Թուրքիայի Սպիտակ աղավնին՝ Հրանտ Դինքն այսօր կդառնար 60 տարեկան
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Ես երկու ինքնության և երկու գիտակցության կրող եմ: Առաջինը՝ թուրքաբնակ եմ, Թուրքիայի Հանրապետության քաղաքացի… Երկրորդը՝ հայ եմ»,- այսպես էր իրեն բնորոշում մեծ Հայը, ով իր ողջ կյանքն ու գործունեությունն ուղղեց Հայաստանի և Թուրքիայի միջև պատմական վերքերը սպիացնելուն և երկու երկրների ու ժողովուրդների միջև հարաբերությունները կարգավորելուն: Այսօր մեծ Հայը՝ Հրանտ Դինքը կդառնար 60 տարեկան: Իր կարճ, բայց բազմաբովանդակ կյանքի ընթացքում նա պայքարեց հանուն Թուրքիայում Հայկական հարցում առկա կարծրատիպերը կոտրելու, սեփական կյանքով վճարեց Թուրքիան առավել ժողովրդավար և անկեղծ տեսնելու երազանքի համար: Դինքի մահվանից անցել է արդեն 7 տարի, ու թեպետ նրա երազանքները մնում են դեռ չիրականացված, սակայն  նրա կյանքն ու մահը ճանապարհ բացեցին Թուրքիայում նոր հարցեր տալու և պատասխաններ փնտրելու համար:
Հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման ջատագովը
Իր կենդանության օրոք Դինքը վստահ էր, որ Հայաստանի և Թուրքիայի միջև նորմալ հարաբերությունների հաստատումը ժամանակի հրամայականն է, և այն պետք է պարտադրվի: Այս մասին նա ասում էր. «Որքան էլ երկու կողմերում ազգայնականները խուսափեն «հայ» և «թուրք» բառերը միասին կիրառելուց, մեկ է, ճակատագիրն այս երկու ժողովրդին նույն աշխարհագրական գոտում, կողք կողքի ապրելու է դատապարտել. այլընտրանք չկա»: Նա վստահ էր, որ երկու պետությունների և ժողովուրդների միջև առկա խնդիրները չպետէ է լուծվեն որևէ երրորդ պետության միջամտությամբ: Հայոց ցեղասպանության հարցը տարբեր պետությունների խորհրդարաններում և կառավարություններում քննարկելու հարցի առնչությամբ նա այսպես էր դատում. «Մեր իրականությունը միայն մյուսների ընդունելո՞վ է իրականություն դառնալու: Արդյոք մեր ներաշխարհը կհանդարտվի, եթե մեր իրականությունը շարունակի թեմա մնալ տեղի ունեցած ողբերգության ականատես պետությունների ընդունելու արդարամտության կամ չընդունելու անարդարության միջև: Նրանց ժանգոտված խի՞ղճն է կարողանալու մաքրել մեր սրտերը: Թող մեր իրականությունը մեզ մնա, նրանց ժանգոտված խիղճն էլ՝ նրանց»: Նրա համոզմամբ՝ միայն երկխոսությունը կարող էր նպաստել կողմերում շփմանն ու սառույցի հալմանը, ընդ որում, շփումները պետք է լինեն ոչ միայն պաշտոնական մակարդակով, այլ նաև պետք էր զարկ տրվեր ժողովրդական դիվանագիտությանը:
Պատմությունը ոչ թե լուծել, այլ հասկանալ
Հրանտը կարծում էր, որ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գլխավոր խոչընդոտներից մեկը պատմական քննարկումներն են: Նա վստահ էր, որ Թուրքիայում պատմությունը հասկանալու համար ժամանակ և ջանք է հարկավոր, քանի որ գիտակցման և վերափոխման գործընթացը մեկ օրում լինել չի կարող: «Այսօր Թուրքիայի առջև դրված խնդիրը ո՛չ «ժխտումն» է, ո՛չ էլ «ընդունումը»: Նրա հիմնական խնդիրը «գիտակցելն» է: Էականն այն է, որ թուրք հասարակությունը հասնի պատմական իրողության գիտակցմանը: Սա հնարավոր է միայն Թուրքիայում ընթացող ժողովրդավարական պայքարի զարգացմամբ»,- ասում էր Դինքը, ով կարծում էր, որ ավելի քան 90 տարի ապատեղեկատվական տարափի ներքո գտնվող թուրք ժողովուրդն այս հարցում լուրջ վերականգնման կարիք ունի:
Թուրքիայի սպիտակ աղավնին
Ապրելով Թուրքիայում՝  Դինքն իրեն երբեք օտար չհամարեց: Լինելով իսկական քաղաքացի՝ նա մինչև վերջ պայքարեց ավելի առաջադեմ և ժողովրդավար Թուրքիա տեսնելու համար: Երբ ազգայնական շրջանակների կողմից իր հասցեին հնչեցվող սպառնալիքների ժամանակ շատերը հորդորում էին նրան հեռանալ Թուրքիայից և գալ հայրենիք՝ Հայաստան, Դինքը վրդովմունքով էր պատասխանում՝ ասելով, որ հենց ինքն է գտնվում իրական հայրենիքում: «Սա իմ երկիրն է»,- մշտապես ասում էր նա՝ հավելելով. «Այո՛, մենք՝ հայերս, այս հողերի վրա աչք ունենք, որովհետև մեր արմատներն այստեղ են: Սակայն մի անհանգստացեք, ոչ թե այս հողերը վերցնել-տանելու, այլ այս հողերի խորքն անցնելու համար»:
