Կառուցելով ԵՄ-Հայաստան հարաբերությունները. ԵՀԳԳ զեկույցը 2007-2013 թթ. առաջնահերթությունների և ձեռքբերումների մասին
Կառուցելով ԵՄ-Հայաստան հարաբերությունները. ԵՀԳԳ զեկույցը 2007-2013 թթ.
առաջնահերթությունների և ձեռքբերումների մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրոպական միության աջակցությամբ Հայաստանն առաջ է տարել արդարադատության ոլորտում իրականացվող բարեփոխումները: «Եվրոպական հարևանության գործիք 2007-2013` արդյունքների և գործողությունների ամփոփում» զեկույցի համաձայն` մեր երկիրը մի շարք քայլեր ձեռնարկել համակարգի անկախությունը և թափանցիկությունն ապահովելու, արդարադատության հասանելությանն աջակցելու, Մարդու իրավունքների պաշտպանի լիազորություններն ամրապնդելու ուղղությամբ:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` զեկույցում նշվում է, որ Եվրոպական միության օժանդակությունն ուղեկցվել է պետական ֆինանսական համակարգի արդիականացմամբ, ֆինանասական համակարգի ներքին վերահսկողության, պետական պարտքի կառավարան բարելավմամբ, նպաստել արտաքին աուդիտի և պետական գնումների թափանցիկության բարձրացմամբ:
Սոցիալ-տնտեսական բարեփոխումներն ուղղված էին արձակուրդային կրթության և վերապատրաստման համակարգի արդիականացմանը: Առևտրի ոլորտում առաջընթաց է արձանագրվել սանիտարական և բուսասանիտարական ստանդարտների, ինչպես նաև տեխնիկական արգելքների կրճատման հարցում:
Եվրասիական տնտեսական միությանը միանալու որոշումից հետո ԵՄ-ը առևտրին առնչվող աջակցության երկու ծրագիր է չեղյալ հատրարարել  2013-ին` 40 մլն եվրո ընդհանուր արժողությամբ և երրորդ ծրագիրը վերաուղղորդվել և մասնամբ կրճատվել է 13 մլն դրամով:

Отношения Армения-ЕС: Представлен доклад «Механизм Европейского содействия 2007- 2013»
При содействии Европейского союза в Армении прогрессируют реформы в сфере юстиции. Согласно докладу «Механизм Европейского содействия 2007-2013: поведение результатов и итогов действий», Армения предприняла ряд шагов по обеспечению независимости и прозрачности системы, содействию доступности юстиции, закреплению полномочий защитника прав человека.
Как сообщает Арменпресс, в докладе отмечается, что содействие ЕС сопровождалось модернизацией государственной финансовой системы, улучшением внутреннего контроля финансовой системы, управления государственного долга, а также повышением внешнего аудита и прозрачности госзакупок.
Социально-экономические реформы были направлена на модернизацию системы образования и стажировки. В сфере торговли зафиксирован прогресс в санитарных и ботанико-санитарных стандартов, а также в вопросе уменьшения технических препятствий.
После решения Армении о присоединении к Евразийскому экономическому союзу ЕС отменил две программы о торговле: в 2013 году стоимостью в 40 млн евро, и третья программа была перенаправлена и частично снижена на 13 млн евро.