ԱՄՆ-ն կոչ է արել Թուրքիային փակել թուրք-սիրիական սահմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները կոչ է արել Թուրքիային փակել թուրք-սիրիական սահմանը, որպեսզի կանխի այդ ճանապարհով ահաբեկիչների ներթափանցումն ու նավթի մաքսանենգությունը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին` վկայակոչելով CNN Turk-ը:
«Թուրքիան պետք է փակի իր սահմանը Սիրիայի հետ, ինչպես նաև դադարեցնի դրա միջոցով օտարերկրյա վարձկանների ու նավթամթերքի մաքսանենգների անցումը»,- հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերին մամուլի ասուլիսի ժամանակ:
«Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորումը, որը կապված է «Ալ Քաիդայի» հետ, մի քանի ամիս առաջ ակտիվացրել է իր գործունեությունն Իրաքում ու Սիրիայում: Պաշտոնական Բաղդադի իշխանության հանդեպ իրաքյան սուննիների դժգոհությունն օգտագործելով` «Իսլամական պետություն» խմբավորումը զանգվածային հարձակումների է ենթարկել Իրաքի հյուսիսային ու հյուսիս-արևմտյան հատվածները և մեծ տարածքներ գրավելով` հայտարարել նոր «իսլամական կայսրության» ստեղծման մասին:
Սիրիայի ու Թուրքիայի միջև սահմանն ավելի քան 900 կիլոմետր է: Ներկայում Թուրքիայի փոպվարչապետի` Նուման Կուլտուրշուայի հաղորդած տվյալներով` ԻՊ-ի զինյալները գտնվում են թուրքական սահմանից 10 կիլոմետր հեռավորության վրա:

США призвали Турцию закрыть границу с Сирией
США призвали Турцию закрыть турецко-сирийскую границу, чтобы предотвратить проникновение через нее террористов и контрабанду нефти, сообщает телеканал CNN Turk со ссылкой на слова госсекретаря США Джон Керри на пресс-конференции в понедельник.
"Турции нужно закрыть свою границу с Сирией, а также остановить проход через нее иностранных наёмников и контрабанду нефтепродуктов", - как сообщает Арменпресс со ссылкой на “РИА новости”, заявил американский политик на пресс-конференции.
Террористическая группировка "Исламское государство", имеющая связи с "Аль-Каидой", несколько месяцев назад активизировала свою деятельность в Ираке и Сирии. Воспользовавшись недовольством иракских суннитов политикой Багдада, ИГ развернула массированное наступление на северные и северо-западные провинции Ирака и захватила обширные территории, где объявила о создании так называемого исламского халифата.
Граница между Сирией и Турцией составляет более 900 километров. В настоящее время, по данным вице-премьера Турции Нумана Куртулмуша, боевики ИГ находятся примерно в 10 километрах от турецкой границы.