Արդար թուրքեր. ովքեր են եւ ինչու են նրանք կարեւոր
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Առնվազն վերջին հինգ տարվա ընթացքում կարելի է լսել խոսակցություններ ցեղասպանության ընթացքում թուրքերի կողմից հայերին փրկելու դեպքերի մասին: «Թուրքեր, ովքեր փրկել են հայերին» արտահայտությունը, խոստովանենք, հայի ականջին խորթ է հնչում, եթե չասենք` ցասում առաջացնում: Բայց արդյոք այդ պատմությունները ճի՞շտ են: Այո՛, ճիշտ են: Կան բազմաթիվ օրինակներ ցեղասպանությունը վերապրածների գրավոր և տպագրված հուշերում, ինչպես նաև բանավոր պատմություններում, որոնք վկայում են, որ շարքային մուսուլմանները (թուրքեր, քրդեր, արաբներ) հայ անհատներին և ամբողջական ընտանիքներին օգնել են գոյատևելու, թեկուզ և` ժամանակավոր:
Այսուամենայնիվ կա երկու հարց, որ պետք է հաշվի առնել այս թեմայի մասին խոսելիս: Դրանցից առաջինը վերաբերում է այս դեպքերի դասակարգմանը: Առհասարակ պատերազմների, զանգվածային կոտորածների և բնական աղետների ժամանակ մարդկային վարքագիծը կարող է ունենալ տարբեր դրսևորումներ: Հայոց ցեղասպանության մասին խոսելիս ամենաառաջին և ամենակարևոր սահմանումն այն է, որ հայերի կանխամտածված զանգվածային բնաջնջումը կազմակերպված էր օսմանյան պետության կողմից, և այն, անտարակույս, ցեղասպանություն էր:
Ավելին, հայերի ցեղասպանության պարագայում Օսմանյան կայսրության մուսուլման բնակչության մեծամասնությունը դրական արձագանքեց պետության կողմից ծրագրված հանցագործությանը: Վերջիններս նման քաղաքականությունը համարում էին պետության անվտանգության տեսանկյունից բխող գործողություն: Այն նաև ընկալվում էր որպես լավ հնարավորություն հայկական ունեցվածքը կողոպտելու և բռնագրավելու միջոցով հարստանալու համար, իսկ Օսմանյան կայսրության ծայրահեղական մուսուլմանների համար՝ որպես հնարավորություն «անհավատներին» սպանելու միջոցով դեպի դրախտ իրենց մուտքն ապահովելու համար: Օսմանյան կայսրության քրիստոնյա բնակչության դեմ կատարված հանցագործություններում թուրքերի զանգվածային մասնակցությունը, այդ թվում` թուրք և քուրդ կանանց և երեխաների, պայմանավորված էր նաև երիտթուրքերի կառավարության կողմից տարվող պատերազմական քարոզչությամբ, հատկապես կայսրության՝ պատերազմի մեջ մտնելուց կարճ ժամանակ անց՝ 1914թ. նոյեմբերի վերջին արված Ջիհադի հայտարարությամբ: Սա ճակատագրական դարձավ հայերի և այլ քրիստոնյաների` պետականորեն ծրագրավորված ցեղասպանությանը սատարելու նպատակով օսմանցի մուսուլմաններին համախմբելու համար: Հայերի դեմ իրականացվող հանցագործության մեջ թուրք տարրի զանգվածային մասնակցության հարցը վառ կերպով ներկայացված է Ստամբուլի գերագույն հանձնակատարի՝ ծովակալ Ռիչարդ Վեբի կողմից Փարիզի Խաղաղության համաժողովին ուղարկված ծանուցագրի մեջ (ապրիլի 13, 1919 թ.).
