ԼՂՀ-ն դեմ է ուժային տարբերակով հարցի կարգավորմանը, սակայն թշնամուն լռեցնելու միակ տարբերակը մնացել է ուժգին հակահարվածի կիրառումը
ԼՂՀ-ն դեմ է ուժային տարբերակով հարցի կարգավորմանը, սակայն թշնամուն լռեցնելու
միակ տարբերակը մնացել է ուժգին հակահարվածի կիրառումը
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սահմանին ներկա դրությամբ իրավիճակը հանգիստ է եւ ԼՂՀ պաշտպանության բանակի զինված ուժերը վերահսկում են սահմանի անվտանգությունը: Հակառակորդը հերթական փորձությունից բազմաթիվ զոհեր եւ կորուստներ տալուց հետո լռել է: ԼՂՀ Նախագահի մամուլի խոսնակ Դավիթ Բաբայանը նշում է, որ թեպետ թշնամուն լռեցնելու միակ տարբերակը ուժգին հակահարվածի կիրառումն է, այնուամենայնիվ,  թե' հայկական, թե' արցախյան կողմերը երբեք կողմնակից չեն եղել ուժային տարբերակով հարցի կարգավորմանը: «Դա հարցի լուծում չէ, սակայն չի նշանակում, որ մենք պատրաստ չենք համապատասխան ագրեսիան կանխարգելել եւ համապատասխան հակահարված տալ եւ դա երեւաց երեկ, երբ դիվերսիոն հարձակման ժամանակ հակառակորդը բազմաթիվ զոհեր տվեց: Սակայն մենք չենք կարծում, որ այդ տարբերակը ճիշտ լուծում է: Մենք մնում ենք այն տեսակետին, որ հարցերը պետք է կարգավորվեն խաղաղ ճանապարհով` բանակցությունների արդյունքում»,- «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ընդգծեց Դավիթ Բաբայանը:
Անդրադառնալով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի գործունեությանը, Բաբայանն ասաց, որ ՄԽ-ն որեւէ պատասխանատվություն չի կրում լարվածության համար, քանի որ Ադրբեջանն է խախտում պայմանավորվածությունները: «ԵԱՀԿ ՄԽ-ն մեծ աշխատանք է  կատարում խաղաղությունը պահպանելու համար: Նրանք, կարծես, Ադրբեջանի ձեռքում պատանդ լինեն: Մինսկի խումբն ամեն ինչ անում է, որ խաղաղություն պահպանվի, բայց կողմերից մեկը դրսեւորում է վառ արտահայտված նացիստական-ֆաշիստական քաղաքականություն եւ խախտում բոլոր պայամանավորվածությունները: Թե' ԵԱՀԿ ՄԽ-ն, թե' դիտորդական խումբը շատ վատ վիճակում են: Նրանք ցանկանում են պահպանել խաղաղությունը, բայց, միաժամանակ, չեն ցանկանում սադրանքների ենթարկվել Ադրբեջանի կողմից»,- ասաց Բաբայանը` խորհուրդ տալով հրապարակային հայտարարությունների վերաբերյալ որոշակի վերապահումներ ունենալ: Նա համոզված է, որ հանդիպումների ժամանակ համանախագահները բարձրացնում են սահմանային միջադեպերի հարցը:  «Սակայն նրանք էլ են հասկանում, որ գործ ունեն աննորմալ պետության հետ, ի դեմս Ադրբեջանի, եւ նրանց համար նույնպես դժվար է: Այս պարագայում հակառակորդին լռեցնելու միակ տարբերակը ուժգին հակահարվածն է»,- շեշտեց Բաբայանը:
Հակառակորդը հուլիսի 31-ին ձեռնարկել է հարձակում ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի հյուսիային ուղղությամբ տեղակայված զորամասերից մեկի պահպանության տեղամասի մարտական հենակետի ուղղությամբ: Դիրքապահ անձնակազմի կողմից հանդիպելով կազմակերպված դիմադրության` հակառակորդը, կրելով բազմաթիվ կորուստներ, հետ է շպրտվել ելման դիրքեր: Ցավոք, գործողության հետևանքով զոհվել են ԼՂՀ ՊԲ երկու զինծառայողներ` Արարատ Վաչիկի Խանոյանը եւ Ազատ Արթուրի Ասոյանը: Միջադեպի մանրամասները պարզելու համար տարվում է հետաքննություն:
Ներկայում ադրբեջանական կողմից հարձակման ենթարկված տարածքն ամբողջությամբ գտնվում է Արցախի ՊԲ վերահսկողության տակ: Անցկացված օպերատիվ միջոցառումների արդյունքում` հակառակորդից առգրավվել են մեծ քանակությամբ հատուկ սպառազինություն եւ տեխնիկական միջոցներ: Դիվերսիոն գործողությունների արդյունքում ադրբեջանական կողմը հայտարարել է 9 զոհի մասին, սակայն տեղեկություններ կան 14 զոհի մասին:

