ԱՏՕ-ի կենտրոնակայանում քննարկել են դաշինքի հետ Վրաստանի մերձեցման միջոցառումների փաթեթը
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բրյուսելում՝ Հյուսիսատլանտյան դաշինքի կենտրոնակայանում, քննարկվել Է դաշինքին անդամակցելու հարցում Վրաստանի աջակցման միջոցառումների փաթեթի իրագործման պլանը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով «Նովոստի Գրուզիա»-ին:
Վրաստանի պաշտպանական գերատեսչության պատվիրակությունը, որը գլխավորում Է հանրապետության պաշտպանության փոխնախարար Միխայիլ Դարչիաշվիլին, պաշտոնական այցով Բրյուսելում Է գտնվում հոկտեմբերի 20-ից:
«Մենք դաշինքի 28 անդամ երկրների հետ մանրամասն քննարկեցինք փաթեթի իրագործման պլանը: Այդ պլանը մշակվել Է ՆԱՏՕ-ի միջազգային ծառայության  հետ համատեղ: Մենք ներկայացրինք փաթեթի իրագործման գործընթացի յուրաքանչյուր ասպեկտը եւ այդ առնչությամբ լսեցինք դաշնակիցների կարծիքները»,- հոկտեմբերի 21-ի լրագրողներին հայտարարել Է Դարչիաշվիլին:
ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի՝ Հարավային Կովկասի եւ Կենտրոնական Ասիայի երկրների հարցերով հատուկ ներկայացուցիչ Ջեյմս Ապատուրայը նշել Է  28+1 ձեւաչափով կայացած հանդիպման կարեւորությունը:
Հաջորդ փուլում մենք կքննարկենք, թե ինչ ավանդ կարող Է ներդնել ՆԱՏՕ-ն: Դեկտեմբերին պլանավորված նախարարական հանդիպմանը գլխավոր քարտուղարի տեղակալն (արտաքին գործերի) նախարարներին կծանոթացնի պլաններին: Դա շատ լավ սկիզբ Է, մենք ցանկանում ենք համոզվել, որ շուտով կիրականացնենք այդ պլանը»,- հայտարարել Է Ապատուրայը:

В штаб-квартире НАТО обсудили пакет мер по сближению Грузии с альянсом
План имплементации пакета мер, содействующих Грузии в ее стремлении к членству в альянсе, был рассмотрен на заседании комиссии Грузия-НАТО в штаб-квартире Североатлантического альянса в Брюсселе.
Делегация грузинского оборонного ведомства, которую возглавляет заместитель министра обороны Грузии Михаил Дарчиашвили, находится с официальным визитом в Брюсселе с 20 октября. сообщает Арменпресс со ссылкой на Новости-Грузия
"Мы детально обсудили с 28 странами-участницами альянса план имплементации пакета. Это план, который был разработан совместно с международной службой НАТО. Мы представили каждый аспект процесса имплементации пакета и в связи с этим выслушали мнения союзников", - заявил Дарчиашвили журналистам во вторник, 21 октября.
Спецпредставитель генсека НАТО по странам Южного Кавказа и Центральной Азии Джеймс Аппатурай отметил важность состоявшейся встречи в формате 28+1.
"На следующем этапе мы рассмотрим, какой вклад может внести НАТО. На запланированном в декабре министериале заместитель генерального секретаря ознакомит министров (иностранных дел) с планами. Это очень хорошее начало, мы хотим убедиться, что скоро осуществим этот план", - заявил Аппатурай.