Ճապոնիայի յուրաքանչյուր ութերորդ բնակիչը 75-ից բարձր տարիք ունի
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ճապոնիայի յուրաքանչյուր ութերորդ բնակչի տարիքը 75-ից բարձր Է: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, վկայում են երկրի ներքին գործերի եւ հաղորդակցուղիների նախարարության տվյալները: Այս վիճակագրությունն ամեն տարի հրապարակվում Է ազգային տոնի՝ Ծերությունը հարգելու օրվա կապակցությամբ, որը Ճապոնիայում նշվում Է սեպտեմբերի երրորդ երկուշաբթի օրը, որն այս տարի համընկել Է սեպտեմբերի 15-ին:
Ճապոնիայում տղամարդկանց կյանքի միջին տեւողությունը 2014 թվականին առաջին անգամ գերազանցել Է 80 տարին եւ կազմել 80,21 տարի: Ճապոնիայում կանանց կյանքի միջին տեւողությունը 2013 թվականին աճել Է 0,2 տարով եւ կազմել 86,61 տարի: Դա Ճապոնիային թույլ Է տալիս երկարակեցության ցուցանիշով աշխարհի առաջատարի դիրքը պահպանել արդեն երկրորդ տարին անընդմեջ: Ճապոնիայում 58,8 հազարի Է հասնում նրանց թիվը, ովքեր նշել են իրենց մեկդարյա հոբելյանը:
Այս տարվա օգոստոսին Ճապոնիայի Սաիտամա պրեֆեկտուրայի 111-ամյա բնակիչ Սակարի Մոմոին, Գիննեսի ռեկորդների գրքի վարկածով, պաշտոնապես ճանաչվել Է մոլորակի ամենատարեց տղամարդը: Երկրագնդի ամենատարեց մարդու տիտղոսը պահպանում Է ճապոնուհի Միսաո Օկավան, որը 116 տարեկան Է, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Каждый восьмой житель Японии старше 75 лет
Возраст каждого восьмого жителя Японии превышает 75 лет, свидетельствуют данные министерства внутренних дел и коммуникаций страны.
Данная статистика публикуется ежегодно по случаю национального праздника — Дня уважения старости, который традиционно отмечается в Японии в третий понедельник сентября и приходится на 15 сентября в текущем году.
Общее число японцев 75 лет и старше составляет 12,5% от всего населения страны, или 15,9 миллиона человек. Это самый высокий показатель с 1950 года, когда начали вести подобную статистику.
Более четверти граждан Японии — 25,9%, или около 33 миллионов человек, — старше 65 лет. Большинство из них — около 18,8 миллиона — женщины. Число мужчин старше 65 лет составляет примерно 14,2 миллиона человек. Около 6,4 миллиона жителей Японии старше 65 лет имеют работу.
Средняя продолжительность жизни мужчин в Японии в 2014 году впервые превысила 80 лет и составила 80,21 года. Средняя продолжительность жизни женщин в Японии выросла в 2013 году на 0,2 года и составила 86,61 года.
Это позволяет японкам удерживать мировое лидерство по долголетию уже второй год подряд. Число жителей Японии, которые отметили свой вековой юбилей, составляет 58,8 тысячи человек.
Ранее в августе житель японской префектуры Саитама, 111-летний Сакари Момои был официально признан самым пожилым мужчиной на планете по версии Книги рекордов Гиннесса. Титул самого пожилого человека на Земле сохраняется за японкой Мисао Окавой, ей 116 лет.