«Նոր գիրք»-1. Հայաստանում հրատարակվող նոր գրքերը՝ «Արմենպրես»-ի «Նոր գիրք» նախագծում
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Արմենպրես» լրատվական գործակալությունը հանդես է գալիս նոր նախաձեռնությամբ: Իրականացնելով գրքերի վաճառքի խթանմանը նպաստող և գրականության նկատմամբ սեր սերմանող «Երևանյան բեսթսելեր» և «Մանկական բեսթսելեր» հեղինակային նախագծերը, գործակալությունը ձեռնամուխ է լինում բոլորովին նոր նախագծի իրագործմանը:
Այսուհետև ամեն երկուշաբթի գործակալության կայքում կարող եք տեղեկություն ստանալ այս տարի հայկական հրատարակչությունների նախաձեռնությամբ հրատարակված գրքերի մասին, կարդալ գրքերի նկարագրությունը, ծանոթանալ դասական և արդի գրականության զարգացման միտումներին: Մենք սկսում ենք ձեզ ներկայացնել «Նոր գիրք» նախագիծը:
Այս շաբաթ «Արմենպրես»-ն առանձնացրել է 2014 թվականին հրատարակված և հանրության դատին հանձնված տարբեր հրատարակչությունների չորս ուշագրավ գրքեր՝ չորս խորագրերի ներքո:
Հայ դասականների գործեր
Համո Սահյան,  «Ինձ բացակա չդնեք»
«Ինձ բացակա չդնեք» գրքում ամփոփված են Համո Սահյանի 1986-92թթ. գրած բանաստեղծությունները: Ու թեև ժողովածուն կազմել է ինքը և հանձնել տպագրության, սակայն այն լույս է տեսել միայն 1999 թ.: Տպագրված բանաստեղծությունները ներկայացնում են բնության մարդկայնացումը և մարդու բնականացումը, արձագանքն են ժամանակի նշանավոր իրադարձությունների և կրում են մեծ բանաստեղծի կենսափիլիսոփայական տոգորումների կնիքը: Գիրքը բաղկացած է 256 էջից: Այն լույս է ընծայել «Զանգակ» հրատարակչությունը:
Ժամանակակից գրողների գործեր
Աղվան Վարդանյան, «Ելք երկրից»
«Ելք երկրից» բանաստեղծությունների ժողովածուն Աղվան Վարդանյանի մոտ 20 տարի տևած բանաստեղծական բացակայությունը վերածում է բանաստեղծական ներկայության, ընդ որում` անհրաժեշտ ներկայության: Նրա` զվարթ հայերենի, խաղաղ ռիթմերի մեջ պրկված նյարդային-ազդեցիկ խոսքը մեր դժվար ժամանակների ճշգրիտ արտացոլումն է: Գրքում օգտագործված են դրվագներ Էդուարդ Խարազյանի «Ձորաղբյուր» կտավից: Գիրքը բաղկացած է 168 էջից: Այն հրատարակել է «Անտարես»-ը:
Թարգմանություն այլ լեզվից
Զոյա Փիրզադ, «Ինչպես բոլոր երեկոները»
Արձակագիր և թարգմանիչ Զոյա Փիրզադը կյանքի իմաստը փնտրում է մարդկային առօրյա հարաբերություններում, առտնին հոգսերում և ուրախություններում: Նա փորձում է շրջապատող աշխարհը ճանաչել չնչին ու աննշմարելի թվացող մանրուքների մեջ: Նրան համարում են մանրամասնի, պարզության, կանացի նուրբ հոգեբանության մեծ վարպետ: Գրականություն է բերել իրականությունը պատկերելու նոր լեզու, նոր խոսք, նոր թեմատիկա, պատկերավորման նոր միջոցներ, պատումի կառուցման նոր ձև ու եղանակ: Փիրզադը առաջիններից մեկն իրանական ժամանակակից գրականությունը դուրս բերեց երկրի սահմաններից ու ճանաչելի դարձրեց աշխարհին: Պատմվածքների ժողովածուն բաղկացած է 164 էջից: Այն հրատարակել է «Էդիթ Պրինտ»-ը:
Լուիս Քերոլ «Ալիսը հրաշքների աշխարհում»
Սպիտակ ճագարին հետևելով` Ալիսն ընկնում է անհատակ մի հորի մեջ ու հայտնվում արտասովոր աշխարհում, որտեղ ֆիզիկայի օրենքները ենթարկվում են երևակայության քմահաճ պահանջներին:
Վառ և ինքնատիպ նկարազարդումները բացահայտում են ստորերկրյա զարմանալի աշխարհի ողջ կախարդանքը: Գիրքը բաղկացած է 80 էջից: Այն հրատարակել է «Զանգակ»-ը:

«Новая книга»-1. Издание новых книг в Армении – Арменпресс в проекте «Новая книга»
Информационное агентство Арменпресс выступает с новой инициативой. Наряду с  проектами «Ереванский бестселлер» и «Детский бестселлер», повышающими  интерес  к книге и  стимулирующими книгопродажу, агентство  предпринимает совершенно новый проект.
Отныне по понедельникам  на сайте агентства вы сможете  получить информацию о книгах,  выпущенных в этом году армянскими издательствами,  а также  познакомиться с отдельными книгами и тенденциями развития современной литературы.
На этой неделе Арменпресс отмечает четырерубрики и четыре книги, изданные в 2014г.
Армянские классики
Амо Сагиян, «Не считайте меня отсутствующим»
В сборнике    «Не считайте меня отсутствующим»АмоСагияна представлены  стихи 1986-92гг. И хотя сборник составил и сдал в типографию сам автор, она была издана только в 1999г.  В стихах отражается сближение и взаимопроникновение природы и человека, они  откликаются  на все  значительные  события времени и несут печать  философских исканий поэта. Сборник состоит из 256 страниц. Издательство «Зангак».
Современные авторы
Агван Варданян, «Исход из страны»
Сборник стихов  «Исход из страны» - это возвращение  автора после 20-летнего молчания,  доказательство  его столь  необходимого присутствия в современной поэзии. В спокойных ритмах его стихов, живом, эмоциональном языке  отражены  точные образы нашего времени. В книге использованы фрагменты  полотна Эдуарда Харазяна «Дзорахбюр». В книге 168 страниц. Издательство «Антарес».
ЗояПирзад «Как и все вечера»
Прозаик  и переводчица   Зоя Пирзад ищет смысл жизни в обыденном, в простых  человеческих отношениях, заботах и радостях. Она пытается познавать мир в незначительных и незаметных на первых взгляд деталях. Пирзад считается  мастером деталей, прозрачности, тонкой женской психологии. Она внесла в литературу новый язык, новую речь, новую тематику, новые средства изображения, новые формы и стиль. Пирзад одной из первых вывела современную  иранскую литературу за границы страны и представила ее миру. В сборнике 164 страницы. Издательство «Эдит Принт».
ЛуисКерролл, «Алиса в стране чудес»
Следуя за Белым кроликом,  Алиса  попадает в    волшебную  страну,  где законы физики  подвергаются невероятным   преображениям.
Яркие и оригинальные картины и описания  раскрывают  все волшебство  этого удивительного мира.  В книге 80 страниц. Издательство «Зангак».