Նախագահ Օլանդը Մալիում Air Algerie ինքնաթիռի աղետի ոչ մի վարկած չի բացառում
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մալիում Air Algerie ավիաընկերության կործանված ինքնաթիռի ուղեւորներից ոչ ոք չի փրկվել: Դա, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, պաշտոնապես հավաստել Է Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը՝ ամփոփելով Ելիսեյան պալատում կայացած արտակարգ նիստի արդյունքները: Նա նաեւ հայտնել Է, որ վթարի վայրում աշխատող մասնագետներին հաջողվել Է արդեն հայտնաբերել կործանված ինքնաթիռի ինքնագրիչներից մեկը:
«Ֆրանսիացի զինծառայողներն ապահովել են ինքնաթիռի ընկնելու վայրի անվտանգությունը եւ անցկացրել առաջին հետաքննչական միջոցառումները: Ավաղ, ոչ մի փրկված չկա»,-ասել Է Ֆրանսիայի նախագահը, ընդգծելով, որ կիսում Է զոհվածների ազգականների ու մերձավորների ցավը: Օլանդը հայտնել Է, որ շաբաթ օրը նրանց կսպասեն հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունում, որպեսզի ներկայացնեն առկա ողջ տեղեկատվությունը:
«Այժմ այդ ողբերգության պատճառների հետաքննություն Է կատարվում,-հավելել Է Օլանդը:-Արդեն հայտնաբերվել Է «սեւ արկղերից» մեկը. այն տարել են Գաո (Մալիի հյուսիս) եւ, այդպիսով, այն կարող Է հետազոտվել ամենակարճ ժամանակում»:
Հանրապետության ղեկավարը նաեւ հայտնել Է, որ ողբերգության վայրում հետաքննություն անցկանելու համար ուղեւորվել են Ֆրանսիայի տրանսպորտի նախարարության փորձագետները, երկրի կառավարությունն «ամբողջովին մոբիլիզացված Է» այդ արտակարգ իրադրության հետ կապված աշխատանքի համար, բոլոր պրոֆիլային նախարարները գործի են դրված ճգնաժամային խմբերում: «Այժմ մենք արդեն գիտենք, որ ինքնաթիռի բեկորները կենտրոնացված են սահմանափակ տարածքում,-ասել Է նա:-Առայժմ շատ վաղ Է եզրակացություններ անելը: Կան վարկածներ, մասնավորապես, կլիմայականը, բայց առայժմ մենք տարբերակներից ոչ մեկը չենք բացառում, քանի որ ցանկանում ենք ամեն ինչ իմանալ տեղի ունեցածի մասին»:
McDonnell Douglas MD-83 մարդատար ինքնաթիռը հուլիսի 24-ին իրականացնում Էր Ուագադուգու-Ալժիր չվերթը: Ինքնաթիռի հետ կապը կորել Է թռիչքից 50 րոպե անց Մալիի հյուսիսում գտնվող Գաո քաղաքի մերձակայքում: Ըստ տարբեր տվյալների, ինքնաթիռում գտնվում Էր 119-ից մինչեւ 116 մարդ, այդ թվում՝ 51 ֆրանսիացի, Լիբանանի 20 քաղաքացի: Չվերթի համար գրանցվել են 16 երկրների ներկայացուցիչներ, ինչպես նաեւ երեք ուղեւորներ, որոնց քաղաքացիությունը դեռ պետք Է ճշտվի, հաղորդել Է ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ գործակալությունը:

YEREVAN, JULY 25, ARMENPRESS. Air Algerie flight crashed in eastern Mali killing all 116 people on board. Air navigation services lost track of the plane around 50 minutes after it took off from Ouagadougou in Burkina Faso en route to the Algerian capital Algiers. As reports “Armenpress”, this morning French president Francois Hollande refused to rule out the prospect that the plane was downed in a terror attack, although shepherds working in the area say they saw the plane burst into flames after it was struck by lightning.
The plane had rerouted due to heavy rains shortly before the contact was lost. Flight AH5017 had 116 on board at time, including 51 French. Ten members of a single French family were also killed in the disaster. All six crew members were Spanish employees of the plane owner Swiftair
Officially the nationality breakdown of the 110 passengers stands at eight Lebanese, 51 French, 27 Burkina Faso nationals, six Algerians, five Canadians, four Germans, two Luxemburg nationals, one Swiss, one Belgian, one Egyptian, one Ukrainian, one Nigerian, one Cameroonian and one Malian.
French officials have dispatched a military unit to secure the crash site, which is in territory dominated by al-Qaeda linked Islamist militants and Tuareg separatists, Francois Hollande said this morning
Air navigation services lost track of the Air Algerie-operated Swiftair MD-83 around 50 minutes into the flight after the crew reportedly asked to change course over fears it was flying into a storm.
This morning French president Francois Hollande confirmed wreckage of the plane was found near the remote Saharan village of Boulikessi on the Mali-Burkina Faso border.
Speaking after a crisis meeting, Hollande also announced that one of the aircraft's two black boxes has been found in the wreckage. It is now being taken to the northern Mali city of Gao.
Mr Hollande has said that France will spare no efforts to uncover the cause of the crash - the third major plane disaster around the world within a week.
'There are hypotheses, notably weather-related, but we don't rule out anything because we want to know what happened,' the French president said.
'What we know is that the debris is concentrated in a limited space, but it is too soon to draw conclusions.'
Interior minister Bernard Cazeneuve added: 'Terrorist groups are in the zone. ... We know these groups are hostile to Western interests.'