ԱԺ-ն առաջին ընթերցմամբ ընդունեց սահմանամերձ համայնքների հարկային արտոնությունների նախագիծը
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ազգային ժողովն առաջին ընթերցմամբ ընդունեց «Սահմանամերձ գյուղերում գործունեության ծավալումը հարկերից ազատելու մասին» և հարակից օրենքի նախագծերի փաթեթը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ օրենսդրական փաթեթին կողմ քվեարկեց 86, դեմ՝ 5, ձեռնպահ՝ 2 պատգամավոր:
Քվեարկությունից առաջ վարման կարգի վերաբերյալ ձայնի իրավունք խնդրեց ԲՀԿ խմբակցության պատգամավոր Միքայել Մելքումյանը, ով տեղեկացրեց, որ ԲՀԿ-ն կողմ է քվեարկելու օրենսդրական փաթեթին, սակայն պայմանով, որ երկրորդ ընթերցման ժամանակ հաշվի կառնվեն իրենց բոլոր առաջարկները: «Եթե երկրորդ ընթերամցն ժամանակ մեր առաջարկները ընդունված չլինեն, մենք դեմ ենք լինելու այս նախաձեռնությանը»,- նշեց պատգամավորը:
ՕԵԿ խմբակցության ղեկավար Հեղինե Բիշարյանը նույնպես տեղեկացրեց, որ իր ղեկավարած խմբակցությունը կողմ է քվեարկելու փաթեթին, սակայն բոլորին կոչ արեց միասնական կերպով շարունաել քննարկումները` հասկանալու համար, թե ինչպես պետք է տարանջատվեն սահմանապահ և սահմանամերձ համայնքները, և որոնք են լինելու այն համայնքները, որոնք օգտվելու են արտոնություններից:
«Ժառանգություն» խմբակցության ղեկավար Ռուբիկ Հակոբյանն ընդգծեց, որ երբ առաջ եկավ սահմանամերձ համայնքներին աջակցություն ցուցաբերելու գաղափարը, դրա բովանդակությունը լրիվ այլ էր, ինչն արտացոլված չէ կառավարության ներկայացրած օրենսդրական նախաձեռնության մեջ: «Այդ իսկ պատճառով «Ժառանգություն» խմբակցությունը դեմ կքվեարկի այս փաթեթին»,- ասաց Հակոբյանը:

Парламент Армении принял в первом чтении пакет законопроектов о налоговых льготах в приграничных общинах
Парламент Армении принял в первом чтении пакет законопроектов о налоговых льготах в
приграничных общинах
Национальное Собрание Армении принял в первом чтении пакет законопроектов «Об освобождении от налогов предпринимательской деятельности в приграничных селах». Как сообщает Арменпресс, «за» проголосовало 86 депутатов, «против» – 5, двое – воздержались.
До начала голосования право на голос попросил депутат от фракции «Процветающая Армения» (ППА) Микаел Минасян, который сообщил, что ППА будет голосовать за принятие законопроекта только с тем условием, что во втором чтении будут учтены представленные фракцией все предложения. «Если во втором чтении наши предложения не будут учтены, то мы будем против этой инициативы», - отметил депутат.
Руководитель фракции «Оринац еркир» Эгине Бишарян сообщила, что ее фракция будет голосовать за принятие законопроекта, однако призвала всех продолжать совместные обсуждения, чтобы понять, каким образом будут разграничены приграничные и пограничные общины, и какие общины будут пользоваться льготами.
Руководитель фракции «Наследие» Рубен Акопян сказал, что, когда впервые появилась идея об оказании содействия приграничным селам, ее содержание было совсем иным, что не отражается в представленном правительством законопроекте. «По этой причине фракция «Наследие» будет голосовать против данного пакета», - сказал Акопян.