НКР против силового варианта решения вопроса, однако единственным способом заткнуть противника остается мощная контратака
НКР против силового варианта решения вопроса, однако единственным способом заткнуть
противника остается мощная контратака
На данный момент ситуация на границе спокойная, и ВС Армии обороны Нагорно-Карабахской Республики контролируют безопасность границы. Противник после очередной попытки и многих жертв замолчал. Пресс-секретарь президента НКР Давид Бабаян отмечает, что хотя единственным вариантом заставить противника замолчать является применение контратаки, тем не менее, как армянская, так и карабахская стороны никогда не были сторонником силового варианта решения вопроса.
«Это не решение вопроса, однако не значит, что мы не готовы предотвратить соответствующую агрессию и дать соответственный ответ. Это проявилось вчера, когда во время диверсионного нападения противник дал множество жертв. Однако мы не считаем, что это правильный вариант решения. Мы все еще придерживаемся того мнения, что вопросы должны быть урегулированы мирным путем, в результате переговоров», - в беседе с Арменпресс подчеркнул Бабаян.
Коснувшись деятельности Минской группы ОБСЕ, он сказал, что Минская группа не несет никакой ответственности за обострение ситуации, так как договоренности нарушает Азербайджан.
«Минская группа ОБСЕ выполняет большую работу для сохранения мира. Они (сопредседатели Минской группы ОБСЕ – ред.), как будто, стали заложниками в руках Азербайджана. Минская группа делает все возможное, чтобы соблюдался мир, но одна из сторон проявляет ярко выраженную нацистско-фашистскую политику и нарушает все договоренности.
И Минская группа ОБСЕ, и наблюдательская миссия находятся в тяжелой ситуации. Они желают сохранения мира, но, вместе с тем, не желают поддаваться провокациям со стороны Азербайджана», - сказал Бабаян, посоветовав с некоторыми оговорками относится к публичным заявлениям.
Он уверен, что на встречах сопредседатели поднимают вопросы пограничных инцидентов. «Однако они тоже понимают, что в лице Азербайджана имеют дело с ненормальной страной, им тоже тяжело. В таких условиях единственным способом заткнуть врага является мощная контратака», - подчеркнул Бабаян.
Напомним, что 31 июля противник предпринял атаку на боевые позиции одной из воинских частей, размещенных на северном направлении линии соприкосновения карабахско-азербайджанских сил. Встретив организованное сопротивление со стороны дозорного состава, противник, неся значительные  потери, был отброшен на исходные позиции. В настоящее время территория, подвергшаяся нападению с азербайджанской стороны, находится под контролем Армии обороны НКР. В результате проведенных оперативных действий у противника конфисковано большое количество спецвооружения и технических средств. Азербайджанская сторона заявила о 9-ти погибших в результате диверсионных действий, однако, есть сведения о 14-ти.
К сожалению, в результате ответных действий погибли двое военнослужащих Армии обороны НКР: Арарат Вачикович Ханоян и рождения и Ашот Артурович Асоян, 1994 года рождения.