Կիմ Չեն Ընի անձնական ֆինանսիստը 5 միլիոն դոլարով փախել Է ԿԺԴՀ-ից
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հյուսիսկորեացի բարձրաստիճան ֆինանսիստը, որը կառավարում էր ԿԺԴՀ-ի առաջնորդ Կիմ Չեն Ընի անձնական դրամական միջոցները, փախուստի է դիմել արտասահման եւ ներկայում, ենթադրաբար, գտնվում է Ռուսաստանում, տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը:
Ինչպես հաղորդել է հարավկորեական «Չունան իլբո» թերթը՝ վկայակոչելով անունը չհայտնած մի աղբյուր, Յուն Դե Հյոնն ապաստան է փնտրում երրորդ երկրում:
«Հյուսիսային Կորեայի Joson Daesong Bank-ը գլխավորած Յուն Դե Հյոնն անհետացել Է Ռուսաստանի Նախոդկա նավահանգստում: Նա իր հետ ունեցել Է շուրջ 5 միլիոն դոլար «հեղափոխական հիմնադրամներից»: Ենթադրվում Է, որ նա դիմել Է ապաստան տրամադրելու խնդրանքով»,- գրել Է հրատարակությունը:
Ինչպես նշել Է «Չունան իլբոն», Յուն Դե Հյոնը մեծ ծավալի տեղեկատվություն ունի ԿԺԴՀ-ի առաջնորդի ֆինանսական գործառնությունների վերաբերյալ: Նրա հիմնական խնդիրը եղել Է արտասահմանում Կիմ Չեն Ընի եւ նրա հանգուցյալ հոր՝ Կիմ Չեն Իրի գաղտնի հիմնադրամների կառավարումը:
2010 թվականի նոյեմբերին ԱՄՆ-ը բանկը ներառել Է «սեւ ցուցակում»՝ վերջինիս մեղադրելով ԿԺԴՀ-ի «ապօրինի ֆինանսական ծրագրերին մասնակցելու» մեջ, հաղորդել Է ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ը:

СМИ: личный финансист Ким Чен Ына сбежал из КНДР с 5 млн долларов
Высокопоставленный северокорейский финансист, управлявший личными денежными средствами лидера КНДР Ким Чен Ына, совершил побег за рубеж и в настоящее время, предположительно, находится в России, сообщает Арменпресс со ссылкой на Итар-Тасс.
Как сообщает южнокорейская газета "Чунан ильбо" со ссылкой на неназванный источник, Юн Дэ Хён ищет убежища в третьей стране.
"Возглавлявший северокорейский банк Joson Daesong Bank Юн Дэ Хён исчез в российском порту Находка. При себе он имел около 5 млн долларов из "революционных фондов". Предполагается, что он обратился с просьбой о предоставлении убежища", - пишет издание.
Как отмечает "Чунан ильбо", Юн Дэ Хён обладает большим объемом информации о финансовых операциях лидера КНДР. Его основной задачей было управление тайными фондами Ким Чен Ына и его покойного отца Ким Чен Ира за рубежом.
В ноябре 2010 года США внесли банк в "черный список", обвинив его в "причастности к незаконным финансовым проектам" КНДР.