Դեյր Զորի հայկական եկեղեցու պայթեցումը բացահայտում է «Իսլամական պետության» վայրագությունը. ՀՀ ԱԳՆ
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հայտարարություն է տարածել Դեյր էզ Զորի Սրբոց Նահատակաց հայկական եկեղեցու պայթեցման կապակցությամբ: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԳՆ մամուլի եւ տեղեկատվության վարչությունից, հայտարարության մեջ ասվում է.
«Խստորեն դատապարտում ենք Հայոց Ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված, Մեծ Եղեռնի բազմաթիվ նահատակների մասունքներն ամփոփող Դեյր էզ Զորի Սրբոց Նահատակաց հայկական եկեղեցու պայթեցումը ահաբեկիչների կողմից: Սրբավայրի հանդեպ այս զարհուրելի բարբարոսությունը կրկին անգամ ցույց է տալիս այսպես կոչված «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման վայրագ էությունը: Միջազգային հանրությունը պետք է անհապաղ կանգնեցնի, ամրատախիլ անի քաղաքակիրթ մարդկությանը սպառնացող այդ ժանտախտը, կտրի դրա սնուցման, ֆինանասնավորման, աջակցության, հովանավորման ուղիները»:
Հուշահամալիրի բացումն ու Սրբոց Նահատակաց եկեղեցու օծումը տեղի է ունեցել 1991-ին ձեռամբ` Մեծի Տանն Կիլիկիո Գարեգին Բ կաթողիկոսի կողմից, իսկ 2002 թվականի ապրիլի 24-ին այն հռչակվել է համազգային ուխտատեղի Արամ Ա կաթողիկոսի կողմից:

Explosion of Armenian Church of Deir ez-Zor reveals vandalism of “Islamic State” terrorist group: Foreign Minister Armenia
Explosion of Armenian Church of Deir ez-Zor reveals vandalism of “Islamic State” terrorist
group: Foreign Minister Armenia
YEREVAN, SEPTEMBER 22, ARMENPRESS: Foreign Minister of Armenia Edward Nalbandyan has circulated a statement related to explosion of the Armenian St. Nahatakats/Martyrs Church in Deir ez-Zor. As the Press and Information Department of the Ministry of Foreign Affairs of Armenia told Armenpress, the statement reads as follows:
“We strongly condemn explosion of the Armenian St. Nahatakatz/Martyrs Church in Deir ez-Zor, commemorating the Armenian genocide martyrs, by the terrorists. This terrific vandalism against the sanctuary one more time shows the brutal nature of the so-called “Islamic State” terrorist group. International community should immediately stop and eliminate that plague threatening the civil humanity, should break the ways of nourishing it, funding, supporting and sponsoring.”
The opening of the memorial and consecration of the St. Martyrs Armenian Church took place in 1991 by Catholicos of the Great House of Cilicia Karekin B, and in 24 April 2002 it was proclaimed as a national place of pilgrimage by Catholics Aram I.