Հակառակորդը կրկին դիվերսիոն գործողություն է իրականացրել. հայկական կողմն ունի 1 զոհ, երկու վիրավոր
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանը հուլիսի 25-ի լույս 26-ի գիշերն Արցախում հետախուզադիվերսիոն հարձակում է կազմակերպել, սակայն հայկական զինուժի ստորաբաժանումները հաջողությամբ հետ են մղել դիվերսիան: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` լրագրողների հետ զրույցում Հայաստանի պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը տեղեկացրեց, որ հայկական կողմը դիվերսիան հետ մղելիս տվել է 1 զոհ, 2 վիրավոր: Ներկայում հայկական զինուժի ստորաբաժանումները լիովին վերահսկում են իրավիճակն առաջնագծում:
Ադրբեջանական ստորաբաժանումները հուլիսի 25-ի լույս 26-ի գիշերը կրակել են նաև ՀՀ Տավուշի մարզի սահմանամերձ Մովսես, Այգեպար, Ներքին Կարմիրաղբյուր գյուղերի ուղղությամբ: «Բարեբախտաբար, հայկական կողմը զոհեր ու վիրավորներ չունի, հակառակորդն ունի վիրավորներ, որոնց մասին ոչինչ ասել չենք կարող»,- լրագրողների հետ զրույցում ասել է Հովհաննիսյանը:

Armenian side suffers 1 casualty and 2 injured due to another Azerbaijani subversive act
YEREVAN, JULY 26, ARMENPRESS. Azerbaijan made another sabotage and reconnaissance act in Karabakh in the night of July 25-26. The units of our Armed Forces have successfully thrown the saboteur back. As reports “Armenpress”, in a conversation with the journalists, the Minister of Defense of the Republic of Armenia Seyran Ohanyan stated that while throwing the subversives back, the Armenian side suffered one casualty and 2 injured. Currently the divisions of the Armenian Armed Forces hold control over the entire situation on the front line.
Previously it was reported that the Azerbaijani divisions opened fire in the direction of Movses, Aygepar, and Inner Karmiraghbyur border villages of Armenia’s Tavush Province in the night of July 25-26. According to the Press Secretary of the Ministry of Defense of the Republic of Armenia Artzrun Hovhannisyan, the Armenian side responded, when the fire became regular. As reports “Armenpress”, in a conversation with the journalists Artzrun Hovhannisyan stated: “Fortunately, the Armenian side suffered no casualties or injured, while the rival was injured, about which we can’t say anything.”