Վայոց ձորի և Սյունիքի մարզերում կմեկնարկի «Կայուն դպրոցական սնունդ» ծրագիրը
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հանրապետությունում այս տարի կանցկացվի «Կայուն դպրոցական սնունդ» ծրագրի առաջին փուլը: Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում նշեց ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանը: Նրա խոսքով՝ ՀՀ կառավարությունը հանձն է առել սկսել մի ծրագիր, որով տարրական դասարանների աշակերտները կապահովվեն միանվագ դպրոցական սնուդով՝ ելնելով տարիքային խմբի կենսաֆիզիոլագիական առանձնահատկություններից:
«Ծրագիրը ոչ միայն կրթական է, այլև առողջապահական, սոցիալական, և, ինչու ոչ, նաև գյուղատնտեսական է, որովհետև, եթե տեղական արտադրողների սնդդամթերքը որակյալ ճանաչվի, ապա այն կմատակարարվի դպրոցներին »,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նշեց Արմեն Աշոտյանը:
Նախարարի խոսքով՝ ծրագիրը մեկնարկելու է Վայոց ձորի և Սյունիքի մարզերում: «Կայուն դպրոցական սնունդ» ծրագրի ռազմավարությունը մշակվել է Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի` 2007թ. փետրվարի 7-ի «Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ռազմավարությունը հաստատելու մասին» հրամանագրի և Հայաստանի Հանրապետության կառավարության` 2008թ. հոկտեմբերի 30-ի «Կայուն զարգացման ծրագիրը հաստատելու մասին» որոշման հիմնադրույթներին համապատասխան: Ռազմավարության նպատակն է ստեղծել դպրոցական կայուն սննդի համակարգ, որը հնարավորություն կտա ապահովել Հայաստանի Հանրապետության բոլոր մարզերի հանրակրթական դպրոցների տարրական դասարանների աշակերտների առողջ սնունդը, բարելավել նրանց առողջությունն ու հաղթահարել աղքատությունը, նպաստելով դպրոցականների հաճախելիության բարձրացմանն ու համընդհանուր տարրական կրթության ձեռքբերմանը:

В областях Вайоц дзор и Сюник будет дан старт программе «Стабильное школьное питание»
В этом году в Армении планируется реализовать первый этап программы «Стабильное школьное питание». Как сообщает Арменпресс, об этом в беседе с журналистами сказал министр образования и науки РА Армен Ашотян. В рамках этой программы ученики начальных классов будут обеспечиваться разовым школьным питанием, исходя из биофизиологических особенностей этой возрастной группы.
«Эта программа важна не только с точки зрения образования, здравоохранения, в социальном плане, но и с позиций сельского хозяйства, поскольку качественные отечественные продукты будут поставляться в школы», - сказал Армен Ашотян.
Программа стартует в областях Вайоц дзор и Сюник.
Стратегия этой программы разработана на основе положений указа президента РА от 7 февраля 2007 года «Об утверждении стратегии национальной безопасности Армении» и решения правительства от 30 октября 2008 года «Об утверждении программы стабильного развития».
Цель этой стратегии – создать систему стабильного школьного питания, чтобы обеспечить здоровое питание для учеников начальных классов, улучшить из здоровье, преодолеть бедность, способствуя тем самым повышению уровня посещаемости школ и общего начального образования.