«Հայերի դեմ կատարված ոճրագործության համար բոլոր հանցագործներին պատժելն անհրաժեշտություն կառաջացնի զանգվածաբար պատժի ենթարկելու բոլոր թուրքերին, ինչի պատճառով առաջարկում եմ հատուցումն իրականացնել ինչպես ազգային մակարդակով՝ մասնատելով «հանգուցյալ» Օսմանյան կայսրությունը, այնպես էլ անհատական մակարդակով՝ դատելով բարձրաստիճան պաշտոնյաներին, ովքեր կան իմ ցանկում, և ում ճակատագիրը կարող է օրինակ դառնալ մյուսների համար»:
Սա նշանակում է, որ պատերազմի ավարտից հետո Դաշնակից պետությունների ներկայացուցիչները հասկացել էին հանցագործությունների մեջ զանգվածաբար ներգրավված բոլոր թուրքերին պատժելու անհնարինությունը:
Երկրորդ հարցը վերաբերում է «արդար թուրքերի» թեմայի շուրջ հետզհետե աճող հետաքրքրությանը և փրկության դեպքերի դասակարգման անհրաժեշտությանը: Այսօր՝ Հայոց ցեղասպանության հարյուրամյակի նախաշեմին, մենք ականատեսն ենք Թուրքիայում և նրա սահմաններից դուրս երկու թեժ թեմաների լայնորեն քննարկման: Առաջինն այն թուրքերի մասին է, ովքեր փրկել են հայերին, իսկ երկրորդը վերաբերում է այսպես կոչված «ծպտյալ հայերին», նրանց, ովքեր մինչ օրս ապրում են Թուրքիայում: Մեծ միջոցներ են տրամադրվել այս թեմաներով հետազոտություններ և փաստագրում իրականացնելու համար` չհաշված վերջին տարիներին այս թեմային նվիրված մի քանի միջազգային գիտաժողովների կազմակերպումը: Ցավում եմ, եթե տապալում եմ ինչ-որ մեկի վարդագույն և լավ հաշվարկած ծրագրերն ու հեռանկարները, բայց պետք է նշեմ, որ հայերի փրկության դեպքերի վրա, որոնց իսկությունը վերը հաստատեցի, չափազանց կենտրոնանալու դեպքում դժվար չէ նկատել, որ մենք գործ ունենք Հայոց ցեղասպանության բուն թեմայից շեղելու՝ դեպի երկրորդական թեմա տանելու հստակ մարտավարության հետ: Չնայած սա ցեղասպանության արդարացման կամ ժխտման փորձ չէ, այդուհանդերձ նման շեշտադրումները նպատակ ունեն իրագործված ցեղասպանության թեմայի համատեքստում այս պատմությունները դարձնելու գերակա և առաջնային:
Ծիծաղելի կլիներ, եթե ասեինք, այո՛, հայերի դեմ ցեղասպանություն է իրականացվել, բայց այդ «ողբերգական իրադարձությունների» ընթացքում եղել են թուրքեր, ովքեր փրկել են հայերի: Ցանկացած փորձ՝ ուղղված Հայոց ցեղասպանության հիմնական պատումը փոխելուն, և ցանկացած ֆինանսական ներարկում՝ նման փորձերին օժանդակելու համար, անարդյունավետ են լինելու և վատ անդրադարձ կունենան երկու կողմերի հաշտեցման գործընթացի վրա: Իրական հաշտեցում կլինի միմիայն իրագործված հանցագործության և դրա հետևանքների վերացման անհրաժեշտությունը ընդունելու դեպքում:
Մեկ այլ հարց է, թե ինչու են այս պատմությունները հայկական կողմի համար նույնպես կարևոր: Նախ և առաջ, ցեղասպանության ընթացքում թուրքերի կողմից հայերի կյանքը փրկելու վերաբերյալ բոլոր պատմությունները, թեև դրանք այնքան էլ շատ չեն, այդուհանդերձ պետք է բարձրաձայնվեն, քանի որ դրանք կոծկելը կամ դրանք հիշատակելուց խուսափելը հավասարազոր կլինի ժխտողականության դրսևորման: Այլ կերպ ասած՝ թուրքերի կողմից հայերին փրկելու պատմությունները Հայոց ցեղասպանության ընդհանուր պատմության անբաժանելի մասն են: Ավելին, այդ պատմությունները կարևոր են, քանի որ դրանք լրացուցիչ կերպով հաստատում են այն պնդումը, որ ցեղասպանությունը պետականորեն ծրագրավորված և իրագործված էր օսմանյան պետության կողմից: Հայերին փրկող մուսուլմանները ընդդիմանում էին թուրքական պետության քաղաքականությանը և թաքցնելով հայերին՝ վտանգում էին իրենց և իրենց ընտանիքների մյուս անդամների կյանքը: Հայտնի փաստ է, որ, թուրքական բանակի հատուկ հրամանի համաձայն, ցանկացած մուսուլման, ով իր տանը հայ թաքցներ, ենթակա էր իր տան առջև կախաղան բարձրացվելուն, իսկ նրա տունը` ամբողջությամբ հրդեհվելու:
