«Ականատեսը». Ապրում էին Կարսում, ինչպես դրախտում
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ , ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում և նրա սահմաններից դուրս հանրության լայն շրջանակների ուշադրությունը գրաված «Արմենպրես» լրատվական գործակալության արդեն մեկ ու կես տարվա կենսագրություն ունեցող «Ականատեսը» հատուկ նախագիծը կարճատև դադարից հետո վերսկսում է իր ընթացքը` այս անգամ  ներկայանալով հավատարիմ ընթերցողին Հայոց ցեղասպանության` Հայաստանի տարածքում բնակվող վերջին ականատես-վերապրողների պատմություններով:
Նախագծի հերոսուհին 1915 թվականին Կարսում ծնված Մարգարիտ Մխիթարյանն է: Նա, ինչպես ինքն է բնորոշում, Կարսի կողքի գյուղից է, որի անունը չի հիշում: Ջարդերը սկսվելուն պես ծնողները վերցնում են նրան և եղբորը` գաղթելով Արևելյան Հայաստան: Մարգարիտն այդ ժամանակ ընդամենը մի քանի ամսական էր, եղբայրը երեք տարեկան` «բաց գույնի մազերով»: Նա մորից է լսել, որ եղբոր շեկ լինելու պատճառով դեմքին մուր են քսել, որ թուրքերը չտանեն իրենց հետ: Կարսից պատմության հերոսուհու վերհուշը հարուստ չէ: Հիշողության մեջ դաջվել է տեղի ժողովրդի շրջանում հայտնի, իրեն էլ մորից փոխանցված աղոթք, որն առ այսօր հիշում է:
...Ճրագ, ճրագ, ճշմարիտ, Ճշմարխոտիկ Մարտիրոս,
Իմ սիրելի Քրիստոս, Քրիստոս հեծավ ձին ու ջորին,
Գնաց արդար վեր քաղաք,
Բերեց լուսեղեն պսակ:
Տունը կար` երկաթ էր,
Բոլորը վեր պողպատ էր:
Սուրբ Հռիփսիմեն քնած էր,
Սուրբ Կարապետն արթուն էր,
Մասիսը վեր պռնկին էր,
Քաջ գավազան դռան փակ էր,
Թազա հացի հոտն ընկավ,
Հելեք, տեսեք` ով եկավ ...
«Կարսն իրենց համար դրախտային երկրր է եղել: Իրենք շատ լավ են ապրել այնտեղ, հարուստ են եղել»,- պատմում  է  հերոսուհու աղջիկը` Գայանեն: Նրա խոսքով` մայրը, թեև կրթություն չի ստացել, սակայն հմուտ դերձակ է: Հագուստ, թե կարպետ նա կարողացել է վարպետորեն պատրաստել: «Մարդուն մեկ հայացք նետելը բավական էր, որ  կարողանար նրան համապատասխան հագուստ կարել»,-հավաստիացնում է դուստրը: Նրա խոսքով` ինչպես շատ գաղթականների, այնպես էլ իր մոր անցած ուղին դժվարություններով լեցուն է եղել:
Կարս  (նաև՝ Ղարս), քաղաք Թուրքիայի Հանրապետության արևելյան մասում՝ պատմական Արևմտյան Հայաստանում, Կարսի նահանգի մայրաքաղաքն է։ 1918 թ-ի ապրիլի 25-ին Անդրկովկասյան սեյմը լավ զինված կայազոր ունեցող Կարսն առանց կռվի հանձնել է թուրքերին. 1919 թ-ի մայիսին քաղաքն անցել է Հայաստանի առաջին հանրապետությանը (1918–20 թթ.): Կարճ ժամանակամիջոցում վերադարձել են բազմաթիվ հայեր, սակայն 1920 թ-ի հոկտեմբերի 30-ին քեմալական զորքերը, կրկին առանց դիմադրության, գրավել են Կարսը եւ կոտորել 8 հազար հայի: 1921 թ-ի մարտի 16-ի Մոսկվայի պայմանագրով Կարսը հանձնվել է Թուրքիային: Ներկայումս Կարսը ունի 54 հազ. բնակիչ։ Նա մնացել է գավառական հետամնաց քաղաք և իր տնտեսությամբ ու մշակույթով, և արտաքին տեսքով։Կարսի պատմաճարտարապետական հուշարձաններից ամենաարժեքավորը Մայր եկեղեցին է (X դար):  Կարսում են ծնվել հայ մշակույթի ու գիտության մի շարք երախտավորներ, այդ թվում՝ բանաստեղծ Եղիշե Չարենցը:
Նախագծի ստեղծագործական խումբը Մարգարիտ Մխիրաթյանի պատմությունը հավաքագրել է մայիսին: Հենց այս ժամանակահատվածը ցեղասպանության ականատեսն ասոցացնում է իր ծննդյան հետ: «Տատիկս իր ծննդյան օրն ու ամիսը հստակ չգիտի, ասում է ծնվել եմ մայիսի վերջին` ծաղկունքին»,- ասում է Մարգարիտի թոռնիկը` Մարիամը:
Նա բնակվում է Մոսկվայում, բայց երբեք առիթը բաց չի թողնում տարվա ընթացքում գոնե մեկ անգամ Երևան գալու` տատիկին տեսնելու համար: «Ամեն անգամ, երբ գալիս եմ, ասում եմ գոնե այս անգամ էլ տեսնեմ տատիկիս»,- անկեղծանում է թոռնուհին, ով տատիկին բնութագրում է որպես ուժեղ, խելացի և բարի կին:
