Միութենական պետությունը պետք է կողմնորոշիչ լինի ԵՏՄ-ի համար. Մեդվեդեւ
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՌԴ-ի վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդեւը հայտարարել է, որ Ռուսաստան-Բելառուս միութենական պետությունը պետք է ինտեգրացման կողմնորոշիչ ծառայի Եվրասիական տնտեսական միության համար:
«Դուք բացարձակապես իրավացի եք, որ Ռուսաստանի եւ Բելառուսի միջեւ Միությունն առանձնահատուկ ինտեգրացիոն միավորում է: Չնայած այլ ուղղություններով մեր ինտեգրացիոն հաջողություններին, ներառյալ Եվրասիական տնտեսական միությունը, այնուամենայնիվ, միեւնույն Է փոխգործակցության մակարդակը, փոխգործակցության հարցերի լայնությունն այն ուղղությամբ առայժմ դեռ չի հասնում Միութենական պետության մակարդակին»,- ասել է Մեդվեդեւը հոկտեմբերի 21-ին Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի հետ Մինսկում կայացած հանդիպման ժամանակ, տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը:
Նրա խոսքով՝ Ռուսաստանի եւ Բելառուսի Միութենական Պետությունը պետք Է կողմնորոշիչ ծառայի այն մյուս երկրների համար, որոնք մասնակցում են եվրասիական տնտեսական ինտեգրացմանը:
«Միութենեական պետության շրջանակներում մեր պետությունների միջեւ փոխգործակցության մակարդակն այն կողմնորոշիչն Է, որով կառաջնորդվեն մյուս բոլոր երկրները»,- հավելել Է ՌԴ-ի վարչապետը, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Медведев: Союзное государство должно быть ориентиром для ЕАЭС
Союзное государство Россия-Белоруссия должно служить ориентиром интеграции для Евразийского экономического союза, считает премьер-министр РФ Дмитрий Медведев.
"Вы абсолютно правы, что Союз между Россией и Белоруссией — это особое интеграционное объединение. Несмотря на наши интеграционные успехи по другим направлениям, включая Евразийский экономический союз, тем не менее все равно уровень взаимодействия, широта вопросов взаимодействия пока еще на том направлении не дотягивает до уровня Союзного государства", — сказал Медведев на встрече с президентом Белоруссии Александром Лукашенко во вторник.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости, по его словам, Союзное государство России и Белоруссии должно служить ориентиром для других стран, участвующих в евразийской экономической интеграции.
"Уровень взаимодействия между нашими государствами в рамках Союзного государства — это тот ориентир, на который будут нацеливаться все другие страны", — добавил премьер-министр РФ.