Ստամբուլի դատախազությունն այլևս չի հետապնդի Էրդողանի որդուն
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ստամբուլի հանրապետական դատախազությունը որոշում է կայացրել վերացնել հետապնդումը 2013 թվականից Թուրքիան ալեկոծած «Մեծ կաշառք» գործով մեղադրվող կասկածյալների նկատմամբ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին տեղեկացնում է թուրքական «Հուրիեթ» պարբերականը:
Դատարանի որոշմամբ` հետապնդումից ազատված 96 կասկածյալների թվում է նաև Թուրքիայի նորընտիր նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի որդին` Բիլալ Էրդողանը:
Ստամբուլում 2013թ. դեկտեմբերի 17-ի առավոտյան այն ժամանակի ներքին գործերի նախարար Մուամար Գյուլերի, էկոնոմիկայի նախարար Զաֆեր Չաղլայանի և շրջակա միջավայրի ու քաղաքաշինության նախարար Էրդողան Բայրաքթարի որդիների, հայտնի գործարարներ Ռեզա Սարրաֆի, Ալի Աղաօղլուի, «Հալք» բանկի տնօրենի հետ ձերբակալվել էին 50-ից ավելի անձինք, ովքեր կասկածվում են ապօրինությունների, կոռուպցիայի, դրամաշորթության և Ադրբեջանի հետ էներգետիկ համագործակցության բնագավառում մեծ յուրացումների մասնակցության մեջ: «Մեծ կաշառք» դատական գործի մեջ խառնված անձանց թվում էին նար Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը և նրա որդին` Բիլալը, ով երկար ժամանակ թաքնվում էր իրավապահ մարմիններից:

Прокуратура Турции сняла подозрения с сына Эрдогана
Генеральная прокуратура Стамбула сняла подозрения с 96 фигурантов дела о коррупции, в том числе сына президента Турции Биляля Эрдогана, сообщает Арменпресс со ссылкой на агентство Anadolu.
В середине декабря 2013 года полиция провела резонансную антикоррупционную операцию, в результате которой были задержаны десятки человек - бизнесменов, чиновников высшего ранга и их родственников - по подозрению в махинациях с гостендерами, превышении должностных полномочий и взяточничестве.
Генпрокуратура Стамбула постановила, что в рамках расследования "дела о коррупции 25 декабря" для уголовного преследования 96 обвиняемых в коррупции и взяточничестве, в том числе и сына президента Турции Биляля Эрдогана, "нет оснований".