Էստոնիան մեծ նշանակություն է տալիս Հայաստանի հետ կապերի զարգացմանը. դեսպան
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունել է Հայաստանում Էստոնիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Պրիիտ Տուրկին: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կառավարության տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, ողջունելով դեսպանին կառավարությունում՝ վարչապետը նշել է, որ Հայաստանը կարևորում է Էստոնիայի հետ հարաբերությունների հետագա զարգացումն ու ընդլայնումը: «Առկա է երկկողմ համագործակցության խորացման մեծ ներուժ: Վստահ եմ, որ համատեղ ջանքերով՝ բիզնես ֆորումների, փոխադարձ այցելությունների միջոցով կկարողանանք զարգացնել երկկողմ հարաբերությունները տնտեսության և այլ բնագավառներում»,- նշել է Հովիկ Աբրահամյանը:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ դեսպանն ընդգծել է, որ իր երկիրը նույնպես մեծ նշանակություն է տալիս Հայաստանի հետ կապերի զարգացմանը: Պրիիտ Տուրկի խոսքով՝ Հայաստանն էական առաջընթաց է գրանցել բիզնես ոլորտի զարգացման գործում, ինչը նոր խթան է առևտրատնտեսական բնագավառում երկկողմ ծրագրերի իրականացման գործում:
Այնուհետև զրուցակիցները քննարկել են Հայաստան-Եվրամիության հարաբերությունների զարգացմանն առնչվող հարցեր: Հովիկ Աբրահամյանը նշել է, որ մեր երկիրը կարևորում է ԵՄ-ի աջակցությամբ շարունակելու ժողովրդավարության ամրապնդման, մարդու իրավունքների պաշտպանության, քաղաքացիական հասարակության զարգացման ուղղությամբ հետևողական քայլերը:
Կողմերն անդրադարձել են նաև տարածաշրջանային խնդիրներին, մասնավորապես ղարաբաղյան հակամարտությանը, ընդգծելով, որ այն պետք է կարգավորվի ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակում խաղաղ բանակցությունների միջոցով:

Estonia highlights development of relations with Armenia: Ambassador
YEREVAN, SEPTEMBER 16, ARMENPRESS: The Prime Minister of Armenia Hovik Abrahamyan received Ambassador of Estonia to Armenia Priit Turk. The Prime Minister noted that Armenia attaches importance to further development and expansion of the relations with Estonia, Information and Public Relations department of the Government of Armenia informed Armenpress.
“There is a big potential for expansion of the bilateral cooperation. I am sure that with joint efforts –through business forums and mutual visits, we will be able to develop the bilateral cooperation in economic and other spheres,” said Hovik Abrahamyan.
Expressing gratitude for the reception, the ambassador stressed that his country also attaches high significance to strengthening of ties with Armenia. According to Priit Turk, Armenia has progressed in development of the field of business, which is a new impetus in implementation of joint projects in the sphere of trade and economy.
Subsequently the interlocutors discussed issues related to Armenia-European Union relations, as well as referred to regional issues, particularly, to the Karabakh Conflict, stressing that it should be settled by means of peaceful negotiations within the OSCE Minsk Group.