Ֆրանսուա Օլանդն ուրախ է ՀՀ Նախագահին հյուրընկալելու հոկտեմբերի վերջին Փարիզում
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը ցանկանում է առաջիկայում հաջողությամբ պսակված տեսնել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության տևական կարգավորմանն ուղղված բանակցությունները: Այս մասին նա նշել է ՀՀ անկախության տոնի առիթով ՀՀ նախագահին ուղղված շնորհավորական ուղերձում` ընդգծելով, որ ուրախ է այդ առիթով հյուընկալելու Նախագահ Սերժ Սարգսյանին Փարիզում հոկտեմբերի վերջին: «Ցանկանում եմ, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության տևական կարգավորմանն ուղղված բանակցությունները, որոնցում Ֆրանսիան` որպես Մինսկի խմբի համանախագահ, մեծապես ներգրավված է, առաջիկայում պսակվեն հաջողությամբ»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` նշել է Ֆրանսիայի նախագահը:
Ֆրանսուա Օլանդը Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահներին հրավիրել է Փարիզ` շարունակելու Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորմանն ուղղված բանակցությունները: Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների վերջին երկու հանդիպումները տեղի են ունեցել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի մյուս երկու համանախագահնող երկրների նախաձեռնությամբ` օգոստոսի 10-ին Սոչիում` ՌԴ Նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հրավերով եւ սեպտեմբերի 4-ին Ուելսում` ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերրի նախաձեռնությամբ:

Франсуа Олланд рад принять президента Армении в Париже в октябре
Президент Франции Франсуа Олланд желает, чтобы  длительные переговоры  по урегулированию конфликта Нагорного Карабаха  увенчались успехом. Об этом он сказал в поздравительном послании Сержу Саргсяну   по случаю Дня Независимости, подчеркнув, что будет видеть президента Армении  в Париже в конце октября этого года
«Желаю, чтобы  длительные переговоры  по урегулированию конфликта Нагорного Карабаха, в которых Франция активно вовлечена  как сопредседатель Минской группы, увенчались успехом. В этой связи буду рад видеть Вас в Париже в конце октября этого года», - как передает Арменпресс, отметил президент Олланд.
Франсуа Олланд пригласил президентов Армении  и Азербайджана в Париж – для продолжения переговоров по мирному урегулированию карабахской проблемы. Последние  две встречи   президентов Армении  и Азербайджана происходили по инициативе двух других сопредседательствующих стран:  по инициативе Владимира Путина 10 августа в Сочи и 4 сентября – в Уэльсе по инициативе  госсекретаря США Джона Керри.