Աֆղանստանի նախագահի հորեղբոր որդին սպանվել Է մահապարտ ահաբեկչի հարձակման հետեւանքով
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աֆղանստանի նախագահ Համիդ Քարզայի հորեղբոր որդին՝ Հաշմաթ Քարզայը, սպանվել Է Ղանդահար քաղաքից ոչ հեռու գտնվող իր տանը մահապարտ ահաբեկչի հարձակման հետեւանքով: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հուլիսի 29-ին հաղորդել Է «Ֆրանսպրես» գործակալությունը:
«Ահաբեկիչը որպես հյուր եկել Է Հաշմաթ Քարզայի տուն՝ նրան ողջունելու Իդ ալ Ֆիթր տոնի առթիվ»,-ասել Է Ղանդահարի նահանգի մամուլի քարտուղարը եւ հավելել, որ դրանից հետո մահապարտը գործի Է դրել պայթուցիկ սարքը: Հաշմաթ Քարզմայից բացի, ոչ ոք չի զոհվել:
Հուլիսի 17-ին մահափորձ Էր կատարվել հենց Աֆղանստանի նախագահի դեմ, որը շուտով թողնելու Է իր պաշտոնը: Զինյալները նրա ավտոշարասյան վրա գոհել Էին երկրի արեւելքի Պակտիայի նահանգում, ինչի հետեւանքով վիրավորվել Էին պետության ղեկավարի պահպանության ծառայության չորս աշխատակիցներ, հաղորվել Է ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ը:

СМИ: двоюродный брат президента Афганистана убит при нападении смертника
Двоюродный брат президента Афганистана Хамида Карзая Хашмат Карзай убит в результате нападения террориста-смертника в своем доме неподалеку от города Кандагар. Как передает Арменпресс, об этом сообщило во вторник Agence France-Presse.
"Террорист под видом гостя пришел в дом Хашмата Карзая, чтобы поприветствовать его по случаю праздника Ид аль-Фитр", - цитирует агентство пресс-секретаря провинции Кандагар. Он добавил, что после этого боевик привел в действие взрывное устройство. Кроме Хашмата Карзая, никто не погиб.
На самого президента Афганистана, который скоро оставит свой пост, 17 июля было совершено покушение: боевики атаковали его кортеж на востоке страны в провинции Пактия. В результате были ранены четверо сотрудников службы охраны главы государства.