Ստեփանակերտից հիշեցնում են բանակցային սեղան ԼՂՀ վերադառնալու անհրաժեշտության մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սահմանին իրավիճակը կայուն է եւ հայկական զինված ուժերը կարողանում են արդյունավետ ծառայել ու ետ մղել հակառակորդին` ապահովելով երկրի ու բնակչության անվտանգությունը: ԼՂՀ նախագահի մամուլի խոսնակ Դավիթ Բաբայանն «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում հավաստիացնում է, որ թե’ ժողովուրդը, թե’ զինված ուժերը ամուր են եւ հաստատակամ: «Արցախում ոչ ոք պատերազմ չի ցանկանում, սակայն միանշանակ է նաեւ այն տեսակետը, որ վերադարձ նախկին սահմաններին չի լինելու: Սա հստակորեն գիտակցում է, թե’ երկրի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը, թե’ պաշտպանության բանակն ու ժողովուրդը»,- ասաց Դավիթ Բաբայանը: Անդրադառնալով օգոստոսի 8-9-ին Սոչիում կայանալիք Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահներ Սերժ Սարգսյանի եւ Իլհամ Ալիեւի հանդիպմանը, Դավիթ Բաբայանը շեշտեց, որ Ստեփանակերտում կարեւորում են յուրաքանչյուր նման հանդիպում, քանի որ դրանք ուղղված են առաջին հերթին հակամարտության կարգավորմանն ու խաղաղության հաստատմանը տարածաշրջանում:
«Քանի դեռ ընթանում են բանակցություններ, նշանակում է` ընթանում է խաղաղ գործընթաց: Սակայն նման հանդիպումներից չպետք է ակնկալենք, որ հակամարտությունը միանգամից կկարգավորվի, քանի որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը բարդագույններից է եւ երկար տարիներ կպահանջվի, որպեսզի այն լուծում ստանա»,-ասաց Բաբայանը` շեշտելով, որ հանդիպմանը պետք է հատուկ ուշադրություն դարձվի բանակցությունների ձեւաչափը շուտափույթ վերականգնելու հանգամանքին:
«Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը պետք է վերադառնա բանակցային սեղան եւ առանց ԼՂՀ իշխանությունների եւ ժողովրդի կարծիքի չպետք է ընդունվի որեւէ որոշում: Կարծում եմ, որ համանախագահներն էլ են հասկանում, որ անհանր է առանց Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության մասնակցության որեւէ որոշում ընդունելը: Կարծում եմ` դա հասկանում է նաեւ Ադրբեջանը: Պարզապես այնպես է ստացվել, որ նրանք ամեն կերպ խոչընդոտում են նման ձեւաչափի վերականագնմանը, քանի որ, երեւի նրանց ձեռնտու չէ հարցի լուծումը»,- ասաց Դավիթ Բաբայանը:
Օգոստոսի 2-ին Գավառ կատարած աշխատանքային այցի ժամանակ ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտարարել էր, որ  հակամարտության խաղաղ կարգավորման եւ Հայաստանի ու Արցախի սահմաններում տիրող վերջին օրերի լարված վիճակի թոթափման բանալին տեսնում է Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների` առաջիկայում կայանալիք հանդիպման մեջ: «Նախագահները հանդիպելու են Սոչիում օգոստոսի 8-9-ին, և հույս ունենք, որ այդ հանդիպման ընթացքում ձեռք կբերվեն մեզ համար կարևոր պայմանավորվածություններ: Մենք չենք վախենում պատերազմից և պատրաստ ենք մեր հողն ու ջուրը պաշտպանել: Ուղղակի 21-րդ դարում պատերազմով խնդիր լուծելը խելամիտ որոշում չէ, սակայն մենք նաև պարտավոր ենք մեզ պարտադրված պատերազմն ընդունել և հաղթել: Մեր բանակն ունի հավուր պատշաճի սպառազինություն և մենք մտավախություն չունենք, սակայն մեզ ցավ են պատճառում մեր զինվորների կորուստները: Տա Աստված, որ մեր հակառակորդը նավթադոլարներին զարկ տալու փոխարեն մի քիչ էլ զարկ տա առողջ դատողությանը: Երբ մարդու ֆինանսական հնարավորությունները խելքից առաջ են ընկնում, նա դառնում է ավելի վտանգավոր»,- ընդգծել է կառավարության ղեկավարը: Սա կլինի Սերժ Սարգսյանի եւ Իլհամ Ալիեւի 19-րդ հանդիպումը: Նախորդը կայացել է 2013թ. նոյեմբերի 19-ին Վիեննայում:

В Степанакерте напоминают о необходимости возвращения НКР к переговорному столу
Ситуация на границе стабильна, и армянские  вооруженные силы  способны  эффективно нести службу и  при необходимости отбросить противника, обеспечивая  безопасность страны и ее населения. В беседе с Арменпресс пресс-спикер президента НКР Давид Бабаян:  и народ, и вооруженные силы   крепки и неколебимы.
«Никто в Арцахе  войны  не  желает, однако однозначно и то, что возврата к  прежним границам не будет. Это четко осознают все -  и военно-политическое руководство, и армия обороны,  и народ», - сказал Давид Бабаян. Относительно предстоящей 8-9 августа встречи в Сочи президентов Армении и Азербайджана – Сержа Саргсяна и Ильхама Алиева, Давид Бабаян подчеркнул, что в Степанакерте  считают важной любую встречу, поскольку они направлены  в первую очередь на урегулирование конфликта  и установлению мира в регионе.
«Пока идут переговоры,  это значит – идет мирный процесс. Но не следует ожидать от этих встреч мгновенного  разрешения  конфликт, ведь  карабахский конфликт – из ряда сложнейших, и потребуются  годы, чтобы  его  урегулировать», - сказал Бабаян, подчеркнув,  что во время этой встречи особое внимание  нужно уделить  скорейшему восстановлению формата переговоров.
«Нагорный Карабах  должен вернуться к переговорному столу и без мнения руководства и народа НКР не должно быть принято ни одного решения.  Полагаю,  что сопредседатели тоже понимают, что невозможно решить что-либо без Нагорно-Карабахской республики. Думаю,  это понимает и Азербайджан. Просто получилось так, что они  всячески  препятствуют восстановлению прежнего формата – видимо, потому что им невыгодно решение вопроса», - сказал Давид Бабаян.
В ходе  рабочего визита в Гавар 2 августа премьер-министр Армении Овик Абрамян  во время беседы с журналистами  сказал,  что ключ к мирному  урегулированию конфликта и разрядке  возросшей в последние дни напряженности на границе он видит в предстоящей встрече президентов Армении и Азербайджана.
«Встреча президентов состоится в Сочи 8-9 августа, и мы надеемся, что на ней будут приняты важные для нас  договоренности. Мы не боимся войны и готовы защищать нашу землю и воду.  Просто в 21-м веке решать вопрос  военным путем – весьма неразумный способ. Но тем не менее мы обязаны принять навязанную нам войну и выйти из нее победителями.
Наша армия обладает достойным  вооружением – насчет этого мы не беспокоимся. Наша боль – это  гибель солдат. Бай Бог, чтобы наш противник вместо того чтобы уповать на  нефтедоллары,  призвал бы на помощь здравый смысл.  Когда финансовые возможности бегут впереди,  оставляя  за собой  разум, это становится кране опасным», - подчеркнул глава правительства.
Предстоит 19-я встреча  Сержа Саргсяна  и Ильхама Алиева. Предыдущая  состоялась 19 ноября 2013г. в Вене.