Ճապոնական Toyota-ն ավտոմեքենաների վաճառքները հասցրել Է ռեկորդային 5,09 միլիոնի
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ճապոնիայի առաջատար ավտոարտադրողներից մեկը՝ Toyota Motor Corporation-ը, 2014 թվականի առաջին կիսամյակում ամբողջ աշխարհում իրացրել Է ռեկորդային թվով՝ 5,09 մլն ավտոմեքենա: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ասված Է ընկերության՝ հուլիսի 30-ին հրապարակված մամուլի տեղեկագրում:
Փաստաթղթում նշվում Է, որ ընթացիկ տարվա հունվար-հունիսին ընկերության վաճառքների ծավալը, հաշվի առնելով դուստր ստորաբաժանումների՝ Hino Motors Ltd.-ի եւ Daihatsu Motor Co.-ի,  ցուցանիշները, կազմել Է 5 միլիոն 97 հազար միավոր արտադրանք: Դրա հետ մեկտեղ, ավելի քան 4,52 միլիոն ավտոմեքենա իրացվել Է հենց Toyota Motors-ի կողմից:
Այս ցուցանիշը 3,8 տոկոսով գերազանցում Է անցյալ տարվա ցուցանիշը: Ճապոնիայի սահմաններից դուրս վաճառքներն ավելացել են 2,9 տոկոսով՝ հասնելով 3,85 միլիոն ավտոմեքենայի: Ճապոնիայում վաճառքների ծավալն ավելացել Է 6,5 տոկոսով՝ մինչեւ 1,25 միլիոն:
Իր հերթին «Կիոդո» գործակալությունը նշել Է, թե ընկերության կողմից վաճառքների աճը թույլ Է տալիս խոսել այն մասին, որ Toyota Motors-ը կկարողանա համաշխարհային ավտոշուկայում առաջատարի դիրքը պահպանել երրորդ տարին անընդմեջ:
Ավելի վաղ Toyota Motor Corp.-ը հայտնել Էր, որ 2013/2014 ֆինանսական տարում, որն ավարտվել Է 2014 թվականի մարտի 31-ին, ընկերության վաճառքների ծավալը, հաշվի առնելով Hino Motors Ltd. եւ Daihatsu Motor Co. դուստր ստորաբաժանումների ցուցանիշները, կազմել Է 10 միլիոն 133 հազար ավտոմեքենա:
Toyota Motor-ը հիմնվել Է 1937 թվականին: Ընկերության կենտրոնակայանը գտնվում Է Տոյոտա (Այթիի պրեֆեկտուրա) քաղաքում. աշխատակիցների հաստիքակազմը ներառում Է 321 հազար մարդ, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Toyota в увеличила продажи до рекордных 5,09 млн авто
Один из ведущих автопроизводителей Японии — Toyota Motor Corporation — реализовала в первом полугодии 2014 года рекордные 5,09 миллиона автомобилей по всему миру. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости, об этом говорится в обнародованном в среду пресс-релизе компании.
Как говорится в документе, в январе-июне текущего года объем продаж компании с учетом показателей дочерних подразделений Hino Motors Ltd. и Daihatsu Motor Co. составил пять миллионов 97 тысяч единиц продукции. При этом более 4,52 миллиона автомобилей было реализовано самой Toyota Motors.
Данный показатель превышает прошлогодний на 3,8%. Продажи за пределами Японии выросли на 2,9% — до 3,85 миллиона автомобилей. В Японии объем продаж увеличился на 6,5% — до 1,25 миллиона.
В свою очередь агентство Киодо не исключило, что демонстрируемый компанией рост продаж позволяет говорить о том, Toyota Motors сможет сохранить лидерство на мировом авторынке третий год подряд.
Ранее Toyota Motor Corp. сообщала, что в 2013/2014 финансовом году, который завершился 31 марта 2014 года, объем продаж компании с учетом показателей дочерних подразделений Hino Motors Ltd. и Daihatsu Motor Co. составил 10 миллионов 133 тысячи автомобилей.
Toyota Motor основана в 1937 году. Штаб-квартира компании находится в городе Тоёта (префектура Айти), штат сотрудников достигает 321 тысячи человек.