Ու ապրեց Դինքն աղավնու անմեղությամբ և ազնիվ հավատով, որ այդ երկրում աղավնիներին չեն սպանում… Ու զոհվեց Դինքը թուրք դավադրի ձեռքով, ով անգամ քաջություն չունեցավ նայել իր զոհի աչքերի մեջ և թիկունքից երեք կրակոց արձակելուց առաջ միայն բղավեց՝ «գյավուր»՝ հիմք տալով մտածելու, որ սպանությունն իրականացվեց թուրքական դարավոր թշնամանքի հողի վրա՝ դասելով Թուրքիայի «Սպիտակ աղավնուն»՝ Հրանտ Դինքին Հայոց ցեղասպանության նահատակների շարքին:

YEREVAN, SEPTEMBER 15, ARMENPRESS: “I am a bearer of two identities and consciousness. The first one – I am a dweller of Turkey, I am a citizen of the Republic of Turkey... and the second one – I am Armenian.” This way depicted himself the great Armenian, who directed his entire life and activity toward recovering the historical wounds between Armenia and Turkey and regulating relations between the two countries and peoples. Today the great Armenian – Hrant Dink, would turn 60 years old. In the course of his short, but meaningful life he fought for breaking in Turkey the current stereotypes on the Armenian Cause, and paid with his life for the dream of seeing Turkey more democratic and sincere. 7 years have passed after Dink’s death and though his dreams remain unrealized, his life and death paved the way for raising new questions in Turkey and searching answers.
During his lifetime, Dink was sure that the establishment of normal relations between Armenia and Turkey is the time demand and it should be imposed. About this he said, “No matter how much the nationalists escape applying the words “Armenian” and “Turkish” together, all the same, the destiny has doomed these two peoples to live in the same geographical zone, side by side and there is no alternative.”
He was sure that the issues existing between the two states and peoples should not be solved with interference of a third state. Related to the issue of discussing the Armenian Genocide Cause at parliaments and governments of different states, he said, “Will our reality become a reality only if others accept it as well? Will our inner world get quiet when our reality remains a theme between the justice and injustice of the states that have witnessed the tragedy? According to him, only the dialogue could promote communication. By the way, Dink suggested communications not only at an official level but he also attached high importance to people’s diplomacy.
Hrant Dink was of the opinion that one of the biggest obstacles to regulation of Armenian-Turkish relations was the historical discussions. He was sure that time and efforts are necessary for realizing the history in Turkey, as the process of understanding and transformation cannot happen in a day. “Today the task for Turkey is neither the denial nor the acceptance. Its main issue is realizing. This is possible only by development of a democratic fight in Turkey,” said Dink.
Living in Turkey, Dink never considered himself as alien. Being a true citizen, he fought up to the end for seeing a more progressive and democratic Turkey. When during the threats of nationalists addressed to him many urged him to leave Turkey and to come to the homeland – Armenia, Dink answered with resentment, saying that it is he who lives in the true homeland. “This is my country. It is true, we – Armenians have eyes on this land, because our roots are here,” he said.
And lived Dink in Turkey with innocence of the pigeon and true belief that they do not shoot at pigeons in that country… and was killed Dink by a Turkish conspirator, who shot at him from the back and did not have the courage to look into his eyes, instead only cried “gyavur”, without even thinking that the murder was committed on the ground of the Turkish centuries-long hostility classifying Turkey’s “White Pigeon” among the martyrs of the Armenian Genocide.