Ճապոնիայում հրաբխի ժայթքման շրջանից դուրս է բերվել 14 մարդ
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ճապոնացի փրկարարները հոկտեմբերի 1-ի առավոտյան 14 մարդ են լեռան ստորոտ իջեցրել այն շրջանից, որտեղ սեպտեմբերի 27-ին ժայթքել է Օնտակե հրաբուխը, տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով Կիոդո գործակալությանը:
Նախքան բժիշկների եզրակացությունը, նրանց վիճակը պաշտոնապես որակվում է «սրտի եւ թոքերի կանգ»: Ընդամենը հրաբխի ժայթքման շրջանում հայտնաբերվել է 36 մարդ, նրանցից 12-ն ուղարկվել են հիվանդանոցներ, եւ բժիշկներն արձանագրել են նրանց մահը:
Ներկայում որոնողափրկարարական գործողությանը մասնակցում են ինքնապաշտպանության ուժերի եւ հրշեջ-պահպանության փրկարար ստորաբաժանումների հազար աշխատակիցներ: Գործողության սկսվելուց ի վեր առաջին անգամ դրանում գործի է դրվել ուղղաթիռ, որը կարող է տեղափոխել մինչեւ հիսուն մարդ:
Հրաբխային ակտիվությունը նվազել է, բայց չի դադարել: Դա նկատելիորեն բարդացնում է փրկարարների աշխատանքը, որոնք մի օդում թունավոր գազերի կուտակման, ինչպես նաեւ հրաբխի նոր ժայթքման սպառնալիքի պատճառով մի քանի անգամ հարկադրված են եղել դադարեցնել որոնողական աշխատանքները,
Հրաբխի ժայթքումը Ճապոնիայի Նագանո եւ Գիֆու պրեֆեկտուրաների սահմանում տեղի Է ունեցել սեպտեմբերի 27-ի առավոտյան: Մինչ այժմ սեյսմոլոգներն այդ շրջանում  հայտնաբերել են հրաբխային ակտիվության երեք օջախ: Ժայթքումն անակնկալ Է դարձել 250 զբոսաշրջիկների համար: Նրանց մեծ մասը կարողացել Է պատսպարվել այն տնակներում, որտեղ ալպինիստները սովորաբար հանգստանում են, մնում են գիշերելու կամ սպասում են, մինչեւ եղանակը լավանա, հաղորդել է ՌԻԱ Նովոստին:

Из района извержения вулкана в Японии доставлено 14 человек
Японские спасатели утром в среду доставили к подножию горы 14 человек из района, где в субботу произошло извержение вулкана Онтакэ, как передает Арменпресс, об этом сообщило агентство Киодо.
До заключения медиков их состояние официально называется "остановка сердца и легких". Всего в районе извержения вулкана были обнаружены 36 человек, 12 из них были направлены в больницы и врачи констатировали их смерть.
В настоящее время в поисково-спасательной операции участвует тысяча сотрудников сил самообороны и спасательных подразделений пожарной охраны. Впервые с начала операции в ней задействован крупнотоннажный вертолет, который способен перевезти до 50 человек.
Извержение вулкана на горе Онтакэ (высота 3067 метров) на границе японских префектур Нагано и Гифу произошло утром в субботу. Извержение стало неожиданностью для 250 туристов. Гора является популярным местом паломничества альпинистов-любителей, особенно большой наплыв туристов наблюдается в выходные и праздничные дни. Большинство из них смогли укрыться в домиках для альпинистов.
Вулканическая активность снизилась, но не прекратилась. Это заметно осложняет работу спасателей: они несколько раз были вынуждены прекратить поисковые работы из-за скопления в воздухе токсичных газов, а также из-за угрозы повторного извержения.