Սա թեմային վերաբերող կարևոր մի կետ է, քանի որ հայերի փրկության պատմություններին անդրադառնալիս պետք է պարզաբանենք, թե ով, ինչ պայմաններում և ումից է փրկել հայ զոհերին: Ակհայտ է, որ այս հարցադրումները մղվում են երկրորդ պլան: Հարկ է նշել, որ այն դեպքերը, երբ հայերի կյանքը փրկել են վերջիններիս շահագործելու կամ նրանց ունեցվածքը բռնագրավելու համար, չեն կարող համարվել փրկության դեպքեր: Դա նույնն է, երբ թուրքը, քուրդը կամ մեկ այլ ազգության ինչ-որ մեկը փրկում էր հայ ընտանիքի բոլոր անդամներին, որպեսզի ամուսնանար նրա գեղեցիկ աղջկա հետ: Սրանք պարզապես ֆիզիկական փրկության դեպքեր էին, և հաճախ փրկված հայերը, այդ թվում` երեխաները, բռնի կրոնափոխ էին լինում, թուրքացվում իրենց նոր ընտանիքներում, կորցնում իրենց ինքնությունը, ինչը նույնպես համարվում է ցեղասպանական գործողություն՝ համաձայն ՄԱԿ-ի Ցեղասպանության կանխարգելման և դրա համար պատժի կոնվենցիայի դրույթների:
Վերադառնանք հիմնական սահմանմանը. իրական փրկության օրինակ է այն դեպքը, երբ թուրք անհատը կամ մի ողջ թուրք ընտանիք, ընդդիմանալով հայերին բնաջնջելու պետական ծրագրին, վտանգի տակ դնելով սեփական կյանքը, թաքցրել կամ փրկել է հայերին տեղահանությունից կամ անշահախնդիր օգնել է նրանց փրկվելու անխուսափելի մահից: Իսկ մնացյալ պատմությունները վերաբերում են բռնության և ամոթալի ցեղասպանական գործողություններին…

Righteous Turks: who are they and why are they so important?
YEREVAN, September 17, ARMENPRESS. Within the last five years numerous talks could be heard about the Turks who rescued the Armenians during the years of genocide. The expression “the Turks who rescued the Armenians” sounds a bit strange, if not wrathful to an Armenian hearing. But is it true? An affirmative answer is recorded – yes, it is true. There are myriad examples and stories from handwritten and published memoires of the genocide survivors, as well as from oral stories stating about the mercifulness of ordinary Muslims – Turks, Kurds, Arabs and others, who helped Armenian individuals and whole families to survive, even if temporarily.
Yet, at least two challenges should be considered, referring to this topic. The first one is the classification of such cases. In general, human behavior reacts differently to wars, mass atrocities and natural disasters. Speaking about the Armenian genocide, the first and the most important statement is that the crime constituted a state organized and orchestrated genocide. Moreover, in case of the genocide against the Armenians there was an overwhelming consensus among the majority of the Turkish population of the Ottoman Empire. The latter regarded the state-initiated crime as beneficial for the state and for the security of the Ottoman Empire. It was also regarded as a great chance from the Heaven to make a profit while looting and expropriating Armenian property, as well as the chance for the most fanatical part of the Ottoman Muslims to kill the “infidels” and get permission for entering Paradise. Mass participation in the crimes against the Ottoman Christians, including also Turkish and Kurdish women and children, was also associated with the war time propaganda activities of the ‘Committee of Union and Progress’ government, especially with regard to the announcement of Jihad by late November 1914 shortly after the empire went into the war. This became a fatal point for the mobilization of the Ottoman Muslims to back the state planned crime of the genocide against the Armenians and other Christians.
