Իրանը պատասխան պատժամիջոցներով Է սպառնացել ԱՄՆ-ին
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանի առաջին փոխնախագահ Էսհակ Ջահանգիրին հայտարարել Է, որ Թեհրանն իրեն իրավունք Է վերապահում համանման պատասխան տալ ԱՄՆ-ի պատժամիջոցներին: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, սեպտեմբերի 1-ին հաղորդել Է ԻՌՆԱ գործակալությունը:
Պաշտոնյան դատապարտել Է օգոստոսի 29-ին Վաշինգտոնի կողմից սահմանված նոր պատժամիջոցները եւ հայտարարել, որ դրանք հակասում են Ժնեւի համաձայնագրին, որը նոյեմբերին կնքվել Է Թեհրանի եւ համաշխարհային տերությունների միջեւ:
Նրա խոսքով՝ այդ քայլը հակասում Է Իրանի միջուկային հիմնախնդրի լուծման գործընթացին, սակայն հավաստել Է, որ Թեհրանը կշարունակի բանակցությունները միջազգային միջնորդների վեցյակի (Ռուսաստան, ԱՄՆ, Չինաստան, Մեծ Բրիտանիա, Ֆրանսիա եւ Գերմանիա) հետ:
Եվրամիության դիվանագիտության ղեկավար Քեթրին Էշթոնը Թեհրանի միջուկային ծրագրի շուրջն ընթացող քննարկումների շրջանակներում սեպտեմբերի 1-ին Բրյուսելում հանդիպում կունենա Իրանի արտաքին գործերի նախարար Մուհամադ Ջավադ Զարիֆի հետ:
Օգոստոսի 29-ին հայտնի Է դարձել, որ ԱՄՆ-ի իշխանությունները նոր պատժամիջոցներ են սահմանել 25 մարդու ու կազմակերպությունների նկատմամբ, ներառյալ տրանսպորտային ֆիրմաներ, ավիաընկերություններ ու վեց բանկեր, որոնք կասկածվում են իրանական միջուկային ծրագրին օգնություն ցուցաբերելու մեջ: Վաշինգտոնը հայտարարել Է, որ նոր պատժիչ ցուցակում հայտնվածները խախտել են Իրանի նկատմամբ գործող սահմանափակումները:
Մեկնաբանելով Իրանի մի շարք ձեռնարկությունների դեմ ԱՄՆ-ի կողմից նոր սահմանափակիչ միջոցների կարառումը՝ Իրանի նախագահ Հասան Ռոուհանին հայտարարել Է, որ իր վարչակազմը «մտադիր չԷ րոպե իսկ կորցնել նոր պատժամիջոցներ հետեւանքերի հաղթահարման ճանապարհին» եւ հնարավոր ամեն ինչ կանի դրանց հաջողությամբ դիմակայելու համար», հաղորդել Է ՌԻԱ «Նովոստի» գործակալությունը:

Иран пригрозил США ответными санкциями
Первый вице-президент Исламской Республики Иран Эсхак Джахангири заявил, что Иран сохраняет за собой право ответить аналогично на санкции США, как передает Арменпресс, об этом сообщает в понедельник агентство IRNA.
Чиновник осудил новые санкции Вашингтона, наложенные им в пятницу, 29 августа, и заявил, что они противоречат Женевскому соглашению, заключенному в ноябре между Тегераном и мировыми державами.
По его словам, этот шаг идет вразрез с процессом решения ядерной проблемы Ирана, однако он подтвердил, что Тегеран продолжит переговоры с "шестеркой" посредников (Россия, США, Китай, Великобритания, Франция и Германия).
Глава дипломатии ЕС Кэтрин Эштон проведет в понедельник встречу с министром иностранных дел Ирана Мохаммадом Джавадом Зарифом в Брюсселе в рамках дискуссий вокруг ядерной программы Тегерана.
В пятницу стало известно, что американские власти наложили новые санкции на 25 человек и организаций, в том числе транспортные фирмы, авиакомпании, и шесть банков, подозреваемых в оказании помощи иранской ядерной программе. Вашингтон заявил, что попавшие в новый санкционный список нарушили действующие ограничения в отношении Ирана.
Комментируя введение США новых ограничительных мер против ряда иранских предприятий, президент Ирана Хасан Роухани заявил, что его администрация "не намерена терять и минуты на пути преодоления последствий новых санкций" и сделает все возможное для того, чтобы успешно им противостоять".