Մարգարիտն ունի ութ երեխա: Նրանցից հինգն են այժմ կենդանի: Ամուսինն արմատներով Վանից է եղել:  Ականատեսն օրվա մեծ մասն անցկացնում է անկողնում: Մտածկոտ հայացքով է նայում դիմացինին, տարիքը չմատնող գեղեցիկ ձեռքերը նրբորեն գլխի տակ դրած: Ծերունական տարբեր խնդիրներ ունեցող, բայց իր տարիքի համեմատ ֆիզիկապես առողջ կինը 2015 թ. գարնանը կդառնա 100 տարեկան: Նա մեկ դար առաջ Օսմանյան Թուրքիայի տարածքում տեղի ունեցած ոճրագործության հասակակիցն է:
«Ականատեսը» հատուկ նախագծի ստեղծագործական խումբը երևանյան շարքի առաջին մասն ամփոփել էր դեռ 2014 թ. հուլիսին:
Մարգարիտ Մխիթարյանի հետ մեզ չէր հաջողվել կապ հաստատել իր բնակության վայրի` փողոցի (Կորեական-Ադանա) անվանափոխության պատճառով: Ականատեսին գտնելու հարցում մեզ աջակցելու համար շնորհակալություն ենք հայտնում  Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի սոցիալական ապահովության վարչության պետ Ռուզաննա Զաքարյանին:

“The Eyewitness”: They lived in Kars as in paradise
YEREVAN, SEPTEMBER 12, ARMENPRESS: After a short-time pause “The Eyewitness” special project initiated by Armenpress news agency resumes, this time presenting the stories of the last eyewitnesses and survivors of the calamity who live in the territory of Armenia.
The heroine of the project is Margarit Mkhitaryan, born in 1915 in Kars. In her words, she is from a village near Kars, the name of which she does not remember. As soon as the massacres started, parents took her and her brother and emigrated from Eastern Armenia. Margarit Mkhitaryan has heard from her mother that they cast a slur upon her face so that Turks could not take her. A prayer that passed from the mother to her is still in her memory.
“Kars was a paradise on earth for them. They lived very well there and were rich,” told the heroine’s daughter – Gayane. According to Gayane, though her mother has no education, she is a skilled tailor. She said that the path her mother passed was full of difficulties as in case of many emigrants.
Margarit’s granddaughter lives in Moscow but she comes to Yerevan every year to see her grandmother. She describes her grandmother as a strong, clever and kind woman.
Margarit has eight children. Five of them are now alive. With ethnicity her husband is from Van. The eyewitness spends the most part of the day in bed. In spite of different senile problems she looks younger for her age. In spring Margarit Mkhitaryan will turn 100. She is the contemporary of the crime committed in Turkey a century ago.
The creative group of “The Eyewitness” summed up the first part of the Yerevan series still in 2013. We did not manage to establish contact with Margarit Mkhitaryan because of the name change of the street where she dwells. For assisting us in finding the eyewitness, we express gratitude to Head of the Department of Social Security at Yerevan Municipality Ruzanna Zakaryan.
Historical Reference
Kars is a city in northeast Turkey – in historical Western Armenia and the capital of Kars Province. During World War I, the Ottomans took control of the city in 1918, but were forced to relinquish it to the First Republic of Armenia following the Armistice of Mudros. During the Turkish–Armenian War in late 1920, Turkish revolutionaries captured Kars for the last time and massacred 8 thousand Armenians. The controversial Treaty of Kars was signed in 1921 between the Government of the Grand National Assembly and the Soviet republics of Armenia, Azerbaijan and Georgia, which established the current north-eastern boundaries of Turkey. Currently Kars has a population of 54 000. The Cathedral is the most precious historical and architectural monument of the city. A number of great Armenian intellectuals were born in Kars, including prominent poet Yegishe Charents.