Նախագահ Օլանդը Մալիում Air Algerie ինքնաթիռի աղետի ոչ մի վարկած չի բացառում
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մալիում Air Algerie ավիաընկերության կործանված ինքնաթիռի ուղեւորներից ոչ ոք չի փրկվել: Դա, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, պաշտոնապես հավաստել Է Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը՝ ամփոփելով Ելիսեյան պալատում կայացած արտակարգ նիստի արդյունքները: Նա նաեւ հայտնել Է, որ վթարի վայրում աշխատող մասնագետներին հաջողվել Է արդեն հայտնաբերել կործանված ինքնաթիռի ինքնագրիչներից մեկը:
«Ֆրանսիացի զինծառայողներն ապահովել են ինքնաթիռի ընկնելու վայրի անվտանգությունը եւ անցկացրել առաջին հետաքննչական միջոցառումները: Ավաղ, ոչ մի փրկված չկա»,-ասել Է Ֆրանսիայի նախագահը, ընդգծելով, որ կիսում Է զոհվածների ազգականների ու մերձավորների ցավը: Օլանդը հայտնել Է, որ շաբաթ օրը նրանց կսպասեն հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունում, որպեսզի ներկայացնեն առկա ողջ տեղեկատվությունը:
«Այժմ այդ ողբերգության պատճառների հետաքննություն Է կատարվում,-հավելել Է Օլանդը:-Արդեն հայտնաբերվել Է «սեւ արկղերից» մեկը. այն տարել են Գաո (Մալիի հյուսիս) եւ, այդպիսով, այն կարող Է հետազոտվել ամենակարճ ժամանակում»:
Հանրապետության ղեկավարը նաեւ հայտնել Է, որ ողբերգության վայրում հետաքննություն անցկանելու համար ուղեւորվել են Ֆրանսիայի տրանսպորտի նախարարության փորձագետները, երկրի կառավարությունն «ամբողջովին մոբիլիզացված Է» այդ արտակարգ իրադրության հետ կապված աշխատանքի համար, բոլոր պրոֆիլային նախարարները գործի են դրված ճգնաժամային խմբերում: «Այժմ մենք արդեն գիտենք, որ ինքնաթիռի բեկորները կենտրոնացված են սահմանափակ տարածքում,-ասել Է նա:-Առայժմ շատ վաղ Է եզրակացություններ անելը: Կան վարկածներ, մասնավորապես, կլիմայականը, բայց առայժմ մենք տարբերակներից ոչ մեկը չենք բացառում, քանի որ ցանկանում ենք ամեն ինչ իմանալ տեղի ունեցածի մասին»:
McDonnell Douglas MD-83 մարդատար ինքնաթիռը հուլիսի 24-ին իրականացնում Էր Ուագադուգու-Ալժիր չվերթը: Ինքնաթիռի հետ կապը կորել Է թռիչքից 50 րոպե անց Մալիի հյուսիսում գտնվող Գաո քաղաքի մերձակայքում: Ըստ տարբեր տվյալների, ինքնաթիռում գտնվում Էր 119-ից մինչեւ 116 մարդ, այդ թվում՝ 51 ֆրանսիացի, Լիբանանի 20 քաղաքացի: Չվերթի համար գրանցվել են 16 երկրների ներկայացուցիչներ, ինչպես նաեւ երեք ուղեւորներ, որոնց քաղաքացիությունը դեռ պետք Է ճշտվի, հաղորդել Է ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ գործակալությունը:

Олланд: выживших в катастрофе авиалайнера Air Algerie в Мали нет
Выживших среди пассажиров самолета авиакомпании Air Algerie нет. Это официально подтвердил президент Франции Франсуа Олланд, выступая по итогам экстренного заседания в Елисейском дворце. Он также сообщил, что специалистам, работающим на месте катастрофы, удалось уже обнаружить один из бортовых самописцев разбившегося лайнера, сообщает Арменпресс со ссылкой на Итар-Тасс.
"Французские военнослужащие обеспечили безопасность места падения и провели первые следственные мероприятия. Увы, ни одного выжившего нет", - сказал французский президент, подчеркнув, что разделяет боль родных и близких погибших. Как он сообщил, в субботу их будут ждать в МИДе республики, чтобы представить всю доступную информацию.
"Сейчас ведется расследование причин этой трагедии, - продолжил Олланд. - Уже обнаружен один из "черных ящиков", он был доставлен в Гао (север Мали) и, таким образом, сможет быть исследован в кратчайшие сроки".
Глава республики также сообщил, что для проведения расследования на место трагедии отправились эксперты французского министерства транспорта, правительство страны "полностью мобилизовано" на работу с этой чрезвычайной ситуацией, все профильные министры задействованы в кризисных группах. "Сейчас мы уже знаем, что обломки самолета сосредоточены на ограниченном пространстве, - продолжил он. - Пока слишком рано делать выводы. Есть версии, в частности климатическая, но пока мы не исключаем ни один из вариантов, поскольку хотим узнать все о том, что произошло".
Пассажирский лайнер McDonnell Douglas MD-83 в четверг совершал рейс Уагадугу - Алжир. Связь с бортом была потеряна спустя 50 минут после вылета над севером Мали в окрестностях города Гао. На борту самолета находились, по разным данным, от 119 до 116 человек, в том числе 51 француз, 20 граждан Ливана. На рейс зарегистрировались представители 16 стран, а также 3 пассажира, гражданство которых предстоит уточнить.