Հայկական կողմը պահանջում է Կարեն Պետրոսյանի դիակի վերադարձ առանց նախապայմանի, բայց պատրաստ է նաեւ այլ սցենարի
Հայկական կողմը պահանջում է Կարեն Պետրոսյանի դիակի վերադարձ առանց
նախապայմանի, բայց պատրաստ է նաեւ այլ սցենարի
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանական գերության մեջ սպանված Կարեն Պետրոսյանի դիակի վերադարձի վերաբերյալ ադրբեջանական կողմը որեւէ արձագանք չի տվել: Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի ներկայացուցիչները բանակցություններում ներգրավված են որպես միջնորդ. միջազգային այդ կառույցի միջնորդական մանդատն ընդունելի է եւ Հայաստանի, եւ Ադրբեջանի իշխանությունների համար: Ու թեեւ հայկական կողմը հակված է անմիջական բանակցությունների, սակայն ադրբեջանական կողմը 5-6 տարի որեւէ ուղղակի կապի մեջ չի մտնում, խուսափում է անմիջական բանակցություններից: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ՀՀ գերիների, պատանդների եւ անհայտ կորածների հարցերով զբաղվող հանձնաժողովի աշխատանքային խմբի ղեկավար Արմեն Կապրիելյանը վկայակոչեց ոլորտը կարգավորող Ժնեւյան կոնվենցիաներն ու դրանց երկու լրացուցիչ արձանագրությունները, որոնք միջազգային մարդասիրական իրավունքի հիմքն են եւ դրանցով են կարգավորվում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում գերիների, պատանդների, անհայտ կորածների հարցերը: «Միջազգային մարդասիրական իրավունքն ընդունում է պետության բարի կամքի դրսեւորումը, եւ Ադրբեջանը պետք է հենց առանց նախապայմանների վերադարձներ Կարեն Պետրոսյանի դին, սակայն քանի որ ադրբեջանցիների հետ գործ ունենք, նրանք մշտապես նախապայմանների լեզվով են խոսում: Չենք բացառում, որ այս անգամ էլ նրանք նախապայման կառաջադրեն եւ փոխանակման մասին կխոսեն: Թեեւ մենք պահանջել ենք, որ Ադրբեջանն արձագանքի եւ գործի առանց նախապայմանների, սակայն տարիների փորձը ցույց է տալիս, որ այդ երկիրն ընդունակ չէ բարի կամքի դրսեւորման»,-ասաց Կապրիելյանը` նշելով, որ միջազգային իրավունքը «փոխանակում» բառը չի ընդունում. ԿԽՄԿ-ն, օրինակ, «միաժամանակյա հանձնում» տերմինն է գործածում:
Ինչեւէ, հայկական կողմը չի բացառում փոխանակման տարբերակը: Հայկական կողմի բարի կամքի դրսեւորման մասին է վկայում նաեւ այն, որ, օրինակ, 2010թ. ադրբեջանական գերության մեջ սպանված հայ հովիվ Մանվել Սարիբեկյանի դիակի հանձնման ժամանակ հայկական կողմը հանձնեց Հայաստանի սահմանը ապօրինի հատած ադրբեջանցի Էլդար Թաղիրովին:
Ադրբեջանը ձգձգում է դիակի հանձնման գործընթացը, որպեսզի հնարավորություն չտա հայկական կողմին բացահայտելու Կարեն Պետրոսյանի մահվան իրական հանգամանքները: Առկա տեղեկատվությունը նրա հանդեպ դաժան ու անմարդկային վերաբերմունքի հիմնավոր կասկածներ է ծնում: ՀՀ գերիների, պատանդների և անհայտ կորածների հարցերով զբաղվող հանձնաժողովը պաշտոնապես պահանջել է անկախ միջազգային փորձագետների կողմից դիակի դատաբժշկական փորձաքննություն` մահվան պատճառները պարզելու համար:
Ինչ վերաբերում է Լեռնային Ղարաբաղում գտնվող ադրբեջանցի երկու դիվերսանտներին, ապա Արմեն Կապրիելյանը, վկայակոչելով ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանի խոսքերը, նշեց, որ նրանք Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության տարածքում կատարել են քրեական մի շարք հանցագործություններ եւ պետք է իրենց պատիժն ստանան ԼՂՀ քրեական օրենսգրքի ողջ խստությամբ:
ՀՀ Տավուշի մարզի Չինարի գյուղի բնակիչ Կարեն Պետրոսյանը օգոստոսի 7-ին, դեռևս չպարզված հանգամանքներոււմ, հատել էր հայ-ադրբեջանական պետական սահմանը և հայտնվել ադրբեջանական գերության մեջ: Չնայած ադրբեջանական իշխանությունների զանազան մեկնաբանություններին, ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը պաշտոնապես հայտարարել է, որ Կարեն Պետրոսյանը չի հանդիսանում ՀՀ ԶՈՒ զինծառայող: Կարեն Պետրոսյանի հարազատների հավաստմամբ, ինչպես նաև նրա բժշկական փաստաթղթերի համաձայն, վերջինս առողջական խնդիրներ, առավել ևս սրտանոթային հիվանդություններ չի ունեցել և եղել է փաստացի առողջ: Ադրբեջանական կողմը, չբավարարվելով գերեվարված ՀՀ քաղաքացու նկատմամբ կիրառված ակնհայտ անմարդկային վերաբերմունքով, ենթարկել է Կարեն Պետրոսյանին նվաստացումների, տանջանքների և կտտանքների` հասցնելով նրան մահվան. այս ամենի ապացույցը ադրբեջանական լրատվամիջոցներով շրջանառվող տեսանյութերն ու լուսանկարներն են:

