ԵՏՄ-ն տնտեսական զարգացման լայն հեռանկարներ է բացում Հայաստանի համար. Շարմազանով
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրասիական տնտեսական միությանն անդամակցելու մասին Հայաստանի որոշումը պայմանավորված էր տնտեսական զարգացման  լայն հնարավորություններով, որոնք բացվում են երկրի առջև: Այս մասին Ազգային ժողովում հայտարարությունների ժամին իր ելույթում հայտարարեց ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը:  «Հոկտեմբերի 10-ին ստորագրվեց Եվրասիական տնտեսական միությանը Հայաստանի անդամակցության պայմանագիրը: Նման որոշումը պայմանավորված էր տնտեսական զարգացման նոր հնարավորություններով, որոնք լայնորեն բացվում են Հայաստանի առջև: Ավելին, հեռանկարներ են բացվում նաև օտարերկրյա ներդրողների համար, ովքեր Հայաստանի տնտեսական տարածքով կարող են ավելի դյուրացված կարգով դուրս գալ ԵՏՄ միասնական շուկա»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասաց ԱԺ փոխնախագահը:
Նա նաև վստահեցրեց, որ  Հայաստանը պատրաստ է շարունակել իր համագործակցությունը ԵՄ գործընկերների հետ` բոլոր ուղղություններով՝ հավելելով, որ խոսակցություններն այն մասին, թե ԵՏՄ անդամակցությամբ վտանգվում է կամ կործանվում է Հայաստանի ինքնիշխանությունը, չափազանցված են:

EEU opens wide prospects of economic development for Armenia: Eduard Sharmazanov
YEREVAN, OCTOBER 21, ARMENPRESS: Armenia’s decision on affiliation to the Eurasian Economic Union (EEU) was conditioned by large prospects of the economic development, National Assembly Deputy Speaker Eduard Sharmazanov noted in his address at the National Assembly.
“The agreement on Armenia’s affiliation to the EEU was signed on October 10. The decision was conditioned by wide opportunities of the economic development. Moreover, prospects also open for foreign investors, who can enter the EEU joint market through Armenia’s economic territory in a simplified procedure,” said Sharamzanov, Armenpress reports.
He also assured that Armenia is ready to continue the cooperation with EU partners in all directions.  National Assembly Deputy Speaker added that the rumors that Armenia’s autonomy is endangered due to EEU membership are exaggerated.