ԼՂՀ ՊԲ ուժերը կրկին հետ են մղել ադրբեջանական դիվերսիոն փորձը. զոհեր կան երկու կողմից
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 2 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Օգոստոսի 1-ի լույս 2-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի հյուսիսարևելյան (Մարտակերտի) ուղղությամբ հակառակորդը հերթական անգամ ձեռնարկել է հետախուզադիվերսիոն գործողություն: Պաշտպանության բանակի առաջապահ ստորաբաժանումները ժամանակին հավաստանշել են հակառակորդի հատուկ ջոկատայինների առաջխաղացումը և վերջիններիս պատճառելով մարդկային ու նյութական կորուստներ, հետ շպրտել իրենց ելման դիրքեր: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ԼՂՀ պաշտպանության նախարարության մամուլի ծառայությունից, ՊԲ համապատասխան ծառայությունների տրամադրության տակ եղած տվյալների համաձայն` ադրբեջանական կողմը տվել է առնվազն երեք զոհ և յոթ վիրավոր, ինչպես նաև մարտադաշտում թողել հատուկ նշանակության զենքեր և այլ տեխնիկական միջոցներ: Ցավոք թեժ դիմակայության ընթացքում կորուստ է ունեցել նաև հայկական կողմը: Հայրենիքի պաշտպանության ժամանակ արիաբար մարտիրոսվել է ՊԲ զինծառայող 1989թ. ծնված Զորիկ Ժիրայրի Գևորգյանը:
ԼՂՀ պաշտպանության նախարարությունը կիսում է կորստյան ծանր վիշտը և իր զորակցությունը հայտնում Զ. Գևորգյանի ընտանիքի անդամներին, հարազատներին և ծառայակիցներին: Դեպքի մանրամասները ճշտելու համար տարվում է քննություն:
Հարկ է նաև նշել, որ անցած գիշերվա ընթացքում հակառակորդի կողմից նախահարձակ գործողություններ են իրականացվել շփման գծի հյուսիսային, հյուսիսարևելյան և արևելյան ուղղություններով: Բոլոր դեպքերում էլ ՊԲ առաջապահ ստորաբաժանումները լուրջ հակահարված են հասցրել հակառակորդին և հետ շպրտել իր ելման դիրքերը: Ղարաբաղյան կողմը կորուստներ չի ունեցել, հակառակորդի կորուստների մասին տվյալները ճշտվում են:
Շփման գծի ողջ երկարությամբ ՊԲ առաջապահ ստորաբաժանումները շարունակում են վստահորեն վերահսկել իրենց պաշտպանության ներքո գտնվող դիրքերը և հարկ եղած դեպքում հակառակորդին պարտադրել սեփական կամքը:

Karabakh Defense Army throws new attempt of sabotage by Azerbaijan back
STEPANAKERT, AUGUST 2, ARMENPRESS. The rival initiated another sabotage and reconnaissance act in the North-Eastern direction (Martakert) of the line of contact of the Karabakh-Azerbaijani opposing armies in the night of August 1-2. The front units of the Defense Army detected the advancement of the rival’s Special Forces in time and the rival was thrown back to the primary positions suffering human and material losses.
The Press Service of the Ministry of Defense of the Nagorno Karabakh Republic informed “Armenpress” that according to the data of the Defense Army’s relevant services, the Azerbaijani side suffered at least 3 casualties and 7 injured and left special weaponry and other technical means on the site of combat.
Unfortunately, the Armenian side has also recorded a loss. Serviceman Zorik Zh. Gevorgyan (born in 1989) lost his life bravely defending the motherland.
It’s worth mentioning that the rival attacked the northern, north-eastern, and eastern directions of the line of contact during the last night. In all cases the front units of the Defense Army gave a serious response and the rival was thrown back to the primary positions. The Karabakh side recorded no losses. The information about the rival’s losses is being clarified.