In this regard the question of the mass participation of Turkish population in the crimes against the Armenians is vividly presented in a telegram sent to Paris Peace conference by Admiral Richard Webb, High Commissionaire in Istanbul:
“To punish all persons guilty of Armenian atrocities would necessitate wholesale execution of the Turks, and I therefore suggest retribution both on a national scale by dismembering the late Turkish empire, as well as individually by the trial of high officials, such as those on my list, whose fate will serve as an example.”(A telegram sent to Paris Peace conference by High Commissionaire in Istanbul Admiral Richard Webb at April 13, 1919.)
This means that at the end of the war Allies had already realized the impossibility of full punishment of the Ottoman Turks who were involved in the crimes en mass.
The second challenge is the growing interest towards the topic of Righteous Turks and the need of the classification of rescue cases. Today we observe two hot topics being widely circulated in Turkey and beyond its borders at the threshold of the Armenian genocide centennial. One is about the “Turks who saved Armenians” and the second is about so called “hidden Armenians” still living in Turkey. Plenty of findings are available for research and data collection, as well as several international conferences also dedicated to this topic.
My sincere apologies if I destroy someone’s rosy and well calculated plans and prospects, but I have to state that in overstressing on the rescuing stories the existence of which I admit, it is easy to understand, that we deal with a clear-cut strategy of shifting the main narrative of the Armenian genocide with a quite secondary one. Although it is not an attempt for banalization or denial of the genocide, however, it is aimed at making such events as the dominant paradigm in overall representation of the genocide committed.
It will be ludicrous to say that there has been an Armenian Genocide, but as a result of these “tragic events’’ some Turks rescued Armenians. Any attempt to shift the main narrative of the genocide and any financial injection to support such attempts will be fruitless and will work against the real reconciliation of both sides. Such reconciliation is possible only after the acknowledgment of the crime committed and the acceptance of the necessity to deal with its consequences.
Another issue is why such stories must be important to the Armenian part too. Firstly, all the cases of the Armenian lives’ rescue by the Turks during the genocide must be mentioned, even if those stories are few in number and scope over the general picture of the genocide, they MUST be presented, since the cover up or escape from mentioning such cases will be simply regarded as a denial. In other words, the stories of the rescue of the Armenians by the Turks are an unalienable part of the general story of the Armenian genocide. Secondly, those stories are important, since they additionally come to back the statement that the very state organized and orchestrated nature of the crime committed by Ottoman state. Those Muslims who saved the Armenians opposed to the Turkish state policy and risked their and their family members’ lives while hiding the Armenians. It is well known that the Ottoman military issued a strict order stating that if any Muslim would hide an Armenian in his house he would be hanged in front of his house and the whole house would be burnt.
This is an essential point in this topic since we have to clarify that the whole discourse of the rescue stories touched upon the questions who, in which circumstances and from whom saved Armenian victims. Clearly enough such questions appear in the second place. Additional note: cases of those who saved Armenian lives simply to exploit them or expropriate their property ARE NOT among the cases of rescue. Similar to that is when a Turk, a Kurd or whoever saved whole family members’ lives just to get married to a beautiful Armenian female. These were often just physical rescue cases, and many times rescued Armenians, among them children, were forced to convert to Islam, were made Turkish in their new families and as a result lost their identity. These constitute the genocidal act according to the Genocide Convention. Let’s return to the main definition: the real rescue story is that when a Turkish individual or a whole family while opposing to the state order to destroy Armenians and while risking their lives hid or saved Armenians from deportations or helped them to escape from an inevitable death with no economic or personal benefit. Sorry, but the rest of the stories are a part of overall violence and shameful genocidal acts…