Միխեիլ Սաակաշվիլիին մեղադրանք Է ներկայացվել հեռակա կարգով
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վրաստանի նախկին նախագահ Միխեիլ Սահակաշվիլիին հեռակա կարգով մեղադրանք Է ներկայացվել պաշտոնեական լիազորությունները վերազանցելու համար՝ կապված ընդդիմության ակցիան ցրելու եւ «Իմեդի» հեռուստաընկերությունն ավերելու գործի հետ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հուլիսի 29-ին «Նովոստի Գրուզիա»-ին հայտնել Է նրա փաստաբան Օթար Կախիձեն:
Հուլիսի 28-ին Վրաստանի գլխավոր դատախազությունը հայտարարել Է, որ Միխեիլ Սահակաշվիլին քրեական պատասխանատվության Է ենթարկվել 2007 թվականի նոյեմբերին ընդդիմության ակցիան ցրելու, «Իմեդի» հեռուստաընկերությունն ավերելու եւ միլիարդատեր Բադրի Պատարկացիշվիլիի սեփականությունը բռնագրավելու գործով: Հետաքննությունն անցկացվում Է Վրաստանի քրեական օրենսգրքի 333-րդ հոդվածի 3-րդ մասով՝ պաշտոնեական լիազորությունների վերազանցում բռնության կամ զենքի կիրառմամբ եւ տուժածի անձնական արժանապատվության նսեմացում:
«Նրան մեղադրանք Է առաջադրվել (Վրաստանի ՔՕ) 333-րդ հոդվածի 3-րդ մասի «բ» եւ «գ» կետերով: Գործի նյութերը շուտով  կհանձնեն ինձ»,-ասել Է Կախիձեն:

Михаилу Саакашвили заочно предъявлено обвинение - адвокат
Экс-президенту Грузии Михаилу Саакашвили заочно предъявлено обвинение в превышение служебных полномочий в связи с делом о разгоне акции оппозиции и разгроме телекомпании "Имеди", сообщает Арменпресс со ссылкой на Новости-Грузия его адвокат Отар Кахидзе во вторник 29 июля.
Главная прокуратура Грузии в понедельник заявила, что Михаил Саакашвили привлечен к уголовной ответственности по делу о разгоне акции оппозиции в ноябре 2007 года, разгроме телекомпании "Имеди" и изъятии собственности у миллиардера Бадри Патаркацишвили. Следствие ведется по части 3 статьи 333 УК Грузии - превышение служебных полномочий с применением насилия или оружия и с унижением личного достоинства пострадавшего.
"Ему было предъявлено обвинение по пунктам "б" и "г" части три статьи 333 (УК Грузии). Материалы дела мне скоро передадут", - сказал Кахидзе.