Իտալիայում սկսվել Է Costa Concordia ճամփորդանավի քարշակումը Ջենովայի նավահանգիստ՝ ապամոնտաժման համար
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ջիլիո կղզու մոտ սկսվել Է 2012 թվականի հունվարին նավաբեկության ենթարկված իտալական Costa Concordia ճամփորդական հանրանավի քարշակումը: Նավը, որը լողանի դիրքի Է բերվել կորպուսին ամրացված կոնտեյներների շնորհիվ, շրջում են 180 աստիճանով եւ դուրս բերում ծովային ուղեգիծ, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Հանրանավը քարշակով պետք Է անցնի շուրջ 370 կիլոմետր՝ մինչեւ Ջենովայի նավահանգիստ, որտեղ այն կապամոնտաժվի: Մասնագետների հաշվարկներով՝ Concordia-ն Ջենովա կժամանի հուլիսի 27-ին: Երթուղին կանցնի Մոնտեքրիստո, Կապրայա եւ Պյանոզա, Ֆրանսիայի Կորսիկա եւ Էլբա կզիների մոտով, որպեսզի քամու ուժգնացման կամ ալիքների առաջացման դեպքում հնարավոր լինի կանգ առնել:
Costa Concordia հանրանավը, որը Միջերկրական ծովում ճամփորդություն Էր կատարում 4,2 հազար ուղեւորներով եւ անձնակազմի անդամներով, խութի Է բախվել՝ չափից ավելի մոտենալով Ջիլիո կղզուն: Աղետի հետեւանքով զոհվել Է 32 մարդ:
Գրոսետո քաղաքում արդեն երկու տարի Է, ինչ շարունակվում Է դատավարությունը նավապետ Ֆրանչեսկո Սկետինոյի նկատմամբ, որն անցնում Է որպես ողբերգության միակ մեղադրյալ: Եվս հինգ մարդ, ներառյալ անձնակազմի անդամներ եւ Costa Crociere նավի սեփականատեր ընկերության ներկայացուցիչներ, համաձայնագիր են կնքել արդարադատության հետ՝ համաձայնելով պատժաժամկետներին՝ մինչեւ երկու տարվա բանտարկություն, հաղորդել Է ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ը:

В Италии началась буксировка круизного лайнера Costa Concordia в порт Генуи для демонтажа
Рядом с островом Джильо началась буксировка потерпевшего в январе 2012 года крушение итальянского круизного лайнера Costa Concordia. Судно, приведенное в положение поплавка благодаря закрепленным на корпусе контейнерам, разворачивают на 180 градусов и выводят на морской курс.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Итар-Тасс, лайнер на буксире должен пройти около 370 км до порта Генуи, где он будет демонтирован. По расчетам специалистов, в Геную Concordia прибудет к воскресенью. Маршрут пройдет вблизи островов Монтекристо, Капрая и Пьяноза, французских Корсика и Эльба, чтобы при усилении ветра или возникновении волн можно было сделать остановку.
Лайнер Costa Concordia, совершавший круиз по Средиземноморью с 4,2 тыс. пассажиров и членами экипажа, налетел на риф, слишком близко подойдя к Джильо. В результате катастрофы погибли 32 человека. В городе Гроссето уже два года продолжается процесс над капитаном Франческо Скеттино, который проходит как единственный обвиняемый в трагедии. Еще пять человек, включая членов экипажа и представителей компании-судовладельца Costa Crociere, заключили соглашение с правосудием, согласившись на сроки наказания - до двух лет заключения.