ԵՄ-ն նվիրված է մնալու Հայաստանում եվրոպական ինտեգրման գործընթացի իրականացմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԵՄ խորհրդատվական խումբը սեպտեմբերի 12-ին ամփոփել է ԵՄ մոտարկման եւ կառավարման ու ԵՄ-Հայաստան խորհրդարանական ոլորտներում իրականացված աշխատանքները: Միջոցառման նպատակն է եղել ներկայացնել արդյունքները եւ շեշտել այն հիմնական խնդիրները, որոնց լուծման արդյունքում կբարելավվի ՀՀ ԱԺ աշխատանքը: Հանդիպմանը մասնակցել են ՀՀ ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Նաիրա Զոհրաբյանը, ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանը եւ Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության քաղաքական հարցերի պատասխանատու Անդրեյ Դիդենկոն: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԺ հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, ՀՀ ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Նաիրա Զոհրաբյանն իր խոսքում նշել է, որ ԵՄ խորհրդատվական խումբը Հայաստանում գործել է 2009 թվականից եւ ակտիվորեն աշխատել խորհրդարանի հետ: Տիկին Զոհրաբյանը հույս է հայտնել, որ ԵՄ հետ փոխգործակցությունը կշարունակվի բոլոր ուղղություններով, եւ արդյունքները գոհացուցիչ կլինեն: Տիկին Զոհրաբյանը նշել է, որ ԵՄ խորհրդատվական խմբի ջանքերով ՀՀ ԱԺ խմբակցությունները ինտեգրվել են ԵՄ քաղաքական կուսակցությունների ընտանիքին:
ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանը կարեւորել է այն հանգամանքը, որ ԵՄ խորհրդատվական խմբի անդամներն ակտիվորեն աշխատել են համագործակցության խորացման ուղղությամբ: Նա նշել է, որ ՀՀ-ն շարունակելու է իր հանձնառությունը Արեւելյան գործընկերության ոլորտում եւ ամրապնդելու է հիմքեր նոր համագործակցության համար: Արտակ Զաքարյանը հույս է հայտնել, որ ամփոփիչ միջոցառումը հերթական փուլի ամփոփումն է:
Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության քաղաքական հարցերի պատասխանատու Անդրեյ Դիդենկոն նշել է, որ ԵՄ շարունակելու է նվիրված մնալ Հայաստանում եվրոպական ինտեգրման գործընթացի իրականացմանը:
ԵՄ-Հայաստան խորհրդարանական համագործակցության հարցերի խորհրդատու Կայա Կրավչիկը շեշտել է ՀՀ ԱԺ եւ ԵՄ ազգային խորհրդարանների միջեւ կապերի ամրապնդման անհրաժեշտությունը եւ ֆորումի հիմանդրումը, որտեղ Հայաստանը կկարողանա ներկայացնել իր դիրքորոշումը: Նա առաջարկել է ՀՀ ԱԺ-ում կատարել ներքին փոփոխություններ՝ ադապտացվելու Եվրանեսթ խորհրդարանական վեհաժողովի կառուցվածքին եւ համագործակցության հնարավորություններ ստեղծելու ԵՄ ազգային խորհրդարանների ներկայացուցիչների համար: Տիկին Կրավչիկը շեշտել է, որ անհրաժեշտ է գտնել լուծումներ ԵՄ հարցերին առնչվող միջխորհրդարանական համագործակցության համար վարչական օժանդակության համակարգի ստեղծման նպատակով:
ԵՄ մոտարկման եւ կառավարման հարցերի խորհրդատու Իլմարս Սոլիմսը նշել է, որ գոյություն ունեցող վերահսկողության գործիքները պետք է ավելի արդյունավետ կիրառվեն: ՀՀ Ազգային ժողովը պետք է կենտրոնանա ԵՄ ֆինանսական օժանդակության, հատկապես ուղղակի բյուջետային օժանդակության վերահսկողության վրա: Նա ներկայացրել է մի շարք առաջարկություններ ԵՄ ինտեգրման ոլորտում կառավարության աշխատանքի նկատմամբ վերահսկողության բարելավման, ԵՄ օժանդակության ծրագրերի մշտադիտարկման եւ իրավական մոտարկման վերաբերյալ: Խորհրդատուն նաեւ նշել է այցելուների ընդունելության եւ տեղեկատվական կենտրոնի հիմնադրման անհրաժեշտությունը:

EU to continue remaining adhered to European integration process implementation in Armenia
YEREVAN, SEPTEMBER 12, ARMENPRESS: On September 12 the EU Advisory Group summed up the works implemented in the EU approximation and administration and EU-Armenia Parliamentary sphere. The goal of the event was to present the outcomes and stress the main problems, as a result of which, the work of the National Assembly of the Republic of Armenia will be improved. The Chair of the Standing Committee on European Integration of the National Assembly of the Republic of Armenia Naira Zohrabyan, the Chairman of the Standing Committee on Foreign Relations Artak Zakaryan and the Political Adviser of the EU Delegation to Armenia Andrey Didenko took part in the meeting.
The Department for Mass Media and Public Relations of the Armenia’s National Assembly told Armenpress that the Chair of the Standing Committee on European Integration Naira Zohrabyan in her word noted that the EU Advisory Group had been functioning in Armenia since 2009 and had actively worked with the parliament. Ms. Zohrabyan expressed that due to the efforts of the EU Advisory Group the factions of the National Assembly of the Republic of Armenia had been integrated in the EU political parties’ family.
The Chairman of the Standing Committee on Foreign Relations Artak Zakaryan highlighted the fact that the members of the EU Advisory Group had actively worked in deepening the cooperation. He noted that Armenia would continue its commitment within the framework of the Eastern Partnership and create bases for new cooperation. Artak Zakaryan has expressed hope that the final event is the summarization of the next phase.
The Political Adviser of the EU Delegation to Armenia Andrey Didenko noted that the EU would continue to remain adhered to the implementation of the European integration process in Armenia.
The Adviser of the EU-Armenia Parliamentary Cooperation Kaya Krawczyk stressed the necessity of strengthening of ties between the National Assembly of the Republic of Armenia and EU national parliaments and the establishment of the forum, where Armenia could present its stance. She proposed to make inner changes to get adapted to the structure of the Euronest Parliamentary Assembly and create opportunities of cooperation for the representatives of the EU national parliaments. Mrs. Krawczyk has stressed that it is necessary to find solutions for creation of the administrative assistance system in inter-parliamentary cooperation regarding the EU issues.
The Adviser of the EU Approximation and Administration Ilmars Solims noted that the existing supervision instruments should be used more effectively. The National Assembly should focus on the EU financial assistance, especially directly on the budgetary assistance oversight. He presented a series of recommendations for the improvement of the oversight on the government activities in the sphere of the EU integration, on the monitoring of the EU assistance programs and legal approximation. The Adviser also noted the necessity of the establishment of a centre for visitors’ reception and information.