Լոնդոնում Էլեկտրոնային ապարանջաններ կհագցնեն «հարբած» հանցագործների ոտքին
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լոնդոնում Էլեկտրոնային ապարանջաններ կհագցնեն այն բնակիչների ոտքին, ովքեր ալկոհոլի ազդեցության տակ քանիցս հանցագործություն են կատարել, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով Sky News-ին:
«Սթափության պիտակներն» սպիրտային խմիչքի սիրահարներին կստիպեն մինչեւ չորս ամիս ժամկետով ձեռնպահ մնալ ալկոհոլային խմիչք ընդունելուց: Մարդն ալկոհոլ օգտագործե՞լ Է, թե ոչ. սարքն այդ մասին կիմանա՝ յուրաքանչյուր կես ժամը մեկ ստուգելով մարմնի ջերմաստիճանի ցուցանիշները եւ քրտնարտադրության մակարդակը: Այն դեպքում, եթե հանցագործը խախտել Է տաբուն, նա կկանգնի դատարանի առջեւ:
Այս մեթոդն առայժմ կկիրառվի միայն 100-150 օրինախախտների նկատմամբ: Ակնկալվում Է, որ դա կօգնի նվազեցնել քաղաքում կատարվող հանցագործությունների մակարդակը: Նմանօրինակ հանրագործություններից տարեկան վնասը կազմում Է 8-13 մլրդ ֆունտ սթեռլինգ:
Նման ապարանջանները լայնորեն օգտագործվում են ԱՄՆ-ում: Օրինակ, ամերիկացի դերասանուհի Դինդսի Լոհանը, որը հայտնի Է ալկոհոլի նկատմամբ իր կործանարար հակումով, դատարանի որոշմամբ հարկադրված Է եղել ոտքին կրել արյան մեջ ալկոհոլի պարունակությունը որոշող սարք, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

На "пьяных" преступников в Лондоне наденут электронные браслеты
Жителям Лондона, неоднократно совершавшим преступление под воздействием алкоголя, наденут на ноги электронные браслеты, как передает Арменпресс, об этом сообщает Sky News.
"Ярлыки трезвости" заставят любителей спиртного воздержаться от приема алкогольных напитков на срок до 4 месяцев. Узнавать, употребил ли человек алкоголь, устройство будет, снимая каждые полчаса показатели температуры тела и уровень потоотделения. В случае если преступник нарушит табу, он предстанет перед судом.
Данный метод будет применен пока только к 100-150 нарушителям закона. Ожидается, что это поможет снизить уровень преступности в городе. Ежегодно ущерб от подобных преступлений составляет 8-13 миллиардов фунтов стерлингов.
Подобные браслеты широко используются в США. Например, американская актриса Линдси Лохан, известная своей пагубной привычкой к алкоголю, по решению суда была вынуждена носить на ноге устройство, определяющего содержание алкоголя в крови.