ԵԽԽՎ-ն Եվրոպայում նեոնացիզմի աճը դատապարտող բանաձեւ Է ընդունել
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրախորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի նստաշրջանում սեպտեմբերին 30-ին ձայների մեծամասնությամբ ընդունվել Է բանաձեւ, որով անվերապահորեն դատապարտվում Է Եվրոպայում նեոնացիզմի դրսեւորումների աճը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Ընդունված տեքստում նշված Է, որ «Խորհրդարանական վեհաժողովն անվերապահորեն դատապարտում Է Եվրոպայում նեոնացիզմի (իրավական ծայրահեղականության) դրսեւորումների եւ նեոնացիստական կուսակցությունների ու շարժումների աճը, որոնցից ոմանք խորհրդարան են անցել պետության կամ եվրոպական մակարդակով»:
Եվրախորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովը Եվրոպայի խորհրդի 47 պետություններին կոչ Է արել՝ մշակել նեոնացիստական գաղափարոխոսության դեմ պայքարի գործողությունների պլաններ: ԵԽԽՎ-ն նաեւ հանդես Է եկել Եվրոպայի խորհրդի «ո՛չ ատելության հրահրմանը» արշավի շարունակման աջակցության օգտին՝ Եվրոպայի երիտասարդության ներգրավմամբ: Այն անհրաժեշտ Է համարում գործողությունների պլան մշակել ոստիկանության եւ հատուկ ծառայությունների, այդ թվում ինտերնետ-ոստիկանության համար՝ ինտերնետ-ռեսուրսներում նեոնացիստական ատելության դեմ պայքարելու նպատակով:

ПАСЕ приняла резолюцию с осуждением роста неонацизма в Европе
Парламентская ассамблея Совета Европы во вторник на сессии большинством голосов приняла резолюцию, в которой безоговорочно осудила нарастание проявлений неонацизма в Европе,
В принятом тексте отмечается, что "Парламентская ассамблея безоговорочно осуждает нарастание проявления неонацизма (правового экстремизма) и рост неонацистских партий и движений в Европе, некоторые из которых прошли в парламент на государственном или европейском уровне".
ПАСЕ призвала 47 государств Совета Европы разработать планы действий по борьбе с неонацистской идеологией. ПАСЕ также высказалась за продолжение поддержки кампании Совета Европы "нет разжиганию ненависти" с привлечением молодежи Европы. Она считает необходимым разработать план действий для полиции и спецслужб, в том числе и интернет-полиции, для борьбы с неонацистской ненавистью в интернет-ресурсах.