Տեխասում կալանավորվել Է կասկածելի սպիտակ փոշիով հարյուրավոր նամակներ ուղարկած տղամարդը
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի իշխանությունները հուլիսի 28-ին կալանավորել են Ռոուլետ քաղաքի (Տեխասի նահանգ) բնակիչ Հոն Մին Թրուոնգին, որին կասկածում են փոստով կասկածելի սպիտակ փոշիով ծրարներ ուղարկելու մեջ: Հետաքննության տվյալներով՝ 2008 թվականից ի վեր տղամարդն ավելի քան հինգ հարյուր նման նամակներ Է ուղարկել դպրոցներ, առեւտրային ընկերություններ եւ կառավարական հիմնարկություններ, ինչպես նաեւ ամբողջ աշխարհով մեկ ԱՄՆ-ի դեսպանատներ, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Մասնավորապես, մի քանի նամակ 66-ամյա Թրուոնգն ուղարկել Է Տեխասի Գրանդ Փրեյրի քաղաք՝ Lockheed Martin օդատիեզերական կորպորացիայի գրասենյակ: Իսկ 2013 թվականի հունիսին ուղերձներ են ստացվել  Բոստոնի (Մասաչուսեթսի նահանգ) միանգամից 28 դպրոցներում: Նամակներից մի քանիսն սկսվում Էին «Ալ Քաիդան» վերադարձե՛լ Է» բառերով:
Ըստ CNN հեռուստաընկերության տվյալների՝ մի շարք ծրարներ հասցեագրվել են ԱՄՆ-ի նախագահ Բարաք Օբամային եւ Միացյալ Նահանգների Կոնգրեսի անդամների: Նամակներից ոչ մեկը թունավոր նյութեր չի պարունակել: Սակայն ուղերձների ստացումը հարուցել Է խուճապ, եւ, բացի դրանից, հարկադրված են եղել պատահարի վայր ժամանել ոստիկանությունը եւ բժշկական ծառայությունների աշխատակիցներ:
Այս գործի հետաքննությանը մասնակցել Է ՀՀԲ-ն: Հերթական դատական նիստը նշանակված Է օգոստոսի 4-ին: Մինչ այդ Թրուոնգը կմնա կալանքի տակ, հաղորդել Է ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ը:

В Техасе арестован мужчина, разославший сотни писем с подозрительным белым порошком
Власти США арестовали в понедельник жителя города Роулетт /штат Техас/ Хон Мин Труонга, подозреваемого в рассылке по почте конвертов с подозрительным белым порошком. По данным следствия, с 2008 года мужчина отправил более полутысячи подобных посланий в школы, коммерческие компании и правительственные учреждения, а также посольства США по всему миру, сообщает Арменпресс со ссылкой на Итар-Тасс.
В частности, несколько писем 66-летний Труонг отправил в офис аэрокосмической корпорации Lockheed Martin в техасском городе Гранд-Прейри. А в июне 2013 года послания поступили сразу в 28 школ Бостона (штат Массачусетс). Некоторые письма начинались словами "Аль-Каида" вернулась!".
По данным телекомпании CNN, ряд конвертов были адресованы президенту США Бараку Обаме и членам американского Конгресса. Ни одно из писем не содержало токсичных или ядовитых веществ. Однако получение посланий вызывало панику, а, кроме того, на место происшествия вынуждены были приезжать полиция и сотрудники медицинских служб.
В расследовании этого дела принимало участие ФБР. Следующее заседание суда назначено на 4 августа. До этого времени Труонг останется под стражей.