Արմեն Մուրադյանը կմասնակցի ԱՀԿ եվրոպական տարածաշրջանային 64-րդ կոմիտեին
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ առողջապահության նախարար Արմեն Մուրադյանը ԱՀԿ-ի հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Թաթուլ Հակոբյանի ուղեկցությամբ կմասնակցի ԱՀԿ եվրոպական տարածաշրջանային 64-րդ կոմիտեին, որն անցկացվում է սեպտեմբերի 15-18-ը Դանիայիում: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ առողջապահության նախարարությունից, ԱՀԿ-ի Եվրոպական տարածաշրջանային կոմիտեն քննարկելու է տարածաշրջանային որոշակի խնդիրներ և ծրագրեր: Եվրոպական տարածաշրջանը ընդգրկում է 53 երկիր, այդ թվում` Հայաստանը: 64-րդ նստաշրջանի աշխատանքներին կմասնակցեն Եվրոպական տարածաշրջանի 53 անդամ-երկրների առողջապահության նախարարներ, բարձրաստիճան այլ ներկայացուցիչներ, ինչպես նաև միջազգային գործընկերներ, քաղաքացիական, հասարակական կազմակերպությունների անդամներ:
ԱՀԿ-ի հայաստանյան գրասենյակը կարևորում է «Առողջություն -2020» քաղաքականության վերաբեյալ առաջին հաշվետվությունը, ուր ներկայացվելու է ԱՀԿ կողմից երկրներում կատարված և կատարվելիք աշխատանքները:
Նստաշրջանի 4 օրերի ընթացքում կներկայացվեն հաշվետվություններ, որոնք վերաբերելու են ԱՀԿ-ի բարեփոխումներին, վարակիչ և ոչ վարակիչ հիվանդությունների, առողջության առաջնային պահպանման, երեխաների առողջության և սնուցման, պատվաստանյութերով ապահովման և այլ խնդիրների :
Նախատեսված են զեկույցներ նախկին նստաշրջաններում ընդունված որոշումների, կատարման վերաբերյալ:  Անդրադարձ կկատարվի «Առողջապահական համակարգերը հանուն առողջության և բարեկեցության`«Առողջություն-2020՚» քաղաքականության ենթատեքստում Տալլինյան խարտիայի դրույթների իրագործմանը, վերջին մեկ տարվա ընթացքում առողջապահության ոլորտում բարձր մակարդակով կազմակերպված գիտաժողովների արդյունքներին:
Այս նստաշրջանում առաջիկա հինգ տարիների համար կընտվի տարածաշրջանային գրասենյակի տնօրեն, որին հավակնում է ներկայիս տնօրեն Ժուժաննա Յակաբը, ինչպես նաև կնշանակվեն ԱՀԿ-ի գործադիր կոմիտեի և այլ կոմիտեների նոր անդամներ:
Անցած 66 տարիների ընթացքում Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը ամբողջ աշխարհում հսկայածավալ ծրագրեր ու ձեռնարկումներ է իրականացրել`առողջության գլոբալ ռազմավարության և անվտանգության, առողջապահական համակարգերի կազմավորման և կարողությունների հզորացնելու, համաճարակների, վարակիչ և ոչ վարակիչ հիվանդությունների դեմ պայքարի և բուժման ռազմավարություններ մշակելու, դրանք կյանքի կոչելու առումներով:  ԱՀԿ-ի առավել կանոնադրային գործառույթը հանրության առողջության պահպանման վերաբերյալ ճշգրիտ տվյալներ հավաքելու և դրանք բարելավելու առաքելությունն է:
Իր գործունեությամբ ԱՀԿ-ն աջակցում է անդամ երկրներին մշակելու և իրականացնելու արդյունավետ քաղաքականություններ և ռազմավարություններ,  լուծել հանրային առողջապահության հրատապ հիմնախնդիրները և բարելավել բնակչության առողջության ցուցանիշները:

Армен Мурадян примет участие в работе 64-гоЕвропейского регионального комитета ВОЗ
Министр здравоохранения РА Армен Мурадян в сопровождении руководителя армянского представительства ВОЗ Татула Акопяна, 15-18 сентября  примет участие в работе  64-го  Европейского  регионального  комитета  ВОЗ  в Дании.
Как  сообщили Арменпресс в Минздраве  РА, Европейский  региональный  комитет  ВОЗ обсудит определенные  региональные проблемы и программы. Европейский регион включает 53 страны, в том числе и Армению.  В   работе  64-го  Европейского  регионального  комитета  ВОЗ примут участие министры  здравоохранения  и другие высокопоставленные представители  всех 53 стран, а также международные партнеры, члены общественных организаций.
Армянское представительство ВОЗ придает важность первому отчету  по политике «Здоровье-2020», где будет представлена проделанная и предстоящая  работа ВОЗ.
В течение 4 дней будут представлены отчеты, относящиеся к реформам ВОЗ, приоритетным вопросам защиты общественного здоровья,  детского здоровья, обеспечения прививок и т.д.
Намечены  доклады о выполнении решений предыдущих заседаний. Будет рассмотрено выполнение положений   Таллиннской хартии  «Системы здоровья – во имя здоровья и благосостояния» в контексте  политики «Здоровье-2020», а также  результатов  форумов, состоявшихся в течение последнего года.
На предстоящем заседании будет избран  руководитель  регионального офиса, на пост которого претендует  нынешний директор ЖужаннаЯкаб, а также назначены новые члены  исполнительно  и других комитетов ВОЗ.
За прошедшие 66 лет ВОЗ проводила широкомасштабные  проекты во всем мире – по усовершенствованию стратегии безопасности, организации  здравоохранительных систем, по борьбе с эпидемиями и их лечению и т.д. По Уставу организации, основная миссия ВОЗ – отбор точных данных о здоровье  общественности и его усовершенствование.
ВОЗ  содействует  странам-членам организации в  разработке и осуществлении эффективной политики  и стратегии, в решении актуальных задач общественного здоровья и улучшении показателей здоровья населения.
Работой ВОЗ руководят ежегодные форумы, на которых присутствуют представители всех стран-членов организации.