Փարիզը չորս ամիս աշխարհին կներկայացնի բացառիկ ցուցանմուշներ Հայոց ցեղասպանության մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Փարիզը պատրաստվում է Հայոց ցեղասպանության մասին մեծ ցուցադրության, որը չորս ամիս շարունակ Եվրոպայի սրտում կպատմի 20-րդ դարասկզբին մարդկության դեմ գործված մեծագույն ոճրի մասին: Ցուցադրությունը նախապատրաստելու նպատակով Երեւանում էր Փարիզի քաղաքապետի արտաքին հարաբերությունների գծով խորհրդական Ժան Իվ Քամյուն, ում հետ զրուցել է «Արմենպրես»-ի թղթակիցը:
-Ո՞րն է այս տարի Հայաստան այցելության Ձեր հիմնական նպատակը:
-Նախորդ երկու տարիների պես այս անգամ ևս Հայաստան եմ եկել Երևանի քաղաքապետարանի հրավերով, մասնակցելու Էրեբունի-Երևան տոնին, ինչպես նաև մասնակցելու հաջորդ տարի Փարիզում կայանալիք մեծ ցուցադրության նախապատրաստման աշխատանքին: 2015 թ. ապրիլից հուլիս Փարիզում կբացվի Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված հսկայական ցուցադրություն, որը պատրաստվում է Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի հետ համատեղ: Ցուցադրությունը նախատեսված է ոչ միայն հայ համայնքի համար, այլ նաև ֆրանսիական հանրության համար՝ ցուցադրելով ոչ միայն 1915 թ. տեղի ունեցած իրադարձությունները, ինչպես նաև դրան նախորդող 1895 թ. դեպքերը:
-Որքանո՞վ է շարքային ֆրանսիացին տեղյակ Հայոց ցեղասպանության մասին:
-Դպրոցական ծրագրերում պարտադիր ընդգրկված է Հայոց ցեղասպանության հիմունքների դասավանդումը՝ ինչպես հանրային, այնպես էլ մասնավոր դպրոցներում: Ցուցադրության կազմակերպման պատճառներից է նաև այստեղ բնակվող հայկական մեծ համայնքը, որը տեղափոխվեց Փարիզ ցեղասպանությունից հետո: Այդ մարդիկ մեծ ծառայություն մատուցեցին` ոչ միայն Երկրորդ համաշխարհային պատերազմում պայքարելով ֆրանսիացի զինվորների հետ, այնպես էլ Առաջին աշխարհամարտի ժամանակ, ինչի մասին ֆրանսիացիները պետք է իմանան:
-Որքա՞ն ակտիվ եք համագործակցում Փարիզի հայ համայնքի հետ:
-Փարիզի հայ համայնքը բավականին ակտիվ է, համարյա բոլոր կազմակերպությունների գլխամասային գրասենյակները, որոնք գործում են Մարսելում, Լիոնում և այլ քաղաքներում, գտնվում են Փարիզում: Ֆրանսիայի հայկական կազմակերպությունների համակարգող խորհրդի (CCAF) հետ եւս ակտիվ գործակցում ենք: Ամեն տարի ապրիլի 24-ին նրանց հետ համատեղ քաղաքապետարանում մենք իրականացնում ենք Հայոց ցեղասպանության հիշատակի միջոցառումներ:
-Համագործակցելով հայկական կազմակերպությունների հետ` չեք բախվե՞լ արդյոք թուրքական լոբբիին:
-Իհարկե թուրքական լոբբինգն առկա է, սակայն 2001 թ. Ֆրանսիան ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը, և այն անհնար է հերքել: Ինչպես նաև բազում անգամ Փարիզի քաղաքապետը նշել է, որ աջակցում է լինելու Հայոց ցեզասպանության հերքումը քրեորեն պատժելի դարձնելու գործին: Այդ օրենքը 2012 թ. ընդունվել էր Ֆրանսիայի պառլամենտի կողմից, սակայն մերժվել էր Սահմանադրական խորհրդի կողմից: Ցանկանում եմ ընդծել, որ ֆրանսիական երկու քաղաքական ուժերը միաձայն նշում են այս օրենքի նոր տարբերակի ստեղծման կարևորության մասին, որն արդեն չի մերժվի Սահմանադրական դատարանի կողմից:
Զրուցեց Անահիտ Մինասյանը
Հ.Գ. Հոկտեմբերի 1-ին Փարիզի քաղաքային խորհրդում միաձայն ընդունվելէ 2015 թվականին Փարիզում Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված հիշատակի, տեղեկատվական և ժխտողականության դեմ ուղղված միջոցառումներ անցկացնելու մասին Փարիզի քաղաքապետարանի ուղերձը:

Paris to present to world exclusive exhibits on Armenian Genocide for four months
YEREVAN, OCTOBER 15, ARMENPRESS: Paris is getting prepared for a large exhibition on the Armenian Genocide. For four months the exhibition will tell about the biggest crime committed against humanity in early 20th century. Armenpress has interviewed Mr. Jean-Yves Camus, a representative of Paris Mayor’s Office, who was in Yerevan for preparatory works of the upcoming exhibition in Paris.
-Mr Camus, which is Your main goal of this year’s visit to Armenia?
-Like the previous two years, this year too I have visited Armenia at the invitation of the Yerevan Mayor to participate in Erebuni-Yerevan Holiday, as well as for the preparatory works of the exhibition to be held next year in Paris. Collaboratively with the Armenian Genocide Museum-Institute a big exhibition dedicated to the Armenian Genocide will be held 2015 July-August in Paris. The exhibition is intended not only for the Armenian community but for French people as well, showing not only the events taken place in 1915 but also the ones that preceded them, like those of 1895.
-How well is average Frenchman aware of the Armenian Genocide?
-Curriculums include teaching of the basics of the Armenian Genocide, both in public and private schools. The enormous Armenian community that has settled here after the genocide is among the reasons for organizations of the exhibition. Those people have provided a great service by fighting both during the World War II together with French soldiers and during the World War I, about which the French should know.
-How actively do you cooperate with the Armenian community of Paris?
-The Armenian community of Paris is quite active. We also actively cooperate with the CCAF (Co-ordination Council of Armenian organisations of France), Every April 24 we jointly implement Armenian Genocide commemoration events at the municipality.
- Have you encountered the Turkish lobby while cooperating with Armenian organizations?
-Of course, the Turkish lobby is present, but France has recognized the Armenian Genocide in 2001 and it is impossible to deny. Paris Mayor has repeatedly mentioned that he supports the works directed toward making Armenian Genocide denial criminally punishable.