«Աերոֆլոտ»-ն առաջին օտարերկրացուն Է վարձել օդանավի հրամանատարի պաշտոնում
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Աերոֆլոտ-Ռուսաստանի ավիաուղիներ» բաց բաժնետիրական ընկերությունում օդանավի հրամանատարի պաշտոնում առաջին օտարերկրացին դարձել Է Գերմանիայի քաղաքացի Կլաուս Դիթեր Ռոլֆսը: Ինչպես «Ինտերֆաքս»-ին հայտնել են ընկերությունում, նոր աշխատակիցը «Աերոֆլոտ» Է եկել Hamburg Airways-ից, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Նախկինում ՌԴ-ի օրենսդրությունը ավիաընկերություններին թույլ չԷր տալիս օդանավերի հրամանատար վարձել օտարերկրյա քաղաքացիների: Սակայն այս տարի փոփոխություններ են կատարվել ՌԴ Օդային օրենսգրքի 56-րդ հոդվածում, որոնք հուլիսի 21-ից ռուսական ավիաընկերություններին թույլատրում են թռիչքային անձնակազմերում աշխատանքի ընդունել օտարերկրացիների:

Аэрофлот нанял первого иностранца на должность командира воздушного судна
Первым иностранным пилотом в должности командира воздушного судна (КВС) в ОАО "Аэрофлот - российские авиалинии" стал гражданин Германии Клаус Дитер Рольфс. Новый сотрудник пришел в "Аэрофлот" из Hamburg Airways, сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
Раньше законодательство РФ не позволяло авиакомпаниям нанимать в качестве командиров воздушных судов иностранных граждан. Однако в этом году были внесены изменения в статью 56 Воздушного кодекса РФ, которые с 21 июля позволяют российским авиакомпаниям принимать на работу иностранцев в состав летных экипажей.