Քարվաճառի դիվերսիոն գործողության դեպքով հարուցված քրեական գործը տանելու ենք մինչեւ վերջ. Սեյրան Օհանյան
Քարվաճառի դիվերսիոն գործողության դեպքով հարուցված քրեական գործը տանելու
ենք մինչեւ վերջ. Սեյրան Օհանյան
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՀՈՒԼԻՍԻ ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը դիվերսիոն հետախուզական գործունեություն իրականցնող խմբերում ներառում է նաեւ հանցավոր խմբերի, ովքեր ծանոթ են տարածաշրջանին: Հայաստանի պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանի դիտարկմամբ` սա Ադրբեջանի պետական քաղաքականության մի մասն է, որն ըստ նախարարի, հստակ կերպով երեւաց նաեւ Քարվաճառում իրականցված դիվերսիոն հետախուզական գործունեության ժամանակ:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` լրագրողների հետ զրույցում Սեյրան Օհանյանը նշեց, որ դեպքի վերաբերյալ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության իրավապահ մարմինները քրեական գործ են հարուցել եւ դիվերսիոն խմբի անդամները պատասխան են տալու հայկական օրենքներին եւ միջազգային նորմերին համապատասխան: Նախարարը վստահեցնում է, որ հետեւելու են գործի ընթացքին մինչեւ վերջ:
«Ադրբեջանը շատ հաճախ է խախտում հրադադարի ռեժիմը: Սահմանին լարվածություն ստեղծելով` Ադրբեջանը փորձում է քաղաքական եւ միջազգային հարցեր լուծել, խնդիրներ հարուցելով միջազգային այն կազմակերպությունների համար, ովքեր զբաղվում են ԼՂ հակամարտության խնդրով: Ադրբեջանը չի հասկանում, որ ՀՀ-ն եւ ԼՂՀ-ն չեն ցանկանում պարտադրված վիճակում լինել: Առաջին անգամ նրանք մեզ պարտադրեցին պատերազմ եւ մեր ժողովուրդը պատվով դուրս եկավ, հիմա փորձում են լարվածությամբ ազդեցություն գործել բանակցային գործընթացի վրա` միակողմանի զիջումներ ունենալու ակնկալիքով»,- ասաց Օհանյանը` հավելելով, որ երկխոսությունն ու վստահության մթնոլորտը միակ ճանապարհն է, որով հնարավոր է ԼՂ խնդիրը հասցնել խաղաղ կարգավորման:
Նախարարի գնահատմամբ` բազմաթիվ անհատներ փորձում են գնահատական տալ եւ խոսել ծառայության թերի կողմերի մասին, սակայն նրանք, ովքեր եղել են սահմանագծի տարբեր հատվածներում եւ հատկապես Քարվաճառում, գիտեն, որ պայմանները հնարավորություն չեն տալիս ամբողջությամբ փակել սահմանը: «Նման դեպքեր եղել են նախկինում եւ փառք տանք մեր զինվորիներին, որ կարողացել են հայտնաբերել եւ վնասազերծել դիվերսանտներին: Քարվաճառի դեպքով քրեական գործ է հարուցվել եւ այն մինչեւ վերջ տարվելու է»,- ասաց Սեյրան Օհանյանը:
Պատասխանելով «Արմենպրես»-ի` միջազգային հանրությունից սպասելիքների մասին հարցին` Սեյրան Օհանյանն ասաց, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներն ու ԵԱՀԿ նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրչիկը համամիտ են այն առաջարկություններին, որոնք ներկայացնում է Հայաստանը. այն է` ստեղծել վստահության մթնոլորտ, հետ քաշել դիպուկահարներին շփման գծից եւ զերծ մնալ դիվերսիոն հետախուզական գործողություններից: «Մենք դա բազմիցս հորդորել ենք եւ բոլոր հանդիպումների ժամանակ կոչ արել, որ հրադադարի ռեժիմը պահպանվի: Բայց մենք գործ ունենք հարեւանի հետ, որն այլ կերպ է մտածում եւ այս պարագայում մենք պետք է մեր սկզբունքները պահպանենք ու արժանի հակահարված տանք խախտումները կանխարգելելու համար»,- ընդգծեց ՀՀ պաշտպանության նախարարը:
Նրա խոսքով, ցանկալի կլիներ, որ միջազգային հանրությունը հստակ գնահատականներ տար սահմանին կատարված դեպքերին եւ մատնանշներ այն կողմին, որը խախտում է հրադադարի ռեժիմը: Միաժամանակ, նախարարը նկատեց, ԵԱՀԿ ՄԽ-ն հավասարության նշաններ է դնում իր հայտարարություններում, որպեսզի ստեղծված փխրուն իրավիճակը չվերածվի մեծ բախումների:
Քարվաճառում հուլիսի 14-ի ժամը 13:00-ի դրությամբ, ավարտվել է ՊԲ հատուկ նշանակության ստորաբաժանումների կողմից իրականացվող գործողությունը ադրբեջանական դիվերսիոն-հետախուզական խմբի վնասազերծման ուղղությամբ: Աարդյունքում խմբի բոլոր անդամները գերեվարվել կամ ոչնչացվել են հայկական ուժերի կողմից: ՀՀ ՊՆ-ն հայտարարել է, որ պատրաստ է միջազգային կառույցներին տրամադրել Քարվաճառում ադրբեջանական դիվերսիոն փորձի ապացույցները:
