Ջոն Լենոնի ինքնանկարը 5 մլն դոլարով հանվել Է աճուրդի
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Beatles լեգենդար ռոք-խմբի հիմնադիր Ջոն Լենոնի ամենահազվագյուտ ինքնանկարը՝ կարմիր-սեւ գուներանգներով, Մեծ Բրիտանիայում միջազգային աճուրդի Է հանվել Cooper`s Own առեւտրական տան կողմից: Ինչպես հաղորդել Է BBC ռադիոկայանը, ինքնանկարի մեկնարկային գինը որոշված Է 5 միլիոն դոլար, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Խոսքը վերաբերում Է XX դարի երկրորդ կեսի համաշխարհային մշակույթի ամենաականավոր գործիչներից մեկի եզակի ստեղծագործությանը,- հայտարարել Է Cooper`s Own-ի տնօրեն Լուիզա Քուպերը:- Նման ստեղծագործությունները շատ հազվադեպ են ստացվում աճուրդի»:
Աբստրակտ ոճի յուղաներկ ինքնանկարը Ջոն Լենոնն ստեղծել Է 1958 թվականին, երբ սովորում Էր Լիվերպուլի գեղարվեստական քոլեջում: Կտավի սեւ ֆոնի վրա կարմիր գույնով ներկայացված Է պատկեր, որի հետեւին կարմիր ուղղանկյուն Է:
1970-ական թվականներին այս նկարը Sotheby`s-ի աճուրդից ձեռք Է բերել ամերիկացի մի հավաքորդ: Այժմ նրա հավաքածուն վաճառվում Է:
Ջոն Լենոնը շուտով լքել Է գեղարվեստական քոլեջը եւ կենտրոնացել երաժշտական կարիերայի վրա, որ նրան համաշխարհային համբավ Է բերել, հաղորդել Է ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ:

Автопортрет Джона Леннона выставлен на аукцион за $5 млн
Редчайший автопортрет основателя легендарной рок-группы Beatles Джона Леннона в красно-черных тонах выставлен в Великобритании на международный аукцион торговым домом Cooper`s Own. Его стартовая цена определена в $5 млн, как передает Арменпресс, об этом сообщает радиостанция "Би-би-си".
"Речь идет об уникальном произведении одного из самых выдающихся деятелей мировой культуры второй половины XX века, - заявила директор Cooper`s Own Луиза Купер. - Подобные произведения очень редко поступают на торги".
Автопортрет маслом в абстрактном стиле был создан Джоном Ленноном в 1958 году, когда он учился в Ливерпульском художественном колледже. На полотне на черном фоне представлена в красном цвете фигура, за которой расположен красный прямоугольник.
В 1970-х годах эту картину с аукциона Sotheby`s приобрел коллекционер из США. Сейчас его коллекция распродается.
Джон Леннон вскоре покинул художественный колледж и сконцентрировался на музыкальной карьере, которая принесла ему всемирную славу.