Հայ դպրոցականը ոսկե մեդալ է նվաճել աստղագիտության միջազգային օլիմպիադայում
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԵՊՀ-ին առընթեր Ա. Շահինյանի անվան Ֆիզմաթ հատուկ դպրոցի 11-րդ դասարանի աշակերտ Էդգար Վարդանյանը  «Աստղագիտություն» առարկայի 19-րդ միջազգային օլիմպիադայում արժանացել է ոսկե մեդալի և ցուցաբերած լավագույն արդյունքի համար ստացել  հատուկ դիպլոմ: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԿԳ նախարարությունից, օլիմպիադան տեղի է ունեցել 2014թ.-ի հոկտեմբերի 12-21-ը Ղրղզստանի Բիշկեկ և Չոլպոն-Ատա քաղաքներում,  որին, ի թիվս Ռուսաստանի, Կորեայի, Հնդկաստանի, Բուլղարիայի, Ռումինիայի, Իտալիայի, Չեխիայի, Էստոնիայի, Ղրղզստանի, Թայլանդի, Ուկրանիայի, Իրանի, Ղազախստանի և Մոսկվայի մարզի թիմերի, մասնակցել է նաև Հայաստանի դպրոցականների օլիմպիական թիմը: Օլիմպիադան անց է կացվել երեք փուլով` տեսական, գործնական և դիտողական:
Այս տարի հայ դպրոցակաները մասնակցել են նաև Ռումինիայի Սուչավա քաղաքում օգոստոսի 1-11-ը տեղի ունեցած Աստղագիտության և աստղաֆիզիկայի միջազգային 8-րդ օլիմպիադային, որտեղ  Ֆիզմաթ դպրոցի սան Գևորգ Մարտիրոսյանը և ՀՊՃՀ հենակետային վարժարանի աշակերտ Արսեն Վասիլյանն արժանացել են արծաթե, իսկ Ֆիզմաթ դպրոցի սաներ Վարդգես Մամբրեյանն ու Էդգար Վարդանյանը` բրոնզե մեդալների:
Ընդհանուր առմամբ, անկախության տարիներին  Հայաստանի դպրոցականներն աստղագիտության օլիմպիադաներում արժանացել են 9 ոսկե, 9 արծաթե և 21 բրոնզե մեդալների:

Армянский школьник завоевал золотую медаль на 19-й международной олимпиаде по астрономии
Ученик 11-го класса Специальной физико-математической школы имени А.Шагиняна Эдгар Варданян завоевал золотую медаль на 19-й международной олимпиаде по астрономии, а также получил диплом за лучший результат. Как сообщили Арменпресс в пресс-службе министерства образования и науки Армении, олимпиада прошла 12-21 октября в Киргизии, городах Бишкек и Чолпон-Ата. Олимпиада проходила в трио тура: теоретический, практический и наблюдательский.
Армянские школьники приняли также участие в 8-й международной олимпиаде по астрономии и астрофизике, которая прошла в городе Сучава (Румыния) 1-11 августа. Ученик Специальной физико-математической школы имени А.Шагиняна Геворг Мартиросян и базовой гимназии Государственного инженерного университета Армении Арсен Василян получили серебряные, а ученики Специальной физико-математической школы имени А.Шагиняна Вардгес Самбреян и Эдгар Варданян – бронзовые медали.
Начиная с 1991 года армянские школьники на международных олимпиадах по астрономии завоевали 9 золотых, 9 серебряных и 21 бронзовых медалей.