Սեպտեմբերին կմեկնարկի էլեկտրոնային առողջապահության համակարգի ներդրման պիլոտային ծրագիրը
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ-ում էլեկտրոնային առողջապահության համակարգի ներդրման պիլոտային ծրագիրը կմեկնարկի ընթացիկ տարվա սեպտեմբերից: Այս մասին հայտնեց ՀՀ առողջապահության նախարար Արմեն Մուրադյանը իր պաշտոնավարման 100 օրվա ընթացքում կատարված աշխատանքների և առաջիկա ծրագրերի ներկայացմանն ուղղված մամուլի ասուլիսի ժամանակ:
«Էլեկտրոնային առողջապահության նոր ցանցով սեպտեմբերից մենք պետք է սկսենք պիլոտային ծրագիրը, որում երեք բուժկենտրոն են ներգրավված լինելու` Գորիսի, Վանաձորի բուժկենտրոնները և «Մուրացան» հիվանդանոցային համալիրի պոլիկլինիկան: Փորձարարական ծրագրի ընթացքում կտեսնենք այն խնդիրները, որոնց համար լուծումներ գտնելով` կկարողանանք հաջորդ տարի ունենալ բարելավված էլեկտրոնային առողջապահության ցանց»,-«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, հայտնեց Արմեն Մուրադյանը:
Նախարարի խոսքով, միասնական էլեկտրոնային տեղեկատվական համակարգի ներդրմամբ կբարելավվի մատուցվող ծառայությունների որակը, հասանելիությունը և արդյունավետությունը: «Նորագույն տեխնոլոգիական համակարգերի ներդրումն ուղեկցվում է որակի վերահսկման չափորոշիչների և մեխանիզմների ամրապնդմանը զուգահեռ: Այն կնպաստի իրազեկվածության բարձրացմանը, ինչպես նաև կոռուպցիոն ռիսկերի նմազեցմանը»,-ասաց Արմեն Մուրադյանը:

С сентября стартует пилотная программа внедрения электронной системы здравоохранения
Реализация пилотной программы по внедрению электронной системы здравоохранения в Армении начнется в сентябре этого года. Как сообщает Арменпресс, об этом заявил министр здравоохранения Армен Мурадян во время пресс-конференции, посвященной 100 дням нахождения его на этой должности, уже проделанной работе и представлению ближайших программ.
«В сентябре мы начинаем пилотную программу, в которую будут включены три медцентра – Гориса, Ванадзора и поликлиника больничного комплекса «Мурацан». В ходе этой экспериментальной программы мы выявим те проблемы, решив которые сможем уже в будущем году обеспечить более совершенную электронную сеть здравоохранения», - сказал Армен Мурадян.
По словам министра, внедрение единой электронной информационной системы улучшит качество медицинских услуг, повысит их доступность и эффективность. «Внедрение новейших технологических систем сопровождается совершенствованием  критериев и механизмов контроля за качеством. Все это будет способствовать повышению уровня информированности, а также снижению коррупционных рисков», - подчеркнул Армен Мурадян.