Հայաստանի իշխանություններն ակնկալում են հոկտեմբերի 10-ին ստորագրել ԵՏՄ անդամակցության պայմանագիրը
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի իշխանություններն ակնկալում են, որ հոկտեմբերի 10-ին Հայաստանը կստորագրի Եվրասիական տնտեսական միության անդամակցության պայմանագիրը: Այս մասին հոկտեմբերի 8-ին լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Հովհաննես Սահակյանը: «Արդեն այս առումով կատարվել է հսկայական աշխատանք, մենք մոտ 4-7 տարի ժամկետով ստանալու ենք մինչև 800 արտոնություն: Այդ արտոնությունները տնտեսական արտոնություններ են, որոնց իրենց գնահատականը կտան տնտեսագետները, երբ մենք արդեն կստորագրենք անդամակցության պայմանագիրը»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասաց Սահակյանը:
Հովհաննես Սահակյանն ընդգծեց, որ, անդակամցելով Եվրասիական տնտեսական միությանը, Հայաստանը հնարավորություն է ստանում մուտք գործել 170-միլիոնանոց շուկա: «Այս առումով հասկանալի է, որ մենք լուրջ աշխատանք ունենք անելու, որպեսզի կարողանանք օգտագործել մեր հնարավորությունները և երկիրը տանել տնտեսական զարգացման ճանապարհով: Այդ աշխատանքն ավելի շատ է լինելու, քան մենք պատկերացնում ենք»,- ընդգծեց պատգամավորը:
Պատգամավորի խոսքով՝ ԵՏՄ անդամակցությունը ռազմավարական նշանակություն ունի Հայաստանի համար՝ հաշվի առնելով աշխարհաքաղաքական իրավիճակը: «Ես կարծում եմ, որ մենք պետք է չմոռանանք, թե ինչ է կատարվում Սիրիայում, Իրաքում, Ուկրաինայում և այս իրավիճակում կարողանանք ճիշտ գնահատել իրավիճակը»,- նկատեց պատգամավորը:

YEREVAN, OCTOBER 8, ARMENPRESS: The authorities of the Republic of Armenia expect to sign the agreement on the membership in the Eurasian Economic Union on October 10. The deputy of the Republican Party of Armenia faction of the National Assembly of Armenia Hovhannes Sahakyan told about it on October 8 during the talk with the journalists. “A huge work has been done in that direction. We will get up to 800 privileges for 4-7 years period. These privileges are economic, the assessment of which will be given by the economists, when we sign the membership agreement”, - said Sahakyan, Armenpress reports.
The deputy of the Republican Party of Armenia faction of the National Assembly of Armenia emphasized that joining the Eurasian Economic Union, Armenia will be provided with the opportunity to enter the 170-million market. “In this case it is clear that we have much work to do to be able to use our potential and lead the country by the economic development way. We have to work harder than we could even imagine”, - said the deputy.