ԼՂՀ և ՀՀ պետական սահմանահատվածում (Քարվաճառի ուղղություն) հակառակորդը ձեռնարկել է հերթական հետախուզադիվերսիոն ներթափանցման փորձը: Խմբի չեզոքացման ժամանակ հայզինծառայողները ոչնչացրել են մեկ դիվերսանտի: Փոխհրաձգության ժամանակ զոհվել է հայ սպա`1972թվականին ծնված մայոր Սարգիս Աբրահամյանը, վիրավորվել է 1977 թվականին ծնված ԿարինեԴավթյանը:

Возбуждено уголовное дело в связи с диверсией в Карвачаре: министр обороны Армении
Министерство обороны Азербайджана в диверсионно-разведывательные группы включает также членов преступных группировок, которые знакомы с местностью. По словам министра обороны Армении Сейрана Оганяна, это часть государственной политики Азербайджана, которая четко проявилась во время диверсионно-разведывательной операции в Карвачаре.
Как сообщает Арменпресс, в беседе с журналистами Оганян отметил, что в связи со случившимся правоохранительные органы Нагорно-Карабахской Республики возбудили уголовное дело и ответят в соответствии с армянскими законами и международными нормами. Министр заверяет, что за ходом дела будут следить до конца.
«Азербайджан часто нарушает режим прекращения огня. Создавая напряжение на границе, Азербайджан пытается решать политические и международные  вопросы, создавая проблемы для других международных организаций, которые занимаются нагорно-карабахским конфликтом. Азербайджан не понимает, что Армения и НКР не желают быть в принужденной ситуации.
В первый раз они принудили нас к войне, и наш народ с честью вышел из нее, сейчас пытаются напряжением влиять на переговорный процесс с надеждой на односторонние уступки», - сказал Оганян, добавив, что диалог и атмосфера доверия – единственный путь, которым можно достичь мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта.
По словам министра, многие пытаются давать оценки и говорить о недостатках службы, однако те, кто находится на разных сторонах границы, и особенно в Карвачаре, знают, что условия не позволяют полностью закрыть границу.
«Подобные случаи бывали прежде, и слава нашим солдатам, что смогли обнаружить и обезвредить диверсантов. По делу Карвачара возбуждено уголовное дело, которое будет доведено до конца», - сказал Оганян.
Отвечая на вопрос Арменпресс об ожиданиях от международного сообщества, министр сказал, что сопредседатели Минской группы ОБСЕ и личный представитель действующего сопредседателя ОБСЕ согласны с предложениями, которые представила Армения: создать атмосферу доверия, отвести снайперов с линии соприкосновения и воздержаться от диверсионных действий.
«Мы многократно призывали и в ходе всех встреч отмечали, чтобы соблюдался режим прекращения огня, но мы имеем дело с соседом, который думает иначе, и в данном случае мы должны сохранять наши принципы и давать достойный ответ для предупреждения нарушений», - подчеркнул Оганян.
По его словам, было бы желательно, если бы международное общество дало четкие оценки в связи с инцидентами на границе и отмечало сторону, которая нарушает режим. Вместе с тем, министр заметил, что Минская группа ОБСЕ ставит знак равенства в своих заявлениях, чтобы создавшаяся ситуация не превратилась в еще большие столкновения.
В Карвачаре 14 июля, по состоянию на 13:00, завершена операция подразделений особого назначения Армии обороны Нагорно-Карабахской Республики по обезвреживанию азербайджанской разведывательно-диверсионной группы. В результате операции все члены диверсионной группы противника захвачены или уничтожены армянскими ВС. Подробности будут сообщены позже.
Напомним, что 11 июля на территории Карвачара, в ходе контрдиверсионной операции  против азербайджанских диверсантов армянские солдаты уничтожили одного диверсанта. Во время перестрелки погиб  армянский офицер - майор Саркис Абрамян (1972 г.р.),  ранена Карине Давтян (1977 г.р.).