ԱՄՆ-ը երկրից մեկնած նացիստական հանցագործներին միլիոնավոր դոլարներ է վճարել նպաստների տեսքով
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի իշխանությունները երկրից մեկնած նացիստական հանցագործներին միլիոնավոր դոլարներ է վճարել սոցիալական նպաստների տեսքով: Այս մասին, ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, վկայում են լրագրողական հետաքննության արդյունքները, որոնք երկու տարվա ընթացքում ացկացրել է Միացյալ Նահանգների Associated Press (AP) գործակալությունը:
AP-ն պնդում է, որ ԱՄՆ-ի արդարադատության նախարարությունը մի քանի տասնամյակների ընթացքում համաձայնագրեր Է կնքել երկրում բնակվող նացիստների հետ, որոնց համապատասխան նրանք պարտավորվել են կամավոր հեռանալ Միացյալ Նահանգներից եւ հրաժարվել ԱՄՆ-ի քաղաքացիությունից այն խոստումի դիմաց, որ նրանց չեն զրկի թոշակից:
«1979 թվականից ի վեր ԱՄՆ-ից հարկադրաբար հեռացած 66 նացիստական հանցագործներից առնվազն 38-ը միլիոնավոր դոլարներ են ստացել Սոցիալական ապահովության վարչությունից: Առնվազն չորս նախկին նացիստներ այժմ բնակվում են Եվրոպայում եւ շարունակում են ստանալ ամերիկյան սոցիալական նպաստներ»,- նշում Է գործակալությունը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

США выплатили уехавшим из страны нацистским преступникам миллионы долларов в виде пособий
Власти США выплатили уехавшим из страны нацистским преступникам миллионы долларов в виде социальных пособий. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс, oб этом свидетельствуют опубликованные в воскресенье результаты журналистского расследования, которое на протяжении двух лет проводило американское агентство Associated Press (AP).
AP утверждает, что министерство юстиции США на протяжении нескольких десятилетий заключало соглашения с проживавшими в стране нацистами, в соответствии с которыми они обязывались добровольно покинуть Соединенные Штаты и отказаться от американского гражданства в обмен на обещание того, что их не лишат пенсии.
"С 1979 года не менее 38 из 66 нацистских преступников, вынужденно покинувших США, получили миллионы долларов от Управления социального обеспечения. Не менее четырех бывших нацистов сейчас живут в Европе и продолжают получать американские социальные пособия", - отмечает агентство.