Армянская сторона требует вернуть труп Карена Петросяна безо всяких условий, но готова и к другому сценарию
Армянская сторона требует вернуть труп Карена Петросяна безо всяких условий, но готова
и к другому сценарию
С азербайджанской стороны пока не последовало какой-либо реакции, связанной с передачей трупа Карена Петросяна, погибшего в азербайджанском плену. Представители МККК привлечены к переговорам в качестве посредника: посреднический мандат этой международной структуры приемлем как для властей Армении, так и Азербайджана. И, хотя, армянская сторона предпочла бы прямые переговоры, азербайджанская сторона уже 5-6 лет в какие-либо непосредственные контакты не вступает, избегая прямых переговоров.
В беседе с Арменпресс руководитель рабочей группы Комиссии по вопросам пленных, заложников и без вести пропавших РА Армен Каприелян сослался на регулирующие эту сферу Женевские конвенции и два дополнительных протокола, которые являются основой международного гуманитарного права и которыми, собственно, регулируются вопросы пленных, заложников и без вести пропавших в зоне карабахского конфликта.
«Международное гуманитарное право признает проявление доброй воли со стороны государства и Азербайджан должен именно на этих условиях вернуть труп Карена Петросяна, однако, поскольку мы имеем дело с азербайджанцами, а они, как всегда, говорят на языке условий, то мы не исключаем, что и на сей раз они выдвинут условия и заговорят об обмене. Хотя мы требовали, чтобы Азербайджан отреагировал на наши обращения и действовал безо всяких условий, однако опыт этих лет показывает, что эта страна не способна к проявлению доброй воли»,- сказал Каприелян, отметив, что международное право слово «обмен» в качестве термина не признает. МККК, к примеру, использует термин «одновременная передача».
Тем не менее, армянская сторона не исключает вариант обмена. О проявлении доброй воли с армянской стороны свидетельствует и то, что, к примеру, во время передачи трупа армянского пастуха Манвела Сарибекяна, убитого в 2010 году в азербайджанском плену, армянская сторона, в свою очередь, передала азербайджанца Эльдара Тагирова, незаконно пересекшего границу Армении.
Азербайджан затягивает процесс передачи трупа Карена Петросяна с тем, чтобы армянская сторона не могла обнаружить истинные обстоятельства его смерти. Имеющаяся информация о жестоком и бесчеловечном обращении с пленным вызывает законные сомнения. Комиссии по вопросам пленных, заложников и без вести пропавших РА официально потребовала  от независимых международных экспертов провести судебно-медицинскую экспертизу трупа для выяснения причин гибели Карена Петросяна.
Что касается находящихся в Нагорном Карабахе двух азербайджанских диверсантов, то Армен Каприелян, ссылаясь на слова  министра обороны Армении Сейрана Оганяна, отметил, что они совершили ряд уголовных преступлений на территории Нагорно-Карабахской Республики и должны понести наказание по всей строгости Уголовного кодекса НКР.
7 августа житель села Чинари Тавушской области Армении Карен Петросян по невыясненным пока обстоятельствам пересек армяно-аербайджанскую государственную границу и оказался   в азербайджанском плену. Несмотря на разные комментарии азербайджанской стороны, министерство обороны РА официально заявило, что Карен Петросян не является военнослужащим  ВС Армении. По словам родных Петросяна и согласно его медицинской карте, у него не было проблем со здоровьем, тем более он не страдал сердечно-легочными заболеваниями и был фактически здоров.
Азербайджанская сторона, не довольствуясь бесчеловечным обращением с пленным, подвергла Карена Петросяна унижениям, мучениям и пыткам, доведя его до смерти, свидетельством  тому распространяемые азербайджанскими СМИ видеоматериалы и фотографии.