геноцида армян еще раз свидетельствовало о верности литовского народа неоспоримым общечеловеческим ценностям и справедливости.
Эдвард Налбандян представил литовскому коллеге усилия Армении и Минской группы ОБСЕ по исключительно мирному урегулированию нагорно-карабахского конфликта.
Министры обсудили важные международные и региональные проблемы, коснулись украинского кризиса, развитий на Ближнем Востоке.
После встречи глав МИД состоялась совместная пресс-конференция Эдварда Налбандяна и Линаса